Pagrindinis puslapis Lietuva Šarūnas Zombis. Pandemija ir korupcija

Šarūnas Zombis. Pandemija ir korupcija

Šarūnas Zombis. Pandemija ir korupcija

Šarūnas Zombis, www.voruta.lt

Gal jau niekam neįdomu, ką vasarą veikė Dzykūnas. Žvejojo, grybavo, uogavo. Rudenį riešutus rinko. Žinoma, ir samagoną varė. Kaip visada. Tačiau sprogo samagono varymo aparatas, laimei paties Dzykūno nebuvo tuo metu bunkeryje. Tada Dzykūnas apsiraugė vyno, nors jis jam ir per silpnas. Išgėręs vyno ir pasiskaitęs reklamą sumanė ir jis neįgalumo grupę nusipirkt. Išsikasė butelį, kuriame laikė pinigus grupės pirkimui. Suskaičiavo. O tų pinigėlių tiek mažai, neužteks. Ką daryt? Gal pabandyt prisispausdint tų pinigų. Žinoma, spalvotai rašalo kasetei pinigų jis neturėjo. Tada teks pirkt tik juodą kasetę, o spalvas pieštukais bus galima paspalvint jau vėliau. Juodo rašalo kasetę jis pirko „Sinertoje“,  tačiau pardavėja per klaidą jam padavė tokią kasetę, kuri netiko jo printeriui. Dzykūnas bandė ją pasikeist parduotuvėje, tačiau nesėkmingai. Taip pinigų grupės pirkimui ir neliko. Tačiau tai juk ne pabaiga, tai tik naujas iššūkis. Dzykūnas rado išeitį iš padėties. Nors prisispausdint pinigų ir nepavyko, bet galima jų pasigaminti ir kitokiais būdais, pavyzdžiui, nusipiešti. Bet jei piešt, tai ant ko? Ant medžio plokštės? Madinga, bet ar solidu. Ant kartono? Kartono gal gaila, jo reikės pakavimui.

Tada Dzykūnas pasirinko plytą. Iškilo nauji klausimai, kaip įvertinti tą plytą ir koks nominalas ir valiuta. Gal užrašyt vienas euras? Netinka, nesolidu. Gal rinktis kitą valiutą? Galvota net apie pinigų pavadinimus iš praeities: vienas taleris, vienas lietuviškas ilgasis. Galiausiai pasirinktas neutralus variantas – Dzykūnas užrašė ant plytos šono – vienas plytgalys. Ir paprasta ir gerai skamba. Valiuta pasirinkta, tačiau kokius prezidentus išpaišyti ant plytos šonų? Šonai plytoje tai keli, vien valiutos nominalą užrašyt neužtenka. Galvojo Dzykūnas ilgai ir apie dabartinius prezidentus ir apie ankstesnių laikų. Nusprendė nupaišyt ant plytos tokius, kurie darė įtaką pasaulio istorijai: Napoleoną, Leniną ir Hitlerį. Gal kai kurie iš jų dabar ir nelabai politiškai korektiški, bet jis juos nupiešė. Pinigą turim, galima eit jau pirkt neįgalumo grupės. Bet juk pandemija. Dzykūnas išsitraukė savo puikią Antrojo pasaulinio karo laikų dujokaukę, žinoma, vokišką. „Va čia tai kaukė“, gyrėsi Dzykūnas. Užsidėjo ir marš į prekyvietę. Prekyvietėje įrengtas milžiniškas bankomatas. Prie bankomato eilių nebuvo. Pradžioje Dzykūnas net galvojo, kad bankomatas neveikia, nes kažkoks padauža grafitininkas buvo užrašęs ant bankomato „verygomatas“. Tačiau priėjus arčiau, ekrane pasirodė užrašas: nuotolinis aptarnavimas ir neįgalumo grupės pirkimas. „Bandom“ – trynė rankas Dzykūnas. Tačiau čia laukė nelengvas pasirinkimas, nes bankomate buvo trys klavišai. Trečia grupė: 1000 eurų. Antra grupė: 2000 eurų. Pirma grupė: 3000 eurų. „Bandom trečią“ – tarė Dzykūnas ir iš kuprinės išsitraukęs savo investicinę plytą, įnešė šį savo menišką pinigą į bankomatą. Bankomatas pradžioje užrašė – konvertuokite iš svarų į eurus, o paskui išspjovė ant žemės Dzykūno plytą. Supykęs siaubūnas pagriebė savo brangų menišką pinigą ir vėl įnešė jį į bankomatą. O kad neišspjautų – dar prigrūdo šalia ant šaligatvio buvusių kitų plytgalių. Bankomatas pradžioje skaičiavo valiutą, o paskui ėmė visas drebėti, iš jo ėmė rūkti dūmai. Dzykūnas išsigando ir pabėgo, nelaukdamas kol bankomatas sprogs.

       Epilogas. Susidaro toks įspūdis, kad daug kas nesidomi sveikatos apsaugos problemomis. Jie gal galvoja, kad niekada neapsirgs. Jie vaidina darbo klasės didvyrius ir dirba už  „popierinį“ atlyginimą, net negalvodami, kodėl jų atlyginimas popierinis. O popierinis tas atlyginimas dėl tos pačios priežasties, kaip ir dabartinė mirčių statistika. Kol mirčių buvo nedaug, per radiją pateikinėdavo du mirčių skaičius: pirmą mirusių nuo viruso, o antrą skaičių – sirgusių virusu, tačiau mirusių dėl kitų priežasčių. Bet tokia statistika juk ne visai teisinga, nes ir tas aukas, kurių pirminė mirties priežastis nebuvo virusas, reikėtų skirti prie bendro aukų skaičiaus, jei sirgo virusu.  Tačiau padėtis su statistika pasikeitė, kada mirčių skaičius pradėjo didėti. Nuo tada per radiją pasakomas jau tik vienas skaičius. Tada dar didesni neaiškumai. Jeigu dingo antrasis skaičius, tai gal čia bandoma kažką nuslėpt, norint gražiau pasirodyti pasaulio akyse. Tas pats kaip ir su tuo  „popieriniu“ atlyginimu. Tik jei atlyginimas bandomas dirbtinai didinti, tai čia mirčių skaičius bandomas mažinti. Pradžioje galvojau gal aš apsirinku, gal nesigaudau situacijoje. Tačiau šiandien, 2020 12 11 klausau per radiją žinių ir pasirodo, kad tikrai, mirčių skaičius tikrai buvo sumažintas, oficialiai kaltę verčiant ant žemesnės grandies, esą ligoninės nepateikė laiku duomenų.

       Antras dalykas, kurį verta paminėti, tai „išrinktųjų“ retorika. Tik ir girdžiu per radiją: „mes valdome virusą“, arba „mes suvaldysime virusą“. Pradžioje galvojau, kad ir išrinktieji yra mirtingi, bet pasirodo, kad jie pasijuto dievais. Bet argumentuosiu – jei jūs dievai, tai kodėl jau ne vienas jūsų serga šiuo virusu. Greitai ir jūs gal sėsit prie nuotolinio darbo. Nes virusas yra nevaldomas.

       Trečias paminėtinas dalykas yra tai, ką aš girdėjau per radiją. O girdėjau apie nekokybiškos medicininės įrangos pirkimus ir daug brangiau, negu galėjo pasiūlyti patikimi tiekėjai. Žinoma, šis dalykas yra su klaustuku, nes ne man, paprastam kaimo zombiui, apie tai spręsti. Tuo labiau, kad nesu medicininės įrangos ir jos pirkimo peripetijų žinovas. Prieš kelias dienas per radiją klausiau laidą apie korupciją. Ten buvo paminėta, kad korupciją visada labai sunku įrodyti. Sutinku. Toje laidoje dar buvo paminėta ir apie pseudo organizacijų kūrimą, kurios turėtų labai padėti, kovojant su korupcija. Manau, kad tai tik kova su vėjo malūnais ir laiko gaišimas. Dar toje laidoje girdėjau mintį, kad didelės viltys dedamos į kartų pasikeitimą. Esą tai sovietmečio palikimas. Esą jauni žmonės turės kitokį požiūrį į korupciją. Nemanau. Atvirkščiai, bus dar blogiau. Nes seni vilkai jau senai apsirūpinę, grobia saikingai, kartais net numesdami kokį kaulą ir likusiems už borto. O jauni vilkai bus dar alkani, labiau grobio ištroškę. Korupcija yra neišnaikinama. Tiek žinių.