Plastinė chirurgija: įdomūs istoriniai faktai

Plastinė chirurgija: įdomūs istoriniai faktai

Šiais laikais plastinė chirurgija jau nebestebina nieko. Priešingai – ji palengvina ir padaro daugelio žmonių gyvenimus gražesniais, padeda susidoroti su įvairiais kompleksais. Lietuvoje jau įkurta nemažai plastinės chirurgijos klinikų. Vienos jų turi platesnius, kitos – mažesnius paslaugų spektrus. Jeigu ieškote tikrai geros klinikos, rekomenduojama rinktis žymias ir laiko patikrintas, pavyzdžiui, https://ficlinica.lt/.

O kol ieškosite tinkamiausios vietos, siūloma susipažinti su įdomiais istoriniais faktais apie plastinę chirurgiją. Daug kas vis dar galvoja, kad plastinė chirurgija gyvuoja apie 20 metų, tačiau tiesa ta, kad šios medicinos srities ištakos labai senos.

Plastinės operacijos 1400 metais

Ankstyvieji plastikos chirurgai daugiausia dėmesio skyrė nosies operacijoms. Pačią pirmąją, primityvią nosies operaciją atliko chirurgas Antonio Branca. Heinrich von Pfolspeundt 1460 metais savo reikšmingame darbe buvo aprašęs šią nosies operacijų techniką. Nosies modelis buvo pagamintas iš odos ir pati procedūra atrodė gana bauginanti ir nepatogi, nes tai buvo tiesiog, kaip papildomai sukurta nosis (implantas) tiems, kurie jos neturėjo ar neteko. Vėliau ši technika gana plačiai paplito po visą Europą.

1800 metais plastikos chirurgai įkvėpimo ieškojo senovės Indijoje

18 amžiuje įvyko reikšminga pažanga plastinės chirurgijos istorijoje – odos transplantacija. Proveržis įvyko atradus procedūrą, kuri buvo naudojama dar senovės Indijoje. Dar aštuntajame amžiuje prieš mūsų erą buvo sukurta knyga „Sushruta Samhita“, kurioje buvo atvaizduota „sunkios“ išvaizdos odos persodinimo operacija. Ši technika buvo iš naujo paskelbta 1794 metais ir netrukus tapo ir vėl labai plačiai naudojama. 1869 metais buvo pradėti kurti pažangesni odos transplantatai, daugiau ar mažiau naudojami iki pat šių dienų.

Plastinė chirurgija karo metais

Bene reikšmingiausi patobulinimai įvyko praėjusiame amžiuje, kai per pasaulinius karus buvo pristatytos kelios plastinės chirurgijos technologijos. Pirmojo pasaulinio karo metu buvo sukurti novatoriški odos persodinimo būdai, kurie padėjo išgydyti sunkius veido nudegimo atvejus. Šios procedūros labai skyrėsi nuo senovinių plastinės chirurgijos metodų, nes transplantuotas audinys jau buvo sujungtas su žmogaus kraujotaka.

1942 metų plastinės operacijos

Po Britanijos mūšio Gillies ir McIndoe atliko modernias plastines operacijas apdegusiems pilotams Karalienės Viktorijos ligoninėje. Jų metu dalyvavo ir žiniasklaidos atstovai, dėl kurių plastinė chirurgija labai greitai iškilo į viešumą.

PR

Naujienos iš interneto