Pagrindinis puslapis Istorija Dvarai Švenčionių dvarų istorijos. Novičės dvaras

Švenčionių dvarų istorijos. Novičės dvaras

Švenčionių dvarų istorijos. Novičės dvaras

Novičės dvaro savininkas, gydytojas Hermanas Hansenas  

Ramunė Čebručenko, Švenčionys, www.voruta.lt

Novičės dvaras seniai išnykęs, nieks jo ir neprisimena. Tik grybaujant ir  klaidžiojant mišku, aptinkame pamatų likučius. Visados smalsu žinoti ir tikėdamiesi gauti atsakymą,  klausiame kartu keliaujantį pažįstamą, kas stovėjo šioje miško vietovėje. Atsakymas labai trumpas – čia buvo Hanseno namai. Tai tik tiek apie  likusius pamatų likučius, keletą stambių akmenų, galėjo pasakyti tų vietovių gyventojai.

Dvaras buvo įsikūręs Švenčionių apskrityje, dešiniajame Žeimenos krante, dabartinio Lietuvos kariuomenės centrinio poligono teritorijoje, netoli Mažalotės kaimo, Aklučio ežerėlio rytiniame krante. Dvaro savininkas buvo gydytojas Hermanas Hansenas. Netoli  Novičės dvaro,  Mažalotės palivarke, 1905-1922 m. gyveno dvarininkas Stanislovas Kozlovskis, su kuriuo Hermanas Hansenas palaikė glaudžius ryšius.

Hermano Hanseno tėvas buvo artileristas, motina – tarnautoja. Hermano tėvui  mirus nuo tuo metu siautusios choleros,  12 metų turėjęs Hermanas savo motinai ir 9 m. seseriai pareiškė, kad jų šeima nebadaus. Labai anksti ėmė rūpintis šeima, buvo įsidarbinęs samdomu skubių siuntinių įteikėju, kurias įteikdavo bėgdamas. Teko dirbti  naftinių lempų valytoju ir kt. darbus.

Po Pirmojo pasaulinio karo vyriausybė rėmė studentus iš neturtingų šeimų: finansinė pagalba, laikinas būsto suteikimas, darbo paieška baigus studijas. Lenkijos universitetai įsteigė pagalbos studentams organizacijas „Brotnia Pomoc“. Buvo įsteigti jaunimo pagalbos komitetai. Stepono Batoro universiteto akademinė sporto asociacija organizuodavo vasaros  sporto stovyklas studentams .  1926 m. buvo organizuota pirmoji studentų vasaros atostogų stovykla , kuri buvo įsikūrusi  Švenčionių apskrityje, Novičės dvare prie Žeimenos. Dvaro savininkas Hermanas Hansenas visados sudarydavo tam palankias sąlygas ir išnuomodavo savo žemių valdas. Pagrindinis sporto asociacijos tikslas buvo sveikatingumo stiprinimas. Didelį dėmesį skyrė vandens sportui: plaukimui, irklavimui. Organizuodavo parodomuosius renginius, estafetes, varžybas. Vienu metu priimdavo apie 80 poilsiaujančių studentų. Noviče dvare stovykla veikė iki 1929 m., nutraukus sutartį su dvaro savininku, stovykla įsikūrė kitoje vietovėje.

Universiteto studentai vasaros stovykloje. Legąciszki – wczassowa kolonią akademicką/ www.magwill. lt

         Hansenas. Ši pavardė jau yra girdėta. Tai Švenčionių dekanas Jonas Burba, nesant Švenčionėliuose bažnyčios, Vilniaus gatvėje, Hanseno name įrengė altorių, kuriame gyventojai rinkdavosi melstis. Tikėtina, kad Vilniaus gatvėje dar ir dabar labai neblogame stovyje esantis didelis, medinis namas priklausė tai pačiai Hansenų šeimai.

         Oskaras Hansenas (1922-2005) – Hermano Hanseno sūnus, vienas žymiausias Lenkijos architektas, eksperimentatorius, dailininkas, skulptorius, interjero dizaineris, Varšuvos dailės akademijos profesorius.  Oskaro jaunystė prabėgo Vilniuje. Jis mokėsi Vilniuje, Karaliaus Žygimanto Augusto gimnazijoje, paskui J. Pilsudskio vardo technikos mokykloje. Po karo gyveno Lenkijoje, studijavo Varšuvos technologijos universiteto Architektūros fakultete, kurį baigė 1951 m. Oskaras Hansenas buvo išvykęs į Paryžių, kur buvo sužavėtas tapyba ir jos subtilybių sėmėsi pas Fernandą Lėgerį, o su Pierreu Jeannerutu analizavo ir praktikavo architektūrą. Grįžęs į Varšuvą dirbo dėstytoju, nuo 1967 m. Varšuvos dailės akademijos profesorius.

O. Hansenas rengė ir dalyvavo savo darbų parodose: 1957 m. – autorinė darbų paroda; 2005 m. Varšuvoje, Nacionalinėje dailės galerijoje vyko retrospektyvinė paroda „Atviros formos link“; 2017 m. vyko paroda Vilniuje „Oskaras Hansenas. Atvira forma“ ir kt. Sukūręs daug architektūros projektų, skulptūrų:

         Paminklas koncentracijos stovyklos Aušvice (1958). Konkurse šiam paminklui sukurti  laimėjo I vietą, bet darbas nebuvo realizuotas. Paminklas buvusios stovyklos Dulag 121 Pruškove (1990). Tarptautinės parodos paviljonas San Paule (1959) ir kt.

Oskaras ir Zofia Hansen/ Žycie i tworczosc/Artysta/ www.culture.pl

Oskaro Hanseno žmona Zofija Garlinska – Hansen (1924-2013) –žinoma modernistinės pakraipos Lenkijos architektė.

 

Šaltiniai:

  1. Akademicki Zwięzek Sportowy przy Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie – zarys dzialalnosci.(prace naukowe akademini im Janina Dlugasza w Częstochowie) /2016/ yadda.icm.edu.pl
  2. Zapomniane dzieje Wilenszczyzny/Page 1/magwill.lt
  3. Oskar Hanse/worg/
  4. Mažalata/Tomasz Kozlovski/www.home.umk.pl

Naujienos iš interneto