Medinis namelis jūsų sodui ar sodybai: svarbi informacija norintiems jį įsirengti

Medinis namelis jūsų sodui ar sodybai: svarbi informacija norintiems jį įsirengti

Medinis sodo namelis ar vasarnamis – natūralumu ir kaimiška nostalgija dvelkiantis pasirinkimas. Mediena yra „šilta“, patraukli akiai bei maloni lietimui žaliava, dažnas žmogus gali pabrėžti, jog ji kvepia.

Nesudėtinga statyba ir emociškai šildanti aura

Dėl šių priežasčių mediniai nameliai atrodo labai patrauklūs. Jie puikiai tinka sodui, vasarnamiui arčiau gamtos, kaip nuomojami namukai poilsiui, pagalbinėms, papildomoms patalpoms sodybose, patalpos smulkiai prekybai ir pan. Tokie namukai ypatingi tuo, kad laiko leidimas juose teigiamai veikia emocijas, šalia tokio pastato savaime norisi sulėtinti tempą, pailsėti. Medis, net jei jūsų namelis stovi viduryje trinkelėmis iškloto kiemo, savotiškai suartina su gamta, apsupa ja. Jie taip pat nėra brangūs, paprastų konstrukcijų, gana greitai pastatomi, jiems užtenka supaprastintų statybų leidimų. Namelių gamybai naudojami standartinės obliuotos spygliuočių arba lapuočių medienos tašai, rąstai.

Mediniai nameliai paprastai būna vieno aukšto, paprastų elementarių formų, o dydis taip pat gali būti labai įvairus – nuo visai nediduko, skirto sodo reikmenims susidėti iki didesnio, pritaikyto apsistoti kelių asmenų šeimai. Tokį statinį įmanoma apšiltinti ir naudotis juo ne tik šiltuoju metų laiku.

Kiek laiko numatyti statybos darbams?

Jei namelį užsakinėsite, nusiteikite, jog veikiausiai juo džiaugtis galėsite gana greitai. Tokio pastato konstrukcija neturi didelio svorio, todėl jam puikiai tinka lengvi stacionarūs ar laikini pamatai, kurie gali būti sukonstruoti iš medžio kaladžių, grindinio plytelių, trinkelių ar tiesiog ant kieto grunto ir t. t. Svarbiausia sąlyga, kad nebūtų namelio sąlyčio su žeme, nes veikiamas drėgmės jis anksčiau ar vėliau ims pūti.

Paruošus vietą statyboms, namelis joje gali išdygti net ir per savaitę, kadangi paprastai tokie statiniai atgabenami jau paruošti, sukomplektuoti. Jais prekiaujančių įmonių darbuotojai pasirūpins ir visais montavimo darbais – jums tereiks luktelti ir užimti šeimininko poziciją.

Standartinė medinio namelio komplektacija

Kaip minėta, tokie pastatai būna ganėtinai elementarūs, paprastai komplektuojami su:

  • vienvėrėmis ar dvivėrėmis durimis (paprastai medinėmis);
  • mediniais langais su stiklo paketais;
  • mediniu stogu (galima pritaikyti ir skardą, čerpes);
  • grindimis (grindis galima pasirinkti ir kitokias);
  • gali būti ir su stogeliu dengta terasa.

Medinių namelių modelius paprastai galite rasti elektroninių parduotuvių kataloguose. Jie net užsakomi internetu, kaip ir dauguma prekių ar paslaugų. Jeigu nė vienas iš pateiktų variantų netenkina iki galo, visada galite kreiptis į įmonę ir klausti, ar galima pakeisti jo konstrukciją, labiau priartinti prie turimos vizijos bei kiek tai užtruks. Ruošiant individualų projektą, statinio kaina išauga, viskas užtrunka ilgiau, tačiau net ir tokiu atveju namelį galite turėti jau net ir po mėnesio.

Kokia gali būti medinio namelio apdaila?

Tokie nameliai turi dar vieną neabejotiną pliusą: vidinė ar išorinė apdaila jiems visiškai nebūtina. Tai jau savaime reiškia mažesnes išlaidas. Natūrali medienos tekstūra atrodo pakankamai puošniai ir kažkuo ją uždengti visai nesinori. Beje, tai ne tik gražu – kadangi viskas gaminama iš natūralios medienos, jūsų namelis „kvėpuos“, jame praktiškai nesusidarys sąlygos atsirasti sausam ar troškiam orui.

Vienintelis dalykas, ką būtina padaryti, tai apsaugoti medieną nuo drėgmės poveikio, t. y. nudažyti. Tai galite atlikti patys, tačiau jei tokiais darbais nesižavite, drąsiai patikėkite juos įmonei, iš kurios įsigijote namelį. Nudažyta mediena įgaus norimą spalvą ar atspalvį, taps apsaugota nuo drėgmės, pelėsio, grybelio, puvimo. Vidutiniškai kas 5 metus rekomenduojama perdažyti.

Vidaus sienos gali būti aliejuojamos, dažomos, lakuojamos. Dengiant aliejumi labai gerai išryškėja tekstūra, o vėliau neatsiranda jokie sutrūkinėjimai, kaip gali atsitikti su lako danga. Lakas nėra geriausias pasirinkimas ir dėl to, kad jis užkemša medienos poras ir atima iš namelio galimybę „kvėpuoti“.

Ar sudėtinga prižiūrėti medinuką?

Tokie statiniai reikalauja šiek tiek daugiau rūpesčio, nei suręsti iš kitokių medžiagų. Juk mediena – natūrali organinė medžiaga, kurią veikia UV spinduliai, drėgmė, temperatūrų kaita ir net ją pakramsnoti mėgstantys vabzdžiai. Dalį potencialių pirkėjų tai gali atbaidyti ar bent jau sukelti abejones.

Sipnamelis.lt specialistai tvirtina, kad išsiaiškinus visas subtilybes, medinuko priežiūra visai nėra tokia jau sudėtinga, o viską atperka nedidelė paties pastato kaina, paprastas montavimas ir neabejotinai malonus laikas jame apsistojus. Kuo dažniau atliksite namelio priežiūros darbus ir kuo geresnės kokybės priemones naudosite, tuo ilgiau jis atrodys „kaip naujas“. Pilną atnaujinimą rekomenduojama atlikti kas 3 metus, bet įvertinti medinuko būklę bei atlikti reikiamas procedūras reikėtų kasmet.

Kaip atrodo namelio priežiūros darbai?

Pirmasis – tai apžiūra. Tiesiog apeikite pastatą ir patikrinkite, ar nėra pažeistų vietą, deformacijų, nusitrynusių dažų, atsiradusių nesandarumų ir t. t. Norime pabrėžti, jog visi aplinkiniai augalai, taip pat vazonai privalo būti atitraukti bent pusę metro nuo namelio sienų, antraip jie gali tapti tam tikrų medienos pažeidimų priežastimi.

Antrasis – valymas. Jį rekomenduojama atlikti kasmet. Sienos valomos (plaunamos) iš išorės ir iš vidaus, o tai leidžia labai puikiai įvertinti jų būklę, pamatyti visas įtartinas bei akivaizdžiai pažeistas vietas. Plovimo metu nuo medienos paviršiaus pašalinami nešvarumai, dulkės, žiedadulkės, paukščių, vabzdžių išmatos. Tam naudojami minkštų šerių šepetėliai ir specialūs plovikliai arba paprastas muilas. Valymas bei apžiūra būtini ir lietaus vandens nutekėjimo sistemai, nes jai užsikimšus arba pažeidus sandarumą besikaupianti drėgmė gali pridaryti nemažai žalos.

Trečiasis – dažymas. Pirmą kartą namelis nudažomas iš karto po statybų, o vėliau, kaip minėta, tą daryti rekomenduojama kas trejus metus. Tačiau gali būti, kad į saulę atsuktą namelio pusę prireiks atnaujinti dažniau, nei šešėlinę. Svarbu prisiminti, kad medieną galima dažyti tik tada, kai ji visiškai sausa. Kaip suprasti, ar jūsų medinukui jau reikalingas perdažymas, ar dar galima palaukti? Labai paprastai: aptaškykite ar užpurkškite jo išorines sienas vandeniu ir stebėkite. Jei vanduo ne įsigeria, o atšoka nuo paviršiaus bei „slysta“ žemyn, perdažymą dar galite atidėti.

Ketvirtasis – sandarinimas. Tai kasmetinė namelio priežiūros procedūra, kurios metu apžiūrimos bei pasirinktu sandarikliu užkamšomos visos ertmės, per kurias į vidų gali patekti vėjas, krituliai ar dulkės.

Penktasis – apsauga nuo kenkėjų. Medieną mėgsta graužti vabzdžiai, todėl namelį būtina reguliariai apžiūrėti, valyti (taip pašalinami kenkėjai ir jų kiaušinėliai), užpildyti atsiradusius įtrūkimus.

Žinoma, visa ši priežiūros rutina dar priklauso ir nuo namelio paskirties. Jei tai apšiltintas būstas, kuriame norite apsistoti ilgesniam laikui, verčiau nepraleiskite nė vieno punkto. Tačiau jei namelis paskirtis – susidėti sodo ar kiemo rakandus, galbūt galima atsainiau pažvelgti į jo sandarumą. Bet kokiu atveju tinkamai prižiūrimas medinukas tikrai nesukurs jums daugiau problemų, nei bet koks kitas namelis.

PR

Naujienos iš interneto