Pagrindinis puslapis Lietuva Valstybinis patentų biuras mini 30-ąsias įkūrimo metines

Valstybinis patentų biuras mini 30-ąsias įkūrimo metines

Valstybinis patentų biuras mini 30-ąsias įkūrimo metines

www.voruta.lt

Balandžio 12 d. Valstybinis patentų biuras (VPB) minėjo 30-ąsias įkūrimo metines. Kaip rodo statistiniai duomenys, visuomenės suvokimas apie intelektinės nuosavybės apsaugos svarbą nuolat auga, o Lietuvos kūrėjai vis plačiau naudojasi intelektinės nuosavybės apsaugos galimybėmis.

Nuotoliniame susitikime dalyvavusi teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska sakė, jog svarbu nepamiršti, kad skaitmenizacijos ir elektroninių paslaugų plėtra skatina būti proaktyviais ir pažangos akivaizdoje ieškoti išmanių sprendimų apsaugant intelektinę nuosavybę nuo galimų neteisėtų veiksmų. Tam svarbus nacionalinių bei tarptautinių priemonių pasitelkimas, socialinių partnerių, NVO ir visos visuomenės įsitraukimo ir bendradarbiavimo skatinimas.  

„Šiandien galime pasidžiaugti, kad intelektinės nuosavybės apsauga – tapo svarbiu visuomenės interesu, didžioji dalis gyventojų puikiai žino galimybes ir patys rinktųsi apsaugoti intelektinę nuosavybę, o augantis verslo aktyvumas registruojant prekių ženklus, dizainą ar išradimus rodo, kad esame inovatyvūs ir konkurencingi tarptautinėse rinkose”, – teigia teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Kasmet auga ne tik saugomų pramoninės nuosavybės objektų skaičius, bet ir suvokimas apie šio nematerialaus turto vertę: 2020 m. verslo apklausos duomenimis, net 82 procentai įmonių atstovų nurodė žinantys apie intelektinės nuosavybės apsaugos galimybes – per 10 metų šis rodiklis padidėjo 31 procentu.

VPB direktorės Irinos Urbonės vertinimu, nueitas VPB kelias – graži pradžia, o Lietuvos pareiškėjų aktyvumo duomenys leidžia tikėtis, kad suvokimas apie intelektinės nuosavybės objektų apsaugą tik augs, jos kūrėjams efektyviai išnaudojant esamas apsaugos priemones ir visą intelektinės nuosavybės tiek verslui, tiek ir visuomenei teikiamą pridėtinę naudą.

Istoriškai žvelgiant, nepriklausomos Lietuvos pramoninės nuosavybės apsaugos sistemos atkūrimo darbai prasidėjo dar 1989 m., 1990 m. rudenį Mokslo ir studijų departamentui buvo pavesta laikinai vykdyti Patentų tarnybos funkcijas, o Valstybinis patentų biuras įsteigtas 1991 m. balandžio 12 d.

Per 30 veiklos metų VPB:

  • Išduoti 4 477 nacionaliniai patentai;
  • Įsigaliojo 23 647 Europos patentai;
  • Įregistruoti 72 365 nacionaliniai prekių ženklai;
  • Apsauga suteikta 63 375 tarptautinėms prekių ženklų registracijoms;
  • Įregistruoti 1 766 nacionaliniai dizainai;
  • Apsauga suteikta 728 tarptautinėms dizaino registracijoms.

Įdomiausi faktai, liudijantys mūsų valstybės išradingumo raidą, atspindėti monografijoje „Išrasta Lietuvoje“, kur aprašyti tiek neraštingų žemdirbių, tiek inovatyviausių lazerių gamintojų išradimai.

Monografijoje pateikti išradimų aprašymai nuo medinių žemės ūkio padargų, iki NASA laboratorijose sukonstruotų savo gedimus pasitaisančių kompiuterių, naudojamų kosminiuose tyrimuose, mūrinių gynybinių pilių statybos technikos bei daugiapakopės raketų sistemos.

Leidinio elektroninę versiją galite rasti čia.