Pagrindinis puslapis Lietuva Reklama Dermatologija – sveikata odai, plaukams ir nagams

Dermatologija – sveikata odai, plaukams ir nagams

Dermatologija – sveikata odai, plaukams ir nagams

Dermatologija (iš senovės graikų (derma) – „oda“ ir (logos) – „mokslas“) yra medicinos sritis, kurios pagrindinis dėmesys yra skiriamas ligoms, paveikiančioms odą. Be odos, dermatologija taip pat apima ligas, kurios turi įtakos sveikiems nagams, plaukams ir išskirtinai akių vokų, nosies ir burnos gleivinei.

Oda yra didžiausias žmogaus kūno organas. Jame yra nervų galūnės, prakaito liaukos, plaukų folikulai, poros, kraujagyslės ir daugelis kitų svarbių struktūrų. Oda taip pat atlieka fizinio barjero funkciją, todėl rūpinimasis oda padeda išvengti daugelio infekcinių ligų.

Nors tiek šeimos (bendrosios praktikos), tiek vidaus ligų gydytojai gali diagnozuoti ir gydyti įvairias odos ligas, dermatologai turi gilesnį supratimą apie jas ir didesnę patirtį šioje srityje. Tiesą sakant, daugelis pirminės sveikatos priežiūros gydytojų nukreipia savo pacientus pas dermatologus, kad šie gautų specializuotą, aukščiausios kokybės priežiūrą.

Gydytojas – dermatologas

Dermatologai yra gydytojai, kurie diagnozuoja ir gydo ligas, paveikiančias asmens plaukus, odą ir nagus (kaip minėta aukščiau, taip pat akių, nosies ir burnos gleivines). Pagrindinės apsilankymų pas dermatologus priežastys yra šios:

1) Odos pažeidimai;

2) Aknė;

3) Odos bėrimai;

4) Odos spalvos pasikeitimas ar pigmentacija;

Be šių medicininių ir kosmetinių problemų, odos gydytojas taip pat gali padėti atpažinti kitų rimtų sveikatos problemų požymius ir simptomus. Pavyzdžiui, tokia būklė kaip cukrinis diabetas ar hepatitas, gali sukelti simptomus, kurie turi įtakos odos išvaizdai. Šis specialistas gali būti pirmasis sveikatos priežiūros specialistas, atpažinęs šiuos požymius.

Kuo užsiima odos, plaukų ir nagų gydytojai?

Dermatologo darbą paprastai galima suskirstyti į šias tris sritis:

1) Medicinos. Dermatologai gali diagnozuoti ir gydyti savo kompetenciją apimančias ligas, tokias kaip psoriazė, aknė, dermatitas, grybelinė ir kt.. Taip pat, šie specialistai gali nustatyti jūsų odos simptomus, kurie gali būti kitų sveikatos sutrikimų požymiai. Pavyzdžiui, niežėjimas ir sausa oda kartais gali rodyti inkstų problemas.

2) Chirurgijos. Daugelis dermatologų daro nedideles operacijas, pavyzdžiui, šalina apgamus ar karpas arba tyrimų tikslais daro odos biopsijas. Kiti dermatologai specializuojasi platesnėse chirurgijos srityse,  kurios gali apimti gerybinių cistų ar odos vėžio pašalinimą.

3) Kosmetikos. Dermatologas gali gydyti odos problemas, kurios turi įtakos jūsų išvaizdai. Tai gali būti plaukų slinkimas, tamsios dėmės ar raukšlės. Daugelis dermatologų taip pat yra apmokyti kosmetologus atlikti įvairias kosmetines procedūras, tokias kaip cheminis odos šveitimas ar plaukų šalinimas lazeriu.

Daugiau informacijos rasite Clinicin aknės centre Vilniuje.