Pagrindinis puslapis Istorija Dvarai Naujam gyvenimui prikeltas Rumpiškės dvaras

Naujam gyvenimui prikeltas Rumpiškės dvaras

Marija Gabrienė, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Klaipėdoje naujam gyvenimui prikeltas Rumpiškės dvaras. Jame, kaip ir anksčiau, įsikurs Adomo Brako dailės mokykla, tačiau neatmetama, kad restauruotas pastatas taps ir puikia erdve miesto renginiams.

Rumpiškės dvaras įkurtas XVII amžiaus viduryje, pietinėje miesto dalyje, tarp Kuršių marių ir Sendvario. Pasak istorinių šaltinių, dvaras turėjo ne vieną savininką, tačiau jo pavadinimas esą kilo iš pirklio Rumpo pavardės. Iš Rucavos persikėlęs gyventi į Klaipėdą, dvarą jis valdė nuo 1715 m.

Ilgainiui dvaras plėtėsi, paskutinį kartą jis rekonstruotas prieš beveik 100 metų. Restauratoriai sako, kad gyvenamojo namo pastatas buvo avarinės būklės. Todėl teko pakeisti ir apšiltinti prakiurusį stogą, supuvusias perdangas, atnaujinti inžinerinius tinklus. Atkurtos išlikusios autentiškos vidaus interjero detalės.

„Turbūt pusė lipdinių buvo atkurti naujai, nes perdanga buvo supuvusi, ji buvo įkritusi. Kadangi buvo nuo ko padaryti modelį, pagal jį buvo galima sukurti analogiškus lipdinius“, – pasakoja įmonės „Pamario restauratorius“ gamybos direktorius Algimantas Zokaitis.

Restauratoriams pavyko atkurti ir autentišką parketą, unikalius centrinius laiptus, restauruoti iki šių dienų išlikusias vestibiulio lubas, centre esantį židinį. Pastatui gražinta autentiška žalsva spalva.

Buvusio Rumpiškės dvaro fasadas, pasak restauratorių, gana santūrus. Tokiuose namuose paprastai gyveno ne patys turtingiausi to meto dvarininkai.

Apgailestaujama, kad senasis dvaro pastatas sudarkytas sovietmečiu.

„Sugadino tarybiniais laikais atlikta priestato statyba, kuri buvo labai brutali – didelio tūrio priestatas priblokuotas prie grakštaus dvariuko“, – teigia A. Zokaitis.

Priestato rekonstrukcija baigta metais anksčiau. Visa Adomo Brako dailės mokyklos pastatų komplekso rekonstrukcijos darbų vertė – daugiau kaip pusantro milijono eurų. Didžioji dalis lėšų – iš Europos Sąjungos fondų, kita dalis – Klaipėdos savivaldybės.

Tikimasi, kad prieš beveik dešimtmetį į kultūros vertybių registrą įtrauktas rekonstruotas senasis Rumpiškės dvaro pastatas taps puikia erdve miesto renginiams.

Klaipėdos savivaldybės nuotr.

Naujienos iš interneto