Pagrindinis puslapis Istorija Rusijos okupacija Paminklo žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę vieta vėl neaiški?

Paminklo žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę vieta vėl neaiški?

Zinaida Paškevičienė, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Biržuose po Rusijos ambasados Lietuvoje atstovų vizito vietos valdžia pakeitė nuomonę ir mano, kad sovietų karių kapinės – nebetinkama vieta paminklui žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę. Nors prieš tai jau buvo pradėti archeologiniai tyrinėjimai ir planuota paminklą statyti karių kapuose.

Praėjusią savaitę archeologams kapinėse atkasus dalį žmonių palaikų, tarp gyventojų vėl kilo pasipiktinimas. Rusijos ambasados Lietuvoje atstovai atvyko į Biržus išsiaiškinti, kodėl kasinėjamos sovietų karių kapinės (jų čia palaidota iki dviejų tūkstančių). Biržų merė anksčiau „Panoramos žurnalistams sakiusi, kad, nustačius masinės kapavietės ribas, paminklas galėtų stovėti kapinėse, dabar neigia apsigalvojusi būtent dėl Rusijos ambasados konsulinio skyriaus vedėjo Aleksandro Mamajevo vizito.

„Mes tikrai žinosime, kad šioje vietoje projekto vykdyti negalima, o ar tiks šioje vietoje, tai pasakys projektuotojai, lauksime jų pasiūlymų“, – spalio 29 dieną sakė Biržų rajono merė Irutė Varzienė.

„Jis pasakė manąs, kad tai reikia išsaugoti, ir viskas. Ponas Mamajevas nemano, kad čia galėtų būti eksponuojamas paminklas. [Mes] prieš tai buvome apsisprendę, argi mums gali kitos šalies ambasadorius diktuoti sprendimus“, – dabar teigia I. Varzienė.

Kai 2007 metais komisija nusprendė gyventojų Birute vadinamą paminklą perkelti atgal į sovietų karių kapines, rajono taryba tam pritarė. Pasak merės, dabar stabdyti darbus nutarė tik administracijos vadovai, esą politikų pritarimo nebereikia. Sutartis su archeologais bus nutraukta, už atliktus darbus sumokėta. Ir diskusijos, kur stovėti paminklui, vėl atsinaujins.

„Yra tokia savivaldos forma, kaip gyventojų apklausa-referendumas. Siūlyčiau rengti mini referendumą“, – siūlo opozicijos lyderis Viktoras Rinkevičius.

Skulptoriaus Roberto Antinio vyresniojo tarpukariu sukurtas paminklas kelis dešimtmečius neranda sau vietos. Susprogdintas ir iš kapinių numestas į patvorį, aptrupėjęs paminklas dabar stovi miesto centre, netoli skulptoriaus sūnaus sukurtos kopijos.

Nuotr. – selonija.lt