SIP namų privalumai prieš karkasinius namus

SIP namų privalumai prieš karkasinius namus

Lietuvoje vis labiau populiarėjant karkasiniams bei skydiniams namams prieš mūrinius – kyla klausimas, kurie iš šių yra geresni: karkasiniai, ar skydiniai? Gali atrodyti, kad šie du variantai yra gana panašūs. Tiesa, tik iki tol, kol detaliau neanalizuojamos smulkmenos, kurios padeda suprasti, kad skydiniai laimi prieš karkasinius ir mūrinius dėl kelių priežasčių.

Vienas iš skydinių namų variantų yra SIP namai, kurie šiame straipsnyje bus prilyginami skydiniams namams, nes jų statybos technologija yra tokia pati.

Kuo skiriasi karkasiniai ir skydiniai namai?

Karkasiniai namai – tai yra medžio rėmas, laikančioji konstrukcija, o skydas – namo „uždangalas“ (vaizdžiai dar vadinamas „sumuštiniu“), kuris yra komponuojamas aplink karkasą (formuojant tiek vidinius, tiek išorinius namo „sluoksnius“). Mediniai skydiniai namai yra modernesni už karkasinius. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl jie šiuo metu pasirenkami vis dažniau. Inovatyvesnė statybos technologija dažniausiai suteikia kur kas daugiau pasitikėjimo gautu rezultatu, o planuojantys namus svajoja, kad jie tarnaus visą gyvenimą ir dar liks ateities kartoms. Šį poreikį skydiniai arba kitaip SIP namai patenkina.

Karkasinių namų ir SIP namų konstrukcija yra gaminama iš medžio, tačiau jų statybos technologija skiriasi. Karkasinis namas yra surenkamas/kuriamas jau statybų aikštelėje iš vadinamų „pagaliukų“, o SIP namo skydai yra kuriami dar gamykloje, po stogu ir vežami į konkrečią vietą montavimui. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių SIP namų statybos vyksta kur kas sparčiau.

SIP ar karkasiniai namai: lyginimas

SIP namai toli gražu nėra tas pats, kas karkasiniai. SIP namai vertinami dėl tam tikrų privalumų, kurie „nugali“ karkasinius namus. Kokie yra esminiai privalumai?

Greitis

SIP namai yra puikus pasirinkimas tiems žmonėms, kurie nori kuo greičiau apsigyventi savo svajonių namuose. Dažniausiai nuo projekto idėjos iki įgyvendinimo tereikia vos kelių mėnesių. Galima drąsiai sakyti, kad tai yra vienas greičiausių būdų pagaliau turėti savo svajonių namus.

Karkasiniai namai yra statomi kur kas ilgiau, todėl jų statybų trukmė dažniausiai yra viena iš priežasčių, kodėl pirmenybė teikiama skydiniams namams. Žinoma, karkasinio namo statybos terminas ne toks ilgas kaip mūrinio, tačiau lyginant su skydiniais namais gali trukti 2,3 kartus ilgiau.

Kadangi skydai yra gaminami gamyklose, konstrukcijų ir skydų tikslumas užtikrinamas greitai bei efektyviai ir belieka viską sujungti statybų vietoje.

Atliekų kiekis

XXI a. žmogui labai svarbu, kad namas, kuriame jis gyvena, būtų ne tik geros kokybės, bet kartu ir tvarus bei ekologiškas. Karkasiniai namai ekologijos požiūriu lenkia mūrinius namus, tačiau toli gražu ne tokie draugiški aplinkai kaip skydiniai. Praktika rodo, kad statant karkasinius namus, į statybos vietą pristatomas medžiagų kiekis dažnai būna per didelis arba per mažas. Dėl per mažo statybinių medžiagų kiekio statybų procesas užsitęsia ilgiau, nes reikia laukti, kol bus papildomai pagamintos ir pristatytos trūkstamos medžiagos. Jei statyboms atvežama per daug medžiagų, susidaro daugiau atliekų, kurios, visų pirma, rodo, kad namo statyba yra neekonomiška ir taip pat – neekologiška.

Tuo tarpu skydiniai SIP namai išsiskiria labai optimaliu reikalingų medžiagų kiekio įsigijimu. Tokiu būdu išvengiama atliekų, kurios kenkia gamtai, susidarymo, ir nereikia rūpintis statybinių atliekų išvežimu. Juk tam reikia papildomų išlaidų ir laiko. Juolab, daugeliui žmonių nepatinka jų kaimynystėje ilgai gulinčios atliekos. Su SIP namais to galima išvengti.

Patogesnė išlaidų kontrolė

Dėl trūkstamų medžiagų arba per didelio jų kiekio yra kur kas sudėtingiau kontroliuoti karkasinių namų statybos kaštus. Nemalonu, kai statybų metu išlaidos auga, o rezultato vis nėra. Kadangi SIP namams reikalingas plokščių kiekis yra labai detaliai apskaičiuojamas, tikslūs matavimai padeda pagaminti tiksliai tiek, kiek reikia – todėl yra daug paprasčiau kontroliuoti namo statybai skirtas išlaidas.

Netikslumai ir įrangos nuoma

Dėl kur kas paprastesnės statybų konstrukcijos SIP namai pristatomi kaip gerokai patogesnis pasirinkimas nei karkasiniai. Štai statant karkasinius namus sijos bei kiti statramsčiai dažniausiai yra pjaunami statybos vietoje. Deja, dažnai sąlygos šiam darbui nebūna palankios, todėl pasitaiko neatitikimų, kurie vėliau „atsiliepia“ galutiniam namo rezultatui. Žinoma, statybų metu galima nuomoti galingesnę įrangą, kuri padėtų tas namo dalis išpjauti tiksliau, tačiau tai reiškia papildomas išlaidas. Galiausiai, net ir nuomojama įranga turi būti tinkamai prižiūrima, o žmogui, kuris neturi tokios patirties, tai reiškia papildomus rūpesčius.

Rezultatas – statybų procese

Karkasinių namų rezultatas, deja, matomas tik tada, kai statybos visiškai užbaigiamos. Net ir tokiu atveju, kai viskas yra daroma detaliai pagal projektą, rezultatas ne visada būna toks, kokio buvo norėta. Kai reikia perdaryti konstrukciją, net ir mažą jos dalį – tai kainuoja papildomas išlaidas ir tuo pačiu laiką.

Tuo tarpu SIP namai yra kur kas paprasčiau koreguojami ir statybų metu galima daug tiksliau matyti, kaip atrodys galutinis rezultatas. Tai, žinoma, patogu, nes galima kontroliuoti projektą net ir pačių statybų metu.

Dizaino galimybės

Nors karkasinių namų dizaino galimybės yra gana plačios, tiems, kurie ieško kažko ypač unikalaus, SIP namai tiks labiau. Tai reiškia, kad SIP namų statybos technologija labiau atitiks tokius poreikius. Galėsite dekoruoti fasadą taip, kaip jums labiausiai patinka – pasirinkti klinkerio plyteles arba dažymą. Stogo danga taip pat gali būti labai įvairi – nuo pigiausios skardos iki klasikinių čerpių. Kai galimybės yra tokios plačios, galima patenkinti įvairiausius lūkesčius.

Paprasčiau atitinka A++ klasės standartą

Nuo 2022 m. visi naujai statomi namai turi turėti A++ klasės energinio efektyvumo sertifikatą. SIP namai yra puikus būsto, kuris atitinka minėtus reikalavimus, variantas. Žinoma, karkasiniai namai taip pat gali atitikti A++ klasės energinio efektyvumo standartą, tačiau reikės daugiau investuoti į apšiltinimą, o tai, vėlgi, ir papildomos išlaidos, ir laikas.

Nuo „dėžutės“ iki svajonių namo…

SIP namus statančios įmonės dažniausiai suteikia galimybę klientui rinktis, kokio „lygio“ būsto jam reikia. Galima užsisakyti SIP namų „dėžutes“, kurios apims tik pamatus, sienas ir stogą. Galima užsisakyti namus su daline apdaila, kuri apima ir elektros instaliacijas, vandentiekio, kanalizacijos bei kitų komunikacijų įvedimą. Galiausiai, galima užsisakyti pilną svajonių namų pastatymo paslaugą įskaitant ir interjero dizainerio paslaugas, kurios leis džiaugtis namais, pastatytais maksimaliai atsižvelgiant į klientų individualius pageidavimus ir poreikius.

Svarbiausia suprasti, kad SIP namų gamintojai siūlo savo klientams platų pasirinkimą. Jie suteikia galimybę išsirinkti tokius namus pagal individualius poreikius ir pageidavimus – pradedant estetika ir baigiant funkcionalumu, neatsiejamu nuo būsto, kurio išlaikymas nereikalauja didelių išlaidų. Svarbiausia nepamiršti net ir mažiausias smulkmenas aptarti su specialistais, nes tik jie gali pateikti atsakymus į visus rūpimus klausimus. Juk namai turi būti kuriami taip, kad galėtume juose gyventi kaip saugiausioje ir patogiausioje vietoje visame pasaulyje.

PR