Pagrindinis puslapis Kultūra Paroda „Laiko sūpuoklėse“, skirta legendinio žurnalisto, redaktoriaus Vytauto Gedgaudo (1912–1999) gyvenimui ir kūrybai

Paroda „Laiko sūpuoklėse“, skirta legendinio žurnalisto, redaktoriaus Vytauto Gedgaudo (1912–1999) gyvenimui ir kūrybai

Paroda „Laiko sūpuoklėse“, skirta legendinio žurnalisto, redaktoriaus Vytauto Gedgaudo (1912–1999) gyvenimui ir kūrybai

www.voruta.lt

2021-ieji Lietuvoje – Archyvų metai

KVIEČIAME Į PARODĄ ,,LAIKO SŪPUOKLĖSE“

2021 m. rugsėjo 10 d. 16 val. Zarasų krašto muziejuje atidaroma paroda „Laiko sūpuoklėse“, skirta legendinio žurnalisto, redaktoriaus Vytauto Gedgaudo (1912–1999) gyvenimui ir kūrybai.

Paroda sukurta naudojantis dokumentine medžiaga iš ilgamečio JAV lietuvių tautinės minties laikraščio „Dirva“ vyriausiojo redaktoriaus Vytauto Gedgaudo asmeninio archyvo. Parodoje eksponuojamos nuotraukos, šio archyvo dokumentų kopijos, dalis prierašų – paties V. Gedgaudo mintys, lyg asmeniškas komentaras kai kuriems gyvenimo etapams.

Ekspozicijoje pateikiama ištrauka iš V. Gedgaudo rašytos, bet taip ir likusios darbastalyje, neišleistos knygos apie tarnybą Prancūzijos svetimšalių legione „Pirmyn arba mirk“ Antrojo pasaulinio karo metais. Papildoma informacija prie nuotraukų, kaip ir ekspozicija, parengta parodos sumanytojos ir autorės, V. Gedgaudo kūrybinio palikimo tyrinėtojos, Vilniaus universiteto doc. dr. Jolantos Mažylės.

Kodėl parodos vieta – Zarasai?

Zarasų apskrityje, Salako valsčiuje prasidėjo per 300 kilometrų įveikusio ką tik Mažeikių gimnaziją baigusio Vytauto Gedgaudo savarankiškas gyvenimas. Zarasuose užsimezgė jo pirmieji kultūrinės ir literatūrinės veiklos daigai.

,,Laiko sūpuoklėse“ matysime ne tik chronologiškai dėliojamą Vytauto Gedgaudo biografinį pasakojimą, bet ir to būtojo laiko atšvaitus jau kituose jo gyvenimo tarpsniuose. Visa tai ataidi laiškais, nuotraukomis, atsiminimais.

Antroji parodos dalis – iki šiol visuomenei nežinomi Vytauto Gedgaudo meninės fotografijos darbai iš ciklo ,,Vienas modelis, viena meilė, vienas gyvenimas“. Nuotraukose vienintelis modelis – zarasietė, Vytauto gyvenimo bendrakeleivė, bičiulė ir kantrioji talkininkė spaudos baruose žmona Stefanija Juodvalkytė-Gedgaudienė (1927– 2020).

Parodos rengėjai – Lietuvos žurnalistų sąjunga, VšĮ ,,Atminties brasta“, Zarasų krašto muziejus.
Renginio partneris – Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Renginį finansuoja Zarasų rajono savivaldybė.

Paroda veiks iki rugsėjo 29 d. Maloniai kviečiame apsilankyti!

Zarasų krašto muziejus