Sėkmingo taupymo ir investavimo patarimai

Sėkmingo taupymo ir investavimo patarimai

Galite dirbti už savo pinigus arba pinigai gali dirbti už jus. Kai dirbate kasdienį darbą ir didžiąją dalį pajamų skiriate sąskaitoms apmokėti, gali atrodyti, kad turėti pakankamai santaupų yra netolimas ar netgi visiškai neįgyvendinamas tikslas.

Jei norite, kad pinigai dirbtų jums, turite pasiekti tokį lygį, jog galėtumėte juos taupyti ir investuoti. Kaip galite pasiekti kito lygio finansinę gerovę ir auginti savo pinigus? Šiame straipsnyje aptarsime, kaip išmintingai valdyti pinigus ir sėkmingai juos taupyti bei investuoti.

Kada taupyti ir kada investuoti

Kokie yra pagrindiniai skirtumai tarp taupymo ir investavimo, kai norite kurti savo tvirtą finansinį pagrindą ir turėti daugiau turto? Nors abi šios galimybės gali padidinti jūsų turimus pinigus, jos tai padeda pasiekti skirtingais būdais. Kai pinigus dedate į taupomąją sąskaitą, uždirbate palūkanas. Tačiau tokiu būdu tikriausiai neuždirbsite daug.

Nors galite uždirbti šiek tiek daugiau palūkanų, naudodamiesi didelio pajamingumo taupymo sąskaitomis ir kitais panašiais instrumentais, per ilgą laiką neuždirbsite tiek, kiek uždirbtumėte investavę.

Tuo tarpu savo pinigus galite investuoti labai skirtingais būdais – nuo investavimo į akcijas ir obligacijas, iki investicijų į nuosavo verslo kūrimą. Kad būtų paprasčiau, daugiausia dėmesio skirsime investavimui akcijų rinkoje. Tokiu atveju uždirbate pinigus iš investicijų grąžos, kuri priklauso nuo to, kaip gerai jos veikia. Istoriškai galite uždirbti iki 10 proc. Nors galite tikėtis didesnės pinigų grąžos nei iš taupomosios sąskaitos, tačiau investavimo į akcijas atveju yra didesnė rizika.

Akcijų rinkoje būna pakilimų ir nuosmukių, ji yra nepastovesnė nei taupomoji sąskaita, todėl yra didesnė tikimybė, kad investuodami tokiu būdu galite prarasti savo pinigus. Taigi, kada turėtumėte taupyti, o kada investuoti? Paprastai taupyti turėtumėte pradėti tada, kai esate sumokėję didelių palūkanų skolas. Priešingu atveju, pinigai, kuriuos išleistumėte didelėmis palūkanomis pasižyminčių paskolų mokėjimui, būtų didesni už tuos, kuriuos uždirbtumėte taupomosiose sąskaitose. Pagal bendrą taisyklę, pinigus į santaupas turėtumėte dėti trumpalaikiams tikslams. Tai tikslai, kuriuos norėtumėte pasiekti per artimiausius kelerius metus, pavyzdžiui, atostogos, vestuvės, šeimos sukūrimas arba naujas automobilis.

Paprastai turėtumėte investuoti į ilgalaikius tikslus, t.y. tuos, kurie bus pasiekti po 5 ar 10 metų. Priklausomai nuo jūsų nustatyto laikotarpio, tai gali būti pradinis įnašas už namą, grįžimas į universitetą arba pensija. Kuo ilgiau laikysite pinigus investavę, tuo daugiau laiko turėsite išgyventi akcijų rinkos pakilimus ir nuosmukius, o jūsų pinigai gali išaugti dar labiau, nei juos laikant tik taupomojoje sąskaitoje. Jei planuojate taupyti pinigus tikslui, kurį norėtumėte pasiekti per 5 ar mažiau metų, investuoti juos gali būti rizikingiau. Taip yra todėl, kad atėjus laikui atsiimti pinigus, galite gauti mažesnę sumą nei pradžioje investavote.

Kiek taupyti kiekvieną mėnesį

Idealiu atveju jūsų biudžete turėtų būti numatyta taupymo ir investavimo kategorija. Sumokėję skolas su didelėmis palūkanomis ir padengę būtiniausias sąskaitas, pirmiausia turėtumėte „sumokėti“ sau, atidėdami šiek tiek pinigų. Tokiu būdu augindami pinigus galite užsitikrinti finansinio saugumo pagrindą sau ir savo šeimai.

Kiek turėtumėte taupyti kiekvieną mėnesį, galiausiai priklauso nuo jūsų tikslų. Prieš sudarydami taupymo ar investavimo planą, sudarykite visų savo piniginių tikslų sąrašą. Tada išsiaiškinkite, kiek jums reikės, ir nuspręskite, kada norėtumėte pasiekti šį tikslą. Kaip minėta, paprastai reikėtų taupyti trumpalaikiams tikslams, kuriuos norėtumėte pasiekti per 5 ar mažiau metų, o investuoti – ilgalaikiams tikslams, kuriuos norėtumėte pasiekti per 5 ar daugiau metų.

Tarkime, ką tik baigėte grąžinti kreditinės kortelės skolą ir norėtumėte sutaupyti 10 000 EUR sumą nenumatytiems atvejams skirtam fondui. Jei šį tikslą norėtumėte pasiekti per 2 metus, turėtumėte sutaupyti 416 EUR per mėnesį, arba 96 EUR per savaitę. Norite šį tikslą pasiekti per metus? Turėsite sutaupyti 833 EUR per mėnesį arba 192 EUR per savaitę.

Kiek investuoti kiekvieną mėnesį

Prieš investuodami taip pat turėtumėte įsitikinti, kad turite sukaupę lėšų nenumatytiems atvejams. Paprastai rekomenduojama turėti bent 6 mėnesių būtiniausių pragyvenimo išlaidų sumą.

Kaip ir su santaupomis, kiek investuoti, priklauso nuo jūsų tikslų. Jei taupote pensijai, kiek norėtumėte turėti, kai sulauksite tokio amžiaus?

Investuoti į akcijų rinką galite norėti dėl įvairių priežasčių. O tai, kiek investuosite, priklauso ne tik nuo to, ką galite sau leisti, bet ir nuo to, kiek jums priimtina rizika, kaip aiškiai esate apgalvoję savo tikslus ir kada jums tų pinigų reikės.

Kaip automatizuoti taupymą

Lengviausias būdas taupyti – „nustatyti ir pamiršti“, taip galėsite įsitikinti, kad taupote reguliariai ir laikotės savo tikslų. Norėdami automatizuoti pinigų taupymo sąskaitas, tiesiog vieną kartą jas nustatykite ir galėsite pradėti taupyti. Procesas gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo taupomosios sąskaitos ir banko, tačiau dažniausiai nustatote tikslinę datą ir sumą. Tada nustatote automatinį tam tikros sumos pervedimą kiekvieną dieną, savaitę ar mėnesį, kad pasiektumėte savo tikslą. Pradėję automatinį taupymą, kas tam tikrą laiką turėtumėte stebėti sąskaitos veiklą, kad įsitikintumėte, jog atidėta suma atitinka jūsų biudžetą ir kitus jūsų numatytus finansinius tikslus.

Kaip automatizuoti investicijas

Kaip ir santaupų automatizavimą, taip ir investavimą gana lengva automatizuoti, teigiama kreditus.eu svetainėje. Tačiau kiekviena investavimo rūšis yra skirtinga, todėl pasidomėkite, kaip ir kokiu būdu galėtumėte automatiškai investuoti pasirinktoje srityje. Be to, kai ruošiatės investuoti, galite pasirinkti automatiškai investuoti tiek konkrečią nustatytą sumą, tiek ir procentinę dalį nuo atlyginimo. Tai ypač aktualu, kai kalbama apie investavimą savo pensijai.

Tuo tarpu, jei savo pinigus valdote naudodamiesi mikro investavimo programėle arba internetine investicinio tarpininkavimo platforma, galite nustatyti automatinį investavimą, kaip ir taupymo programėlėje. Nors grąža priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant mokesčius, vertybinių popierių tipus ir laiką, kurį praleidžiate rinkoje, kiek reguliariai investuoti, nustatysite žinodami, kiek galite sau leisti ir kokia gali būti investicinė grąža.

PR

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.