Pagrindinis puslapis Istorija Antrasis pasaulinis karas Susigrąžinta filmuota medžiaga iš karo metų Vilniaus

Susigrąžinta filmuota medžiaga iš karo metų Vilniaus

Operatoriaus Stepo Uzdono 1943 m. filmuoti Vilniaus vaizdai pasiekė Lietuvą. Praėjusiai metais rasta filmuota medžiaga pernai rudenį atidarė lietuviško kino dienas Maskvoje, o šį pavasarį juostos kopija buvo parvežta į Lietuvą ir pristatyta „Skalvijos“ kino centre.

1918-1945 m. sukurta lietuviško kino produkcija neišsaugota arba išblaškyta užsienio šalių archyvuose, rasti S. Uzdono 1943 m. Vilniuje nufilmuoti vaizdai Lietuvoje iki šiol nebuvo žinomi. Ši medžiaga buvo rasta Lietuvos kino centrui atliekant kino paveldo tyrimo, identifikavimo ir kaupimo darbus Rusijos Federacijos valstybiniame kino foto dokumentų archyve, esančiame Maskvos srities Krasnogorsko mieste.

Tai juodai balta 16 minučių dviejų dalių dokumentinė filmuota medžiaga be fonogramos, montažo bei titrų. S. Uzdonas užfiksavo to laikmečio Vilniaus panoramą ir senamiesčio dalį, kurios karui baigiantis neliko, sudegė ar buvo sugriauta. Pastebėtina, kad karo meto kadrai nėra propagandiniai, ne „kariškas“ miesto matymas, o ramūs, gražūs vaizdai. Spėjama, kad tam įtakos turėjo karinė vokiečių cenzūra.

Šio filmo kopiją pagamino ir Lietuvai padovanojo Rusijos Federacijos valstybinis kino foto dokumentų archyvas ir Rusijos Federacijos valstybinis kino fondas „Gosfilmofond“. Prie kopijos grąžinimo į Lietuvą prisidėjo ir Lietuvos Respublikos ambasada Rusijos Federacijoje.

Filmo kopija bus perduota saugoti Lietuvos valstybės centriniam archyvui, kur visi norintys galės susipažinti su šiuo filmu.

Stepas Uzdonas (1910-1990) – kinematografininkas, kino operatorius.

Nuo 1932 m. jis filmavo siužetus lietuviškai kino kronikai, daugiausiai – nepriklausomos Lietuvos gyvenimo vaizdus. 1932-1936 m. sukūrė apie 70 dokumentinių filmų. 1937 m. S. Uzdonas neakivaizdžiai baigė Paryžiaus (Prancūzija) kino operatorių mokyklą.

Kino juostoje S. Uzdonas užfiksavo ir 1940-1941 m. Lietuvoje vykusias permainas. 1941 m. birželį nufilmavo vokiečių kariuomenės įžengimą į Kauną. Įkūrus Lietuvos kino studiją, nuo 1944 m. S. Uzdonas filmavo kino kronikos žurnalui „Tarybų Lietuva“, nufilmavo pirmuosius pokario lietuviškus dokumentinius filmus. Už nepriklausomos Lietuvos metais nufilmuotus vaizdus S. Uzdonas buvo įskųstas sovietinei valdžiai, 1951 m. suimtas ir kalinamas.

1931 m. S. Uzdonas Kaune įkūrė pirmąją Lietuvos kino organizaciją – Lietuvos kinematografijos mėgėjų sąjungą, o 1938 m. Anykščiuose atidarė pirmąjį Anykščiuose kino teatrą. 1958 m. Kauno radijo gamykloje įkūrė mėgėjišką „Bangos“ kino studiją.