Ar Lenkiją valdęs karalius Jogaila buvo chamas?

Autorius: Data: 2013-09-03 , 14:29 Spausdinti

Ar Lenkiją valdęs karalius Jogaila buvo chamas?

Dar ilgai dviejų tautų atmintyje išliks prisiminimas apie tai, kaip ekstremistiškai nusiteikę lenkų futbolo fanai iškabino lietuvius įžeidžiantį plakatą. Apie šį įvykį nuomonę pareikšti paprašėme vieną iš iškiliausių Lietuvos žmonių – žymų mokslininką, kalbininką, baltistą, lietuvių kalbos istoriką, akad., prof., habil. dr. Zigmą Zinkevičių.

Gerb. Profesoriau, nacionalinio Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ skaitytojai domisi Poznanėje (2013-08-08) per rungtynes iškeltu antilietuvišku plakatu, apie kurį mūsų žiniasklaida skelbė miglotus ir prieštaringus duomenis. Kokios mintys Jus lydėjo stebint šį skandalingą ir gėdingą įvykį?

Poznanės stadione per vietos futbolo komandos „Lech“ ir Vilniaus „Žalgirio“ rungtynes buvo iškeltas plakatas, kuriame lenkiškai parašyta „Chame lietuvi, klaupkis prieš poną lenką“.

Šį plakatą Lenkijos užsienio reikalų ministerija įvertino kaip neprotingumo ir tamsumo apraišką, bet pareiškimą tuo klausimu padarė antraeilis asmuo, o ne valdžios vyrai.

Be to, pareiškime per švelniai pasakyta. Iš tikrųjų šis plakatas – tai neišsilavinusių ir nesugebančių logiškai mąstyti žmonių darbas. Juk jis chamu skelbia ir, sakysime, Lenkijos karalių Jogailą (jis – lietuvis). Taip kaip tada chamas Lenkiją valdė? Chamai turėjo būti ir visa garbinga Jogailaičių giminė!

Didysis poetas Adomas Mickevičius savo tėvyne vadino Lietuvą, taigi jis irgi buvo chamas. Tas pat pasakytina apie lietuvių kilmės, bet lenkiškai rašiusius ir kalbėjusius žymiuosius rašytojus bei valstybės veikėjus, neišskiriant Juzefo Pilsudskio, Lucjano Želigovskio… Jie visi – lietuvių kilmės, taigi chamai. Pasirodo, Lenkiją daugiausia valdė vien chamai!

Plakato autoriams trūksta elementaraus loginio mąstymo. Praeities mastelį jie taiko šiems lenkams, be to – tendencingai ir vienapusiškai. Neturtingi lenkai – tai ne chamai, o lietuviai, net turtingi, jau chamai. Kur logika?

Plakato autoriai ypač smerktini dėl to, kad jie mulkina lenkų tautą, lyg ji būtų kokia avių banda. Reikia tuos mulkintojus išaiškinti ir ne šiaip jau sudrausti, bet griežtai nubausti. Sako, finansinių sankcijų ėmėsi tik Tarptautinė futbolo federacija. O gaila, nes tuo pirmiausia turėjo pasirūpinti pati Lenkijos valdžia.

Kaip ten bebūtų, kalbamasis plakatas visiems laikams liks nenuplaunama Lenkijos gėda.

Sąlygas plakatui atsirasti sudarė nepažabota lenkų arogancija, nuvedusi prie kitų tautų, visų pirma, lietuvių, niekinimo.

Ačiū už komentarą.

Kalbėjosi Aušra VIRVIČIENĖ, Vilnius

Voruta. – 2013, rug. 14, nr. 19 (783), p. 4.

Nuomonės, diskusijos, komentarai , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra