Pagrindinis puslapis Autoriai Živilė Gurauskienė. Sakartvelo Nepriklausomybės metinės pašto ženkluose

Živilė Gurauskienė. Sakartvelo Nepriklausomybės metinės pašto ženkluose

Živilė Gurauskienė. Sakartvelo Nepriklausomybės metinės pašto ženkluose

„Dirvos“ korespondentė Živilė Gurauskienė, JAV, Čikaga, www.voruta.lt

Gegužės 26–ąją, Sakartvelui švenčiant  103–ąsias Nepriklausomybės metines, inžinierius Rimantas A. Kunčas–Žemaitaitis skaitytojams pristato jo kolekcijoje esančius pašto ženklus, išleistus Sakartvelui atkūrus Nepriklausomybę.

Iliustracijoje matome voką, skirtą dekoratyviniam taikomajam Sakartvelo menui – siuvinėtam aksomui (A – voko aversas, B – dalis reverso). Ant voko esančiuose pirmuosiuose pašto ženkluose, Sakartvelui atkūrus Nepriklausomybę, 1992 07 31 išleistuose šios šalies pašto, matome valstybinės vėliavos spalvų Sakartvelo žemėlapį.  Šie pašto ženklai atspauduoti dar sovietmečiu naudotu Tbilisio pašto atspaudu su sovietine atributika. Tie patys pašto ženklai buvo išleisti po 10–ies metų, minint, kaip nurodo atspaudas, šių ženklų išleidimo dešimtmetį (C).

1918 metų gegužės 26-ąją Sakartvelo vyriausybė paskelbė šalies Nepriklausomybę. Pirmoji nepriklausoma Demokratinė Respublika gyvavo tik trejus metus – iki 1921-ųjų vasario. Nuo 1922 m. iki 1991 m. Sakartvelas buvo okupuotas Sovietų sąjungos. Šalies Nepriklausomybė atkurta 1991–ųjų pavasarį.

Sakartvelas yra autentiškas Kaukazo ir Juodosios jūros globoje įsikūrusios šalies pavadinimas, kartvelų vartojamas nuo senų laikų. Tuo tarpu „Gruzija“ yra kildinamas iš persiško šios tautos pavadinimo „gurğān“, reiškiančio „gauruoti vilkai“ – iš jo rusai ir suformavo vietovardį  „Gruzija“, kuris kartvelams niekada netapo artimas. Lietuva – pirmoji valstybė pasaulyje 2018 metų gegužę pripažinusi šios šalies pavadinimą – „Sakartvelas“, kaip antrąjį neoficialųjį pavadinimą, o šiam labai greitai prigijus, jau 2020 m. gruodžio 21 d. iš valstybių pavadinimus nustatančio dokumento buvo išbrauktas pavadinimas „Gruzija“ ir paliktas vienintelis tikrasis šalies pavadinimas – „Sakartvelas“.