Pagrindinis puslapis Kultūra „Ariogalos ir Betygalos kraštas“ – naujas žinynas keliausiantiems padubysiais

„Ariogalos ir Betygalos kraštas“ – naujas žinynas keliausiantiems padubysiais

„Ariogalos ir Betygalos kraštas“ – naujas žinynas keliausiantiems padubysiais

www.voruta.lt

Nauja Vytenio ir Junonos Almonaičių knyga „Ariogalos ir Betygalos kraštas: keliautojo žinynas“[i], kviečia ten, kur šylančiais šio pavasario orais jau džiaugiasi puikieji slėniai sraunios Dubysos: į Ariogalos miestą, Betygalos miestelį bei jų apylinkes dabartiniame Raseinių rajone. Tai pastebimai suaukštaitėjęs pietrytinis Žemaitijos pakraštys, dar XIII a. egzistavusių Ariogalos ir Betygalos kraštų, arba valsčių, XV a. įkurtų parapijų teritorija.

Kaip sakoma knygos pratarmėje, joje aprašomos vietos lengvai pasiekiamos nuo senojo Žemaičių plento ir naujosios Kauno–Klaipėdos automagistralės. Labiausiai jos vilioja įspūdingais padubysių peizažais, stačiašlaičiais piliakalniais, nuo Vytauto Didžiojo laikų savo istoriją pradedančiomis bažnyčiomis, pasiaukojančią Lietuvos partizanų kovą primenančiais paminklais, žymių asmenybių, visų pirma – poeto Maironio, memorialinėmis vietomis.

Keliauti čia tinka įvairiais būdais: pėsčiomis, dviračiais, automobiliais ar baidarėmis Dubysos upe. Atvykusiųjų laukia geri, ne itin apkrauti automobilių keliai, praminti takai. Dalis objektų, ypač esantys Dubysos regioninio parko teritorijoje, puikiai parengti lankymui. Čia galima turiningai praleisti laiką ramioje gamtinėje aplinkoje, prisimenant klasikinę Maironio poeziją.

Knygos įvade trumpai aptariama Ariogalos ir Betygalos apylinkių gamta, svarbiausi praeities bei kultūros bruožai. Pagrindinėje dalyje aprašytos 36 gyvenamosios vietovės, 2 miškai, pristatomi ten esantys gamtos, istorijos ir kultūros paminklai. Svarbiausios 65-ios lankytinos vietos pažymėtos priešlapiuose pateikiamuose žemėlapiuose (M 1:100 000). Leidinį iliustruoja maždaug 225 fotografijos, schemos, piešiniai, žemėlapių fragmentai.

„Ariogalos ir Betygalos kraštas“ – jau 20-asis VšĮ „Keliautojo žinynas“ išleistas kelionių po Lietuvą vadovas ir 25-asis leidinys. Jis dedikuotas vienam iš žygeivystės pradininkų Lietuvoje Jonui Vitkauskui (1938–1985). Knyga parengta bendradarbiaujant su VšĮ „Atrask Raseinius“, leidybą rėmė Kultūros paveldo departamentas prie LR Kultūros ministerijos. Talkino ir būrys bendraminčių, pasidalijusių savo žiniomis, archyvine medžiaga, iliustracijomis ir kitaip. Autoriai ir leidėjai visiems nuoširdžiai dėkoja bei kviečia istorijos ir gamtos mėgėjus pažvelgti į žinyne pristatomą kraštą pro jų atvertą langą.

Palankiausiomis kainomis šį ir kitus VšĮ „Keliautojo žinynas“ leidinius galima įsigyti internetiniame knygyne svetainėje http://www.keliautojozinynas.lt/

[i] Išleido VšĮ „Keliautojo žinynas“, Kaunas, 2018 m.