Pasirinkusi ne mokytis, o nusipirkti vairuotojo pažymėjimą, mergina prarado 18 tūkst. eurų

Pasirinkusi ne mokytis, o nusipirkti vairuotojo pažymėjimą, mergina prarado 18 tūkst. eurų

Netikro skelbimo pavyzdys. regitra.lt nuotr.

Pasirinkusi ne mokytis, o tiesiog nusipirkti vairuotojo pažymėjimą, mergina prarado 18 tūkst. eurų. Tai viena iš kelių kasmet įvykstančių istorijų, kai bandoma lengvesniu būdu įgyti teisę vairuoti. „Regitra“ vien per šių metų keturis mėnesius socialiniuose tinkluose jau užfiksavo per 60 asmenų anketų, siūlančių tokią neteisėtą „pagalbą“. Tačiau nepaisant nuolatinių įspėjimų neužkibti ant sukčių kabliuko, vis dar atsiranda besinaudojančių jų „paslaugomis“. „Regitra“ skatina būsimus vairuotojus ne tik neieškoti aplinkkelių, bet ir būti sąmoningais, nes būti vairuotoju, tai reiškia būti atsakingu už savo ir kitų gyvybes.

 

Kaip teigia „Regitros“ korupcijos prevencijos pareigūnas Edmundas Bogavičius, būsimi vairuotojai, norėdami įgyti teisę vairuoti sukčiavimo ar papirkinėjimo metodais, neretai nesusimąsto, kaip kenkia sau ir kokios gali būti tokio elgesio pasekmės.

„Svarbu suprasti, kad mokomės dėl savęs. Vairuotoju ne gimstama, o tampama. Deja, yra tokių asmenų, kurie savo energiją, laiką ir pinigus nukreipia pačia netinkamiausia kryptimi. Nesusimąstoma, kaip rizikuojama, nes tokiu būdu ne tik neįgyjami kiekvienam vairuotojui reikalingi įgūdžiai, bet ir galima sulaukti baudžiamosios atsakomybės. Be abejo, kyla klausimas, kodėl apskritai norisi sukčiauti. Priežasčių matyt yra ne viena. Pavyzdžiui, įtakos turi visuomenėje sklandantys mitai, kad egzaminą išlaikyti be kyšio neįmanoma, tokiu būdu tarsi provokuojant ieškoti nelegalių būdų. Todėl labai norisi paskatinti būsimo vairuotojo aplinką, pradedant nuo šeimos narių, draugų iki vairavimo instruktorių, prisidėti prie švietimo, pilietiškumo ugdymo ir vertybių aiškinimo, kodėl svarbu savo pastangomis įgyti teisę vairuoti“, – sako E. Bogavičius.

Turime ir tokių istorijų, kai žmogui, kuris perveda pinigus, sukčiai pasako tiesiog nuvykti į „Regitros“ padalinį ir užsisakyti vairuotojo pažymėjimą, nes neva viskas jau suderinta iš anksto. Na, o atvykus paaiškėja, kad jis liko apgautas.

Kaip dar praėjusią savaitę pranešė policija, iš Klaipėdos rajono gyventojos sukčiai išviliojo 18 tūkst. eurų už tariamą vairuotojo pažymėjimą. Tai ne vienintelis atvejis. Į tokias ar panašias situacijas papuolę asmenys kartais patys kreipiasi ir į „Regitrą“ pripažindami, kad liko apgauti. Štai vienas paskutiniųjų pasakojo, jog keletą kartų neišlaikęs egzamino nusprendė pasinaudoti „Regitros“ „darbuotojo“ paslaugomis. Su juo susirašinėdamas internetu jam pervedė 750 eurų, tačiau, be abejonės, jokios paslaugos negavo, nes suprato, kad bendravo su sukčiumi, kuris „Regitroje“ net nedirba.

 

„Turime ir tokių istorijų, kai žmogui, kuris perveda pinigus, sukčiai pasako tiesiog nuvykti į „Regitros“ padalinį ir užsisakyti vairuotojo pažymėjimą, nes neva viskas jau suderinta iš anksto. Na, o atvykus paaiškėja, kad jis liko apgautas. Darbuotojai patikrina informaciją sistemoje ir mato, kad asmuo dar yra neišlaikęs vairavimo egzaminų“, – teigia „Regitros“ atstovas.

Netikro skelbimo pavyzdys. regitra.lt nuotr.

Įprastai sukčiai sukuria netikrą „Facebook“ anketą, kurioje dažniausiai nurodo, kad dirba „Regitroje“. Jose būna labai mažai įrašų, nuotraukų, draugų, nepateikiama asmeninės informacijos. Na, o tam, kad pasiektų kuo daugiau žmonių, savo pasiūlymus iš tokių netikrų anketų skelbia įvairiose grupėse su „Regitros“ nuotraukomis, po jais dažniausiai išjungdami komentavimo galimybę. Susirašinėdami jie teigia turintys pažįstamų „Regitroje“, prašo atsiųsti savo asmens duomenis (pvz.: asmens kodą, medicininę pažymą), skubina atlikti pavedimą. Taigi, tokiais atvejais ne tik prarandami pinigai, bet ir iškyla reali grėsmė, kad atskleisti asmens duomenys bus panaudoti netinkamai, pavyzdžiui, kitam nusikaltimui.

Be sukčių skelbimų socialiniuose tinkluose naudojami ir kiti neteisėti būdai. Vienas jų – egzaminą ateina laikyti kitas asmuo, pateikdamas suklastotą asmens dokumentą. Tokiu atveju kviečiami ir policijos pareigūnai, nes už suklastotą dokumentą gali grėsti baudžiamoji atsakomybė

„Yra ir tokių atvejų, kai už pinigus pažadama, kad asmeniui tik „dėl akių“ reikia atvykti laikyti egzaminą, nes viskas bus sutarta iš anksto su „Regitros“ darbuotojais dėl teigiamo rezultato. Jei visgi asmuo neišlaiko, tokie  „tarpininkai“ sugrąžina dalį pinigų motyvuodami, kad buvo padarytos kritinės klaidos, dėl kurių egzaminuotojas tikrai negalėjo „užsimerkti“, nes egzaminas yra filmuojamas. Na, o jei išlaiko – sako štai viską pavyko suderinti, nors iš tikrųjų žmogus pats savo jėgomis išlaikė egzaminą. Matyt tokiais atvejais sumokėjimas už neva teigiamą egzamino rezultatą veikia kaip placebo efektas ir asmuo jaučiasi labiau pasitikintis bei ramesnis. Tokių susitarimų pasitaiko ir su nesąžiningais vairavimo instruktoriais, kurie pažindami klientą ir suprasdami jo įgytus vairavimo įgūdžius, gali siekti pasinaudoti klientų patiklumu“, – sako E. Bogavičius.

Kaip rodo praktika, be sukčių skelbimų socialiniuose tinkluose naudojami ir kiti neteisėti būdai. Vienas jų – egzaminą ateina laikyti kitas asmuo, pateikdamas suklastotą asmens dokumentą. Tokiu atveju kviečiami ir policijos pareigūnai, nes už suklastotą dokumentą gali grėsti baudžiamoji atsakomybė. Kitas sukčiavimo būdas susijęs su teorijos egzaminais, kuomet egzaminuojamieji naudojasi neleistina vaizdo ir garso perdavimo įranga. Kitaip tariant, yra filmuojamas ekranas su klausimais, o kitoje ryšio pusėje esantis žmogus diktuoja atsakymus.

„Šiemet tokių atvejų jau esame užfiksavę 6. Pastebime, kad įranga tobulėja ir ją vis sunkiau aptikti, todėl tai yra viena iš priežasčių, kodėl visoje Lietuvoje pagal olandų modelį diegiame naujo standarto teorijos klases. Jos padeda dar paprasčiau pastebėti bandančius sukčiauti asmenis, nes klasėse būsimi vairuotojai sėdi puslankiu, o kiekvienoje egzaminavimo vietoje yra papildomi veidrodžiai ir stebėjimo kameros“, – pasakoja „Regitros“ atstovas.

Svarbu pastebėti ir tai, kad visiems nesąžiningai besielgiantiems asmenims egzaminą pakartotinai leidžiama laikyti tik po metų, kad būtų laiko susivokti, jog reikia įdėti šiek tiek pastangų savarankiškai išmokti Kelių eismo taisykles ir pasiruošti savo jėgomis išlaikyti teorijos egzaminą, o ne tobulinti korupcinio pobūdžio įgūdžius.

„Nepateisiname jokių bandymų apeiti sistemą ir neteisėtais būdais gauti vairuotojo pažymėjimą. Lygiai taip pat įmonėje taikome nulinę toleranciją korupcijos apraiškoms. „Regitros“ egzaminuotojams daryti poveikį dėl palankaus sprendimo priėmimo ir už jį atsilyginant yra traktuojama kaip nusikalstama veika. Todėl labai kviečiame visuomenę būti pilietiška ir nepakančia korupcijos apraiškoms ir, jei turite konkrečios informacijos apie galimai neteisėtus veiksmus, visada praneškite apie tai „Regitros“ pranešimų apie pažeidimus kanalu pranesk@regitra.lt arba tiesiogiai teisėsaugos institucijoms. Užtikriname asmens ir jo pateiktos informacijos konfidencialumą“, – teigia „Regitros“ korupcijos prevencijos pareigūnas Edmundas Bogavičius.

Svarbu pranešti ir apie socialiniuose tinkluose pastebimus siūlymus su neteisėta „pagalba“ dėl vairuotojo pažymėjimų. „Regitra“ imasi priemonių, kad sukčių paskyros bei jų skelbimai būtų blokuojami ir žmonės nebūtų apgaudinėjami. Tuo pačiu kviečiame pranešti ir Policijos virtualiam patruliui, kad policija taip pat galėtų reaguoti į neteisėtą veiklą.

regitra.lt inf.