Pagrindinis puslapis Lietuva Policija: padėkite savo garbaus amžiaus artimiesiems apsisaugoti nuo sukčių

Policija: padėkite savo garbaus amžiaus artimiesiems apsisaugoti nuo sukčių

Policija: padėkite savo garbaus amžiaus artimiesiems apsisaugoti nuo sukčių

www.voruta.lt

„Voruta“, remdamasi Lietuvos policijos pateikiamais pavyzdžiais, kviečia perskaityti šią informaciją ir nuolat priminti savo garbaus amžiaus tėvams, seneliams, artimiesiems, netikėti policininkais apsimetančiais asmenimis ir nerodyti jiems savo santaupų, laikomų namuose. Apskritai nereikia tokių žmonių  įsileisti per slenkstį. Geriausia išsyk skambinti telefonu 112 ir papasakoti, kad kažkokie  asmenys nori „patikrinti“ turimus pinigus. 

Skaitykime:

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijos pareigūnais, Panevėžio mieste dar karštais pėdsakais operatyviai sulaikė asmenį, įtariamą sukčiavimo būdu pasisavinusį iš senyvos moters 1950 eurų.

2021 m. rugpjūčio 5 d. apie 14 val. 1943 m. gimusi moteris pranešė, jog į butą atvyko nepažįstamasis, prisistatęs tariamu pareigūnuir nurodė, jog turi patikrinti moters grynuosius pinigus. Vaikinas teigė, jog ši apžiūra skirta sužinoti ar jie nėra padirbti bei to negalintis atlikti vietoje, todėl turi juos paimti. Moteris, patikėjusi vyro žodžiais, atidavė jam 1950 eurų.

Tą pačią rugpjūčio 5 d., iškart po įvykdytos nusikalstamos veikosįtariamasis (gim. 1997 m.) buvo sulaikytas Panevėžio apskr. VPK NNTV pareigūnųĮtariama, jog šis asmuo dirbo grupėje su kitais asmenimis, kurie šiuo metu yra intensyviai ieškomi. Yra žinoma, jog įtariamieji, skambindami telefonu, ieškojo senyvų asmenų, bandė išvilioti informaciją apie jų turimus juvelyrinius gaminius, santaupas ir pan. Sulaikytasis ne kartą teistas už nusikaltimus nuosavybei ir šiuo metu yra pakliuvęs į pareigūnų akiratį.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. 2 d., kuri numato laisvės atėmimą iki aštuonerių metų. Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Panevėžio apylinkės prokuratūros prokuroras.

Kitas pavyzdys:

 

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai   bendradarbiaudami ir veikdami karštais pėdsakais kartu su Kalėjimų departamento pareigūnais, Klaipėdos mieste operatyviai sulaikė du asmenis, įtariamus sukčiavimo būdu pasisavinusius iš senyvos klaipėdietės 800 eurų.
Šiam ikiteisminiam tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorai.

2021 m. liepos 27 d., apie 16:00 val., 1941 m. gimusi moteris sulaukė skambučio telefonu iš nepažįstamojo – vyras prisistatė gydytoju traumatologu ir nurodė, jog moters giminaitė galimai sužalojusi vaiką ir tam, jog nebūtų pranešta policijai senjorė turinti sumokėti 800 eurų. Kalbant telefonu tariamas gydytojas liepė senjorei surašyti turimų kupiūrų numerius, o pačias kupiūras perduoti ateisiančiam vyrui. Netrukus į pranešėjos namus užsukęs nepažįstamas vyras paėmė 800 eurų ir pasišalino.

Kartu su Kalėjimų departamento kriminalinės žvalgybos pareigūnais atlikus daug ne viešo pobūdžio veiksmų, tą pačią liepos 27 d., Klaipėdos apskr. VPK nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai Klaipėdos mieste, gatvėje, sulaikė du 1979 m. ir 1978 m. gimusius vyrus, įtariamus sukčiavimo būdu pasisavinusius iš minėtos senolės pinigus. Abu įtariamieji policijai žinomi ir ne kartą teisti už vagystes, sukčiavimus, plėšimus bei disponavimą narkotinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Įtariama, jog skambinti senjorei galėjo įkalinimo įstaigoje esantis asmuo.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 31 str., asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltumas neįrodytas įstatymo nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.

Ir dar vienas –  apie „skambučius iš banko“:

Sakysite, nerealu per dieną uždirbti tokią pinigų sumą Lietuvoje. Realu. Tokią pinigų sumą liepos 13-ąją savo plepumu leido užsidirbti Šiaulių ir Telšių apskričių gyventojai sukčiams.

Tą dieną „Swedbank“ darbuotojais prisistatę sukčiai telefoniniais skambučiais tiesiog užatakavo Šiaulių apskrities gyventojus. Nuo 10 val. ryto iki 18.30 val. jų skambučių sulaukė 12 Šiaulių miesto ir rajono gyventojų, 2 – Radviliškyje gyvenantys žmonės, vienas – iš Joniškio. Telšių apskrityje sukčiai tą dieną savo meškerę užmetė dviejuose rajonuose – Mažeikių ir Telšių.

Pakėlę telefono ragelį, gyventojai išgirsdavo rusiškai kalbantį vyrą arba moterį, kurie prisistatydavo „Swedbank“ specialistais. Vieniems gyventojams šie „specialistai“ pranešė apie jų banko sąskaitos kibernetinę ataką. Gąsdindami, kad kažkas įsilaužė į pašnekovo banko sąskaitą ir greitai pinigai bus pervesti į sukčių sąskaitą, ragino pinigus apsaugoti, suvedant savo elektroninės bankininkystės duomenis. Kiti reikalavo patvirtinti keleto tūkstančių eurų kreditą. Dar kiti aiškino, kad gyventojai iš investicijų užsidirbo tūkstantines pinigų sumas, kurias norint pasiimti, reikia kompiuteryje instaliuoti „AnyDesk“ programėlę, per ją susieti savo kompiuterį su skambinančiuoju, o po to skambinusysis parodys ir pasakys, ką daryti, kad pinigai įkristų į jo banko sąskaitą. Tačiau realiai, „AnyDesk“ programėle prisijungus prie žmogaus kompiuterio, sukčiams atsiranda galimybė nuskaityti elektroninės bankininkystės slaptažodžius, įdiegti kompiuterinį virusą ar pasisavinti sąskaitoje esančius pinigus.

Smagu, kad liepos 13-ąją penkiolika sukčių skambučių sulaukusių gyventojų perkando juos ir ryžtingai nutraukė pokalbius, nes yra įsiklausę į daugkartinius įspėjus būti budriems, naudojant savo asmens ir elektroninės bankininkystės duomenis ir jais telefonu ar elektroniniu paštu nesidalinti su niekuo, nepaisant kuo jie prisistatytų – policijos pareigūnais, prokurorais, mokesčių inspektoriais, banko darbuotojais ar prezidentu, nes pašnekovas gali prisistatyti bet kuo. Šie žmonės nepamiršo, kad bankų darbuotojai ir įvairūs pareigūnai gyventojams neskambinėja ir neprašo jų asmens bei elektroninės bankininkystės duomenų, juolab rusų kalba. Bet štai du brandaus amžiaus žmonės, iki šiol nesugebėję įsisąmoninti, kad internetinės bankininkystės duomenys yra paslaptis ir ja dalintis su nepažįstamais asmenimis nevalia, tai suprato, tik praradę pinigus, kuriuos po internetinės bankininkystės slaptažodžių ir kodų išviliojimo įvairiais pagudravimais į savo sąskaitas persivedė sukčiai. Šiuo metu Vokietijoje dirbantis šiaulietis sukčiams „padovanojo“ 5652 eurus, o Telšių rajone gyvenanti moteris – 9800 eurų.

Išmokime pagaliau saugoti savo pinigus ir nedalinkime elektroninio rakto nuo pinigų saugyklos visiems, kas tik paprašo. Sukčiai komunikabilūs. Pokalbio metu jie sugeba išgauti piliečio vardą pavardę, asmens kodą, sudaryti rimto ir rūpestingo pareigūno ar tarnautojo įvaizdį ir išvilioti elektroninės bankininkystės duomenis. Prisistatyti jie gali ne tik „Swedbank“, bet kokio nors kito banko darbuotojais. Todėl kalbėti telefonu apie savo banko sąskaitas, elektroninės bankininkystės duomenis, savo asmens duomenis turi būti tabu.

Žmogui rodoma, kad skambinama iš lietuviško telefono numerio, todėl „aukos“ ne iš karto supranta, kad kimba ant sukčių kabliuko, nors su jais ir bendraujama tik rusų kalba. Pradėjus pokalbį lietuvių kalba, skambinusysis nieko nesupranta ir nutraukia pokalbį. Iš tikrųjų skambinama iš užsienio, o lietuviškas numeris tik falsifikuojamas. Per pirmas dvi liepos savaites Šiaulių ir Telšių apskričių komisariatų aptarnaujamoje teritorijoje dėl tokio sukčiavimo nukentėjo 7 asmenys. Žalos siekia nuo 1 000 iki 10 000 eurų.

Dar šeši asmenys nukentėjo, sureagavę į žinutes savo mobiliuosiuose telefonuose su neva banko internetine nuoroda ir prierašu, kad sąskaita yra blokuojama dėl neteisėtų pervedimų į užsienį, todėl būtina paspausti banko atsiųstą nuorodą ir pervedimus atšaukti, suvedant elektroninės bankininkystės duomenis. Tokiu būdu prisijungę prie savo sąskaitų asmenys prarado savo sąskaitose buvusius pinigus, nors ir rinkosi funkciją „atšaukti mokėjimą“. Padarytos žalos siekia nuo 200 iki 1000 eurų. Atminkite, bankai internetinių nuorodų su raginimu prisijungti nesiuntinėja.

„Vorutos“ ir policija.lrv.lt inform.