Rastos dar 1977 m. pagrobtos skulptūrėlės

Rastos dar 1977 m. pagrobtos skulptūrėlės

Marijos Sopulingosios ir angeliuko skulptūrėlės keliaus į muziejų. KPD nuotrauka

Kultūros paveldo departamento specialistai aptiko parduodamas dvi dar 1977 m. pagrobtas Kultūros vertybių registre registruotas vertybes. Departamentui kartu su ekspertais patikrinus ir įvertinus turimus duomenis, nustatyta, kad parduodamos Kultūros vertybių registre registruoto objekto – Koplytėlės su Marijos Sopulingosios ir dviejų angeliukų skulptūromis (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 9492), dvi skulptūros: Marija Sopulingoji ir angeliukas. XIX a. nežinomo liaudies meistro sukurtoms skulptūroms teisinė apsauga buvo suteikta 1971 m., tačiau jau 1977 m. apžiūros metu fiksuota, kad iš Kretingos rajone stovinčios koplytėlės skulptūras pagrobė nežinomi asmenys.

Departamentas, aptikęs prieš 45 metus pagrobtas parduodamas vertybes, sustabdė jų pardavimą bei kreipėsi į teisėsaugos institucijas, tačiau ikiteisminis tyrimas nebuvo pradėtas suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminui. Departamento atstovai susisiekė su skulptūrų valdytoju, kuris paaiškino visas skulptūrėlių įgijimo aplinkybes. Jokių neteisėtų veiksmų iš valdytojo pusės nebuvo nustatyta. Skulptūrėles jis paveldėjo iš savo mirusio giminaičio, o iš kur pastarasis jas buvo gavęs, dabar jau neaišku. Dabartinis skulptūrėlių valdytojas, būdamas pilietišku ir suprasdamas kilnojamųjų kultūros vertybių svarbą Lietuvos istorijai, geranoriškai jas perdavė Departamentui. Atlikus būtinas procedūras, vertybės turėtų būti perduotos parinktam muziejui, kur jos bus prieinamos visuomenei.

KPD pažymi, jog prekiauti Kultūros vertybių registre registruotomis vertybėmis nėra draudžiama, tačiau prieš ketinant jas įsigyti siūlytina pasitikinti atnaujintame elektroniniame dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąraše

https://paveldas.maps.arcgis.com/apps/dashboards/index.html#/c0e98aa9cb214cf0ba7afd4d6c44453f

 

KPD informacija

Naujienos iš interneto