Pagrindinis puslapis Kultūra Įteikta 36-toji Literatūrinė Ievos Simonaitytės premija

Įteikta 36-toji Literatūrinė Ievos Simonaitytės premija

Įteikta 36-toji Literatūrinė Ievos Simonaitytės premija

www.voruta.lt

Sausio 27-tosios dienos vakarą Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės bibliotekoje buvo įteikta 36-toji Literatūrinė Ievos Simonaitytės premija. Premija šį kartą atiteko dviems knygoms ir trims jų autorėms: poetei Daivai Molytei-Lukauskienei už poezijos knygą „Kaligrafijos eskizai“ bei žurnalistei Jurgai Petronytei ir muziejininkei Sondrai Simanaitienei už knygą „Klaipėdos senųjų kapinių istorijos“.

Renginio metu, tardama sveikinimo žodį, bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič pasidžiaugė, kad kad premijos įteikimu laureatėmis biblioteka ištesi Ievos Simonaitytės pažadą „paskutinio taško niekada nepadėti“. Atkreipė dėmesį, kad premijos teikimo istorijoje jau yra apdovanoti net 42 rašytojai garsinantys tiek rašytojos Ievos Simonaitytės, tiek Klaipėdos krašto vardą.


Bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič, laureatė Daiva Molytė-Lukauskienė. Lauryno Butkevičiaus nuotr.

Lauretes nuotoliniu būdu pasveikino ir „daug kūrybos“ linkėjo kultūros mecenato Rimanto Cibausko atstovė Rugilė Cibauskaitė. Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas vaizdo įrašu sveikindamas lauretes pažymėjo, kad „Klaipėdos kraštas išskirtinis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje“, todėl šio krašto puoselėjimas padeda išlikti tokiems unikaliems bei užtikrinti jo ateitį.

Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė Nijolė Kepenienė, pristatydama Daivos Molytės-Lukauskienės knygą, pastebėjo, kad autorė nuominuotoje knygoje nuosekliai „augina žodį“, o jos kūryba žymi autorės brandą. Eilėraščiuose dzūkiška D. Molytės prigimtis persipynusi su Nidoje jau įleistomis šaknimis atskleidžia gilesnį aplinkos pajautimą, o kai kur juntama „švelni šilkinė ironija“ karts nuo karto nukreipia dėmesį į pačią autorę ir padeda jai plačiau atsiverti.

Bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič, laureatė Jurga Petronytė. Lauryno Butkevičiaus nuotr.

Apie idėja prasidėjusią kaip rašinių ciklas dienraštyje ir galiausiai virtusią knyga-laureate pirmiausia nuotoliniu būdu prisijungusi kalbėjo viena iš autorių Sondra Simanaitienė. Padėkojusi komisijai įvertintą „žmonių emocinio patyrimo“ perteikimą, S. Simanaitienė tarė žodį ir pačiai rašytojai Ievai Simonaitytei. Buvo atkreiptas dėmesys į rašytojos kūryboje jaučiamą poreikį „intelektualinei partnerystei su pasauliu“. Auditorijai S. Simanaitienė rekomendavo perskaityti autobiografinį I. Simonaitytės romaną „…O buvo taip“, kuriame ne tik jaučiasi rašytojos augimas bei asmenybės tvirtėjimas, bet ir yra aprašytas „žmogaus sugebėjimas gyventi ir išgyventi.“ Pristatant knygą abi jos autorės pabrėžė senųjų kapinių savotišką universalumą ir gebėjimą savyje talpinti skirtingas istorijas bei patirtis, kurioms ir suteiktas didžiausias dėmesys – taip žmonų giliai paslėptos istorijos padedančios išsilaisvinti iš nuoskaudų. Jurga Petronytė, papildydama bendraautorę, savo kalboje prisipažino: „daug kartų pati rašiau apie Simonaitytės premijos laureatus ir niekada nesitikėjau, kad pati atsidursiu šitoje pozicijoje”.

Laureates taip pat atvyko pasveikinti Neringos miesto mero pavaduotojas Narūnas Lendraitis bei Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos direktorė Dalia Greičiutė. Pagrindinis palinkėjimas visoms kūrėjoms: „kad rašytumėte, rašytumėte ir dar kartą rašytumėte“.

Bibliotekos bendruomenė dar kartą nori padėkoti premijos steigėjui, kultūros mecenatui Rimantui Cibauskui. Taip pat, tiems, kurie prisidėjo prie renginio atmosferos sukūrimo ir puikios nuotaikos: renginio vedėjui aktoriui Jonui Baranauskui bei muzikantams Andriui Beržonskiui ir Tomui Mikalauskui.

2022 m. minimas 125-osios rašytojos Ievos Simonaitytės gimimo metinės. Ši premija – gražus tiek bibliotekos vardo, tiek Klaipėdos krašto istorijos bei kultūros įprasminimas bei dėmesys tiems, kurie siekia visa tai išsaugoti. Bibliotekos bendruomenė tiki, kad ir ateinančiais metais – jau 37-tajai premijai – bus pateikta ne ką mažiau knygų vertų laimėti šį garbingą apdovanojimą.

Daugiau informacijos apie Literatūrinę Ievos Simonaitytės premiją interneto puslapyje http://premija.isvb.lt/.

www.klavb.lt  inf.