Kvislingų klestėjimo metas

Kvislingų klestėjimo metas

Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas, www.silales-artojas.lt, www.iskauskas.lt

Bet kuris bendrapilietis pasakytų, kad Tėvynės išdavimas yra sunkus nusikaltimas. Paprastai už jį griežtai baudžiama. O tokių veikėjų atsiranda kiekvienoje visuomenėje, kiekvienoje tautoje ir įvairiais istorijos etapais. Šiaip jau jie išryškėja tuomet, kai valstybei sunku – kyla karai, konfliktai, grėsmės, vidinė suirutė. Lietuva – ne išimtis.

Šiuolaikinės išdavystės etalonas – 51-rių politikas Algirdas Paleckis, nuteistas už šnipinėjimą Rusijos naudai. Galima jį vadinti kolaborantu, išdaviku, kvislungu (pagal Norvegijos fašistų veikėjo ir marionetinio nacių vyriausybės ministro pirmininko Quislingo, padėjusio vokiečiams užgrobti Norvegiją Antrojo pasaulinio karo metu, pavardę; buvo sušaudytas 1945 m.). Tačiau esmės tai nekeičia: prisigėręs savo senelio sovietų okupuotos Lietuvos prezidento Justo Paleckio raugo jis ir šiandien ketina atvežti dar vieną saulę iš Maskvos… Tiesa, ne ant savo rankų, nes pernai buvo pripažintas kaltu už šnipinėjimą ir nuteistas šešeriems metams kalėjimo. Laisvėje jis turi visą būrį šalininkų.

Betgi Lietuva – iš tikrųjų demokratinė šalis. Čia gali pliurpti bet ką, tarnauti teroristiniams režimams, dergti savo valstybę, prašyti kaimyninių diktatorių paveikti jos valdžią, nešti jiems visą informaciją ir gauti instrukcijas – galima apmokamas. Neįsivaizduoju, koks opozicionierius iš Maskvos ar Minsko galėtų atvykti į Vilnių, kritikuoti Putino karą Ukrainoje ar Lukašenką, vėl grįžti namo ir toliau nešioti marškinėlius su užrašu „Griša 3%“… Maskvoje vien tik už plakatą su tuščiu baltu popieriaus lapu mergina pateko į kalėjimą…

Bet pagaliau valdžia sukruto: praėjusią savaitę VSD, spaudžiama visuomenės, pagaliau paviešino ataskaitą, kurioje komentavo A. Paleckio asociacijos „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovų vizitą Rusijoje. Jie Maskvoje praėjusią savaitę susitiko su Rusijos visuomenės rūmų atstovais, surengė spaudos konferenciją. Joje dalyvavo organizacijos vadovė Erika Švenčionienė, už korupciją nuteistas buvęs „Vilniaus vandenų“ direktorius Darius Norkus, Edikas Jagelavičius, Mindaugas Ramoška. Prieš tai E. Švenčionienė dalyvavo Solovjovo TV propagandinėje laidoje, kurioje šaukėsi Maskvos pagalbos „normalizuojant santykius su Lietuva“, „pralaužiant informacinę blokadą“, kėlė abejones dėl dabartinės Lietuvos valdžios išrinkimo teisėtumo, kaltino Lietuvos valdančiuosius darant ekonominę žalą ir piliečių bauginimu dėl galimo Rusijos įsiveržimo.

Prokuroras Martynas Jovaiša sako, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas, nors medžiaga renkama nuo liepos vidurio. Prokuratūra užsitvėrusi tylos siena, kad medžiagos viešinimas nepakenktų tyrimui. M. Jovaiša nedrąsiai teigia, jog per anksti konstatuoti, kad tokia nusikalstama veika buvo padaryta. Kiek anksčiau Kalėjimų departamentas atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl organizacijos „Tarptautinis geros kaimynystės forumas“ steigimo. Mat, kilo abejonių, ar laisvės atėmimo bausmę Kauno tardymo izoliatoriuje atliekantis A. Paleckis galėjo pasirašyti minėtos organizacijos steigimo dokumentus elektroniniu parašu, kokiu būdu elektroniniai A. Paleckio duomenys buvo perduoti trečiajam asmeniui. Kilus pasipiktinimo bangai, šis nutarimas buvo panaikintas ir vėl pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Visi šie teisiniai veiksmai gali tęstis mėnesių mėnesiais ir užsibaigti saliamonišku sprendimu: organizacijos ir jos vadovų veiksmuose nusikaltimo sudėties nėra, jie ir toliau gali išsakyti „savo nuomonę“. Anksčiau Teisingumo ministerija nutarė, kad ši organizacija gali gauti ir gyventojų paramą. Vadinasi, A. Paleckio bendrai galės laisvai disponuoti lėšomis, kad vartytųsi it inkstai taukuose, vyktų į keliones pas savo globėjus, leistų Lietuvą dergiančius leidinius, apmokėtų reklamą portaluose ir laikraščiuose. Kokio kvapo tie pinigai (galimai jie plūsta ir iš Maskvos bei Minsko, iš sankcionuotų bendrovių ar fizinių asmenų), kas kontroliuos jų pobūdį, belieka tik spėlioti…

Į pagalbą VSD ir kitoms institucijoms puolė visuomenininkai, apžvalgininkai, žurnalistai. Antai, kolega Vidas Rachlevičius siūlo keletą būdų, kaip izoliuoti naujuosius kvislingus, kad jie ir liktų pas savo globėjus Maskvoje ir Minske, pasimėgautų tenykščia demokratija. Kita vertus, juk pasimokyti iš šių Rytų režimų yra ko: arba šie atplaišos kremta valdišką duonos plutą, arba išprašomi iš šalies…

Rimčiau kvislingų atsakomybę įvertino buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, sakęs, kad prokuratūrą turėtų dominti mažiausiai trys Baudžiamojo kodekso straipsniai, bet tokį dėmesį jis vertino skeptiškai. Kol kas marginalai prieš valstybininkus laimi.

Naujienos iš interneto