Pagrindinis puslapis Lietuva Rytų Lietuva IŠ ASMENINIO 2009 METŲ DIENORAŠČIO

IŠ ASMENINIO 2009 METŲ DIENORAŠČIO

IŠ ASMENINIO 2009 METŲ DIENORAŠČIO

Alfonsas KAIRYS, Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, Vilnius

Kelias, vingiuodamas į įvairias puses, suka Jašiūnų link. Nieko ypatinga, regis, nėra: pušys, eglės, beržai, krūmai, prie kelio prigludę namukai ir pasakiški, matyt, naujųjų lietuvių ( ar nelietuvių) namai, dirvonais apšepusi  žemė. Dairaisi – ir akis pagauna…. užrašą ant namo ul. M. Balinskiego 91. Daugiau negu nustembi. Jergutėliau… Kaip čia iš niekur nieko ir… Lenkijoje. Sustoji, dar kartą mesteli žvilgsnį. Taip. Tik lenkiškas įrašas. Na, prie įrašų dviem kalbom jau įpratę, tačiau prie absoliutaus valstybinės kalbos ignoravimo, duok Dieve, kad prieita tik čia, Šalčininkų r., Jašiūnuose. Jeigu čia, gal ir daugiau kur yra.

Dar vienas gražus toponimas, netoli, tik 27 km. į rytus nuo sostinės esantys Kalveliai, garsūs žuvininkystės bendrove „Akvilegija“.  Kaip paprastai, su reikalais skubantys suka seniūnijos link: čia sprendžiama ne viena žmogų slegianti problema. Artėjame prie įstaigos ir – vėl staigmena: atsiduriame vienoje vietoje, tačiau įvardintoje dviem vardais: ant aukštų metalinių polių didelėmis raidėmis „puikuojasi“ užrašas KALVELIAI  bei Gmina  KOWALCZUKI.

Ir tai prie seniūnijos…

Taigi esame ir Lietuvoj, ir neaišku, kur…

Visada širdį glosto vietos, pavadintos mažybinėmis maloninėmis formomis. Jų nėra daug, tačiau viena tokių – Šalčininkų rajone – Turgeliai. Gyvenvietę puošia 1897–1909 m statyta Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia, o joje – žymioji Hanso Memlingo paveikslo „Paskutinysis teismas“ kopija. Taigi į bažnyčią patekti galima važiuojant ar einant keistu pavadinimu gatve: Bažnyčios, ir ta pati gatvė įvardinta kaip plac  Koscielny (lenkų kalba), o netoliese  ilgai neieškodamas rasi Vilniaus g. pavadintą Wilenska, važiuojantį į  Jašiūnus iš  Turgelių tave palydės Akmenynės g. įvardinta ul. Kamionska.

Išvažiuodamas galvoji, kur buvau, matyt, sulenkintoj Lietuvoj???

 

Autoriaus nuotr.

Naujienos iš interneto