Pagrindinis puslapis Naujienos Visuomenininkai, po mitingo prie Prezidentūros, atidengė naują atminimo lentą J. Noreikai

Visuomenininkai, po mitingo prie Prezidentūros, atidengė naują atminimo lentą J. Noreikai

Visuomenininkai, po mitingo prie Prezidentūros, atidengė naują atminimo lentą J. Noreikai

Atidengta nauja atminimo lenta J. Noreikai | Alkas.lt, K. Tamašausko nuotr.

Jonas Vaiškūnas, www.alkas.lt

Rugsėjo 5 d. pavakarę, Simono Daukanto aikštėje, Vilniuje patriotinės organizacijos surengė mitingą „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE!“.  Susirinko keli šimtai žmonių.

O kol prie Prezidentūros vyko mitingas,  kelios dešimtys žmonių su Lietuvos ir Ukrainos vėliavomis, susirinkę prie Vrublevskių bibliotekos sienos pritvirtino naują atminimo lentą, skirtą Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimui. Ją pakabino broliai skulptoriai Kęstutis ir Vytautas Musteikiai.

Mitingas S. Daukanto aikštėje prasidėjo tautiška geisme, po to kalbėjo jaunimo sambūrio „Pro Patria“ ir Vilniaus Forumo atstovai: Dovilas Petkus, dr. Rasa Čepaitienė, prof. Vytautas Radžvilas bei Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus koordinacinės tarybos vadovė Angelė Jakavonytė.

„Ar ir toliau trauksimės, išsivaikščiosime, nuolankiai tylėsime, leisime kitiems perrašinėti mūsų istoriją pagal savo įgeidžius ir interesus, teisti mūsų herojus, juos nepagrįstai kaltinti, šmeižti ir meluoti visose pasvietėse? – klausė R. Čepaitienė, – Privalome pareikalauti, kad valstybė pagaliau imtųsi kurti savą istorijos politiką. Kad atkakliai ir garbingai gintų istorinę tiesą šalies viduje ir užsienyje, nežiūrint galimų pasekmių. Kad juridiškai įvertintų sisteminių šmeižikų ir atminties trynėjų veiklą ir jiems pritaikytų realias sankcijas, nepaisant to, kokios tautybės Lietuvos piliečiai jie bebūtų. Kad atitinkamos švietimo ir kultūros institucijos parengtų ir pradėtų sistemingai įgyvendinti valstybiškai ir tautiškai orientuotą istorijos dėstymą“.

Pasak R. Čepaitienės, nors šiandien atrodome silpni, pasimetę ir susiskaldę, tačiau virš mūsų pakibusi tautos nykimo ir jos kūrybinių galių silpnėjimo grėsmė verčia veikti.

„Tad būkime gudrūs kaip žalčiai ir neklastingi kaip balandžiai. Mūsų tautos didžiavyrių pavyzdžiu padarykime viską, kas mūsų galioje, kad nereikėtų raudonuoti prieš vaikaičius, jog pavojaus valandą likome drungni ir abejingi, tuomet, kai iš tiesų reikėjo kovoti ir apginti tiesą“, – kalbėjo R. Čepaitienė.

Mitingo pabaigoje jo vedėjas Gaudentas Aukštikalnis perskaitė mitingo memorandumą, kurio vienas iš reikalavimų buvo – Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimas ir priešlaikiniai mero bei tarybos rinkimai.

Po to buvo paskelbta, kad lenta skirta J. Noreikai atminti ant Vrublevskių bibliotekos sienos jau yra atstatyta.

Tuomet mitingo dalyviai patraukė link Vrublevskių bibliotekos. Kaip Sąjūdžio laikais skanduojant „Lietuva, Lietuva, Lietuva!“ ir „Vėtra, Vėtra, Vėtra!“, ji buvo atidengta. Lentą atidengti buvo patikėta A. Jakavonytei, partizano Juozo Jakavonio Tigro dukrai. Naująją lentą pašventinęs Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas pasakė trumpą jaudinančią kalbą:

Pasak jaunimo sambūrio „Pro Patria“ vadovo Vytauto Sinicos, naujos lentos pakabinimas buvo suderintas su Kultūros paveldo departamentu (KPD).  KPD atstovų teigimu, derinti su Vilniaus savivaldybe šio veiksmo nereikėjo, nes pastaroji teisės aktų registre nėra paskelbusi tokių veiksmų aprašo.

V. Sinica taip pat pranešė, kad pakabinus atminimo lentą pasigirdo grasinimai, kad ji bus nukabinta: „Tiek iš Arkadijaus Vinokuro, tiek iš Vaido Baumilos, tiek Vilniaus miesto tarybos nario Vaidoto Ilgiaus, tiek turbūt ir kiti, man dar nematyti, kad lenta bus nukabinta – jei ne valdžios, tai savavališkai. Tikėkimės vandalizmas nesitęs. Visą šią naktį iki pat dabar lentą saugojo jaunimo organizacijos Kryptis savanoriai. Visiškai rimtai manau, kad fizinė apsauga lentai reikalinga. Ačiū jiems. Jeigu yra daugiau patriotinių organizacijų, ar tiesiog žmonių, nesvarbu, jaunų ar senų, kurie turi galimybę dieną ar naktį (ypač naktį) ateiti į tokią talką ir lentą pasaugoti, bent šią savaitę iš tiesų verta ir teisinga būtų tai padaryti. Nepasididžiuokite, parašykite facebooke į „Pro Patria“ ir suderinsime, kuo galite padėti“, – asmeninėje Feisbuko paskyroje rašo V. Sinica.

Mitingą „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE!“ surengė „Pro Patria“, neformalus visuomeninis judėjimas „Tautos forumas“, taip pat Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas, Vilniaus sąjūdis,  Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus, koordinacinė taryba, kuriai vadovauja Angelė Jakavonytė, taip pat – Gvido Rutkausko vadovaujama Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Prano Ulozo vadovaujama Politinių kalinių ir tremtinių bendrija.