Ką svarbu žinoti norint tinkamai apsaugoti akis nuo saulės šiltuoju sezonu?

Ką svarbu žinoti norint tinkamai apsaugoti akis nuo saulės šiltuoju sezonu?

Asociatyvi Pexels.com nuotrauka

Šiltuoju sezonu itin daug kalbame apie žalingą saulės poveikį mūsų odai – visi puikiai žino, jog kenksmingi ultravioletiniai spinduliai ne tik padidina raukšlių, pigmentinių dėmių ar nudegimų atsiradimo tikimybę, bet ir gali sukelti odos vėžį. Na, o kaip mūsų akys?

Nesvarbu ar mėgstate ilgus pasivaikščiojimus atokaitoje ar valandų valandas praleidžiate paplūdimyje, kasdienė ir kokybiška akių apsauga itin svarbi. Taigi, apžvelgsime keletą paprastų būdų, kaip tinkamai apsaugoti akis nuo saulės.

Nešiokite kokybiškus akinius nuo saulės

Tinkamų ir atitinkančių jūsų asmeninį stilių, akinių nuo saulės paieška dažnai yra svarbi vasaros aprangos dalis. Tačiau kruopščiai parinkti akiniai nuo saulės gali būti ne tik svarbi stiliaus detalė, bet ir naudingas įrankis, padėsiantis jūsų akims visada išlikti apsaugotoms ir neveikiamoms kenksmingų spindulių.

Dėl per didelio UV spinduliuotės kiekio akys gali tarsi nudegti saulėje –  ilgai neapsaugotas akis veikiantys UV spinduliai gali sukelti fotokeratitą – ragenos uždegimą. Taip pat UV spinduliuotės poveikis viso gyvenimo laikotarpyje gali gerokai padidinti rimtų ligų atsiradimo tikimybę, pavyzdžiui, su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracija ir katarakta. Ekspertų tyrimai rodo, kad aukštos kokybės akiniai nuo saulės gali gerokai sumažinti į akis patenkančių UV spindulių kiekį, sumažinti fotokeratito ir ilgalaikės žalos riziką. Be to, kadangi jie apsaugo jautrią odą aplink akis nuo per didelio tiesioginių UV spindulių kiekio, akinių nuo saulės dėvėjimas taip pat gali padėti sumažinti raukšles.

Pernelyg didelė UV spinduliuotė nėra vienintelė rizika, kurią gali sumažinti akiniai nuo saulės. Kasdieniai atspindintys paviršiai, tokie kaip sniegas, vanduo, kelio danga ir priekiniai automobilių stiklai, atspindi daug šviesos ir gali stipriai pakenkti jūsų akims, jei jos ilgai veikiamos šių dirgiklių. Tad pravartu nešioti akinius nuo saulės ne tik vasaros laikotarpiu. Be to, akiniai nuo saulės gali padėti išvengti gyvybei pavojingų situacijų, nes sumažina tikimybę vairuojant ar važiuojant dviračiu akimirkai būti apakintiems ryškia šviesa.

Kokybiški akiniai nuo saulės taip pat labai svarbūs mažinant akių silpnumą, galvos skausmus ir bendrą nuovargį. Kodėl taip atsitinka? Tikriausiai žinote, kad vyzdys kontroliuoja į akį patenkančios šviesos kiekį ir išsiplečia ar susitraukia, priklausomai nuo šviesos intensyvumo. Esant dideliam šviesos kiekiui, pavyzdžiui, kai vaikštote lauke labai saulėtą dieną, akies vyzdys gali nesugebėti susiaurėti tiek, kad šviesos kiekis būtų komfortiškas, todėl, norėdami dar labiau apriboti įeinančios šviesos kiekį, turite prisimerkti. Būtent dėl nuolatinio mirksėjimo ir dažno vyzdžio susiaurėjimo gali skaudėti galvą, atsirasti tiek akių, tiek bendras nuovargis.

Taigi, paprastai kiekvieną kartą, kai išeinate į lauką, turėtumėte nešioti akinius nuo saulės, kad tinkamai apsaugotumėte akis. Tačiau tam tikrais laikotarpiais tai ypač aktualu: vasarą UV spinduliuotė yra bent 3 kartus didesnė nei žiemą, o paplūdimyje, nesvarbu, kokiu metų laiku, atspindžiai nuo vandens gali būti gana intensyvūs. Tokiais atvejais akiniai nuo saulės yra absoliučiai būtini. Tai taip pat, jei ką tik patyrėte kokią nors operaciją arba vartojate vaistus, dėl kurių akys tampa itin jautrios šviesai – iš namų neišeikite be akinių nuo saulės.

Dėvėkite kepures lauke

Ypatingai vasaros laikotarpiu pasirūpinkite keliomis skrybėlėmis ar kepurėmis. Juk kepurės tinka visiems ir tuo pačiu suteikia labai reikalingą apsaugą nuo saulės. Didelio krašto skrybėlė užtikrins, kad jūsų akys būtų apsaugotos nuo tiesioginių saulės spindulių.

Yra daug stilingų skrybėlių, todėl jums neturėtų būti sunku rasti tokią, kuri tiktų prie kiekvienos aprangos.

Saulėtą dieną laiką leiskite pavėsyje

Visada, kai reikia valandų valandas praleisti saulėje, būtinai ieškokite pavėsyje esančių vietų. Gauti pakankamai vitamino D, žinoma, yra gerai, tačiau per didelis kiekis saulės gali būti žalinga ir ateityje net sukelti rimtų susirgimų. Tai ypač svarbu karščiausiomis dienos valandomis –  nuo 10 iki 14 val.

Padarykite paslaugą savo akims pasirinkdami pavėsyje esančias vietas, nesvarbu ar tai suoliukas po medžiu, pastato stogelis. Taip pat, į pagalbą galima pasitelkti skėtį. Atminkite, kad saulės spinduliai gali pakenkti akims net ir debesuotomis dienomis, todėl visada būkite pasiruošę ir turėkite tinkamas apsaugines priemones.

Dėvėkite plaukimo akinius

Karšta vasaros diena yra puikus metas atsigaivinti ir praleisti laiką prie jūros ar ežero. Prieš pasinerdami į  vandens linksmybes, pasirūpinkite tinkamomis akių apsaugos priemonėmis. Nesvarbu, ar plaukiojate vandenyne, ežere, ar viešame baseine, būtinai dėvėkite plaukimo akinius. Tai padės apsaugoti akis nuo bakterijų, druskų ir baseine esančio chloro. Prieš plaukdami būtinai išimkite kontaktinius lęšius, o po plaukimo nepamirškite nusiplauti akių švariu vandeniu.

Asociatyvi Pexels.com nuotrauka

Vairuokite su tinkama saulės apsauga

Svarbu žinoti, kad automobilio langai, net ir tamsinti, visiškai neapsaugo nuo UV spindulių. Gali kilti pagunda įsėdus į automobilį nusiimti akinius nuo saulės, tačiau to daryti nereikėtų. Automobilio langai, ypač šoniniai, nesuteikia pakankamos apsaugos nuo UV spindulių. Svarbu žinoti tai, kad automobilyje dėvimi akiniai nuo saulės turėtų būti geros kokybės ir avarijos atveju išsiskleidus oro pagalvėms, jie atlaikys šį smūgį.

Šiltasis metų laikas yra itin gausus įvairiausių pavojų, tad svarbu saugoti save ir imtis visų galimų prevencijos priemonių, jog ateityje kiltų kuo mažiau sveikatos sutrikimų. Saulė gali būti pavojinga ne tik akims, tad verta žinoti daugiau jos galimų pavojų, o apie tai daugiau galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos: saulės pavojai.

PR

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.