Pagrindinis puslapis Autoriai Kinų Tigras žada proveržį

Kinų Tigras žada proveržį

Kinų Tigras žada proveržį

Česlovas Iškauskas, apžvalgininkas, www.silales-artojas.lt

Štai ir sulaukėme Naujųjų 2022-ųjų metų. Žinoma, tai sąlyginė kalendorinių metų pradžia, nes skirtingose kultūrose ir tikėjimuose ji švenčiama skirtingu laiku. Šią datą nustatė Romos imperatorius Julijus Cezaris, kuris pagal vieną teoriją buvo ir Vilniaus įkūrėjas. Tačiau katalikai ją pradėjo švęsti po 1582 m. popiežiaus Grigaliaus XIII atliktos kalendoriaus reformos – praėjus 8 dienoms po Kristaus gimimo ir jo apipjaustymo. Lietuvoje Naujieji metai pradėti švęsti maždaug XIX amžiuje.

Tiesą sakant, šiandien jiems ne visi teikia daug reikšmės, nors dar pagonys triukšmingai šventė žiemos saulėgrįžą ir gamtos atsinaujinimą. Naujaisiais amžiais net kai kurios valstybės, pavyzdžiui, Čekija, Slovakija, Kinija, Kuba, Haitis, savo nepriklausomybę pradėjo skaičiuoti sausio pirmąją. O Sovietų Sąjungos gyventojai atšventę naujuosius 1992 m. rytą pabudę suprato, kad senosios imperijos nebėra – ji trijų sovietinių lyderių buvo palaidota pirtelėje Viskuliuose Belovežo girioje…

O šiaip jau sausio 1-ji yra Mergelės Marijos, Dievo Gimdytojos šventė, kurią, kaip palinkėjo Popiežius, pažymėti reiktų ne šėliojimu, o gerumu, atjauta ir artimo meile.

Kiek šių gražių bruožų turi mitologinis Juodojo Vandens Tigras – šių metų simbolis pagal kinų kalendorių? Apibūdinimų rasime į valias. Antai portalas Dupasauliai.lt rašo, kad astrologai jį apibūdina šiomis savybėmis: drąsa, nenuspėjamumas, pasitikėjimas, tikslingumas, žavesys, impulsyvumas, ryžtingumas. Dėl padidėjusios atsakomybės ir tvirtumo jausmo Tigro ženklą turintys žmonės dažnai užima aukštas pareigas ir tampa lyderiais. Jie nemėgsta ilgo pasiruošimo, tad lengvai ir be ilgų ceremonijų susidoroja su visomis užduotimis. Mėgsta natūralumą, tad renkasi kvapnią augmeniją, pavyzdžiui, sakais kvepiančias eglutes ar pušeles, taip pat mėgsta žvakes, kurios kinų mokyme vaidina svarbų ritualinį vaidmenį.

Jeigu šiuos Tigro bruožus perkeltume į mūsų gyvenimą, tai astrologai tikina, jog šiemet būtina suvaldyti savo reakciją į gyvenimo netikėtumus ir neprarasti dvasingumo. Pernelyg aštrių žodžių ir slogių minčių geriau visai neišleisti, kad nenuliūdintumėte nei savęs, nei kitų. Pagrindinis metų palydovas – sveikas protas ir dvasios ramybė. Tačiau planuoti naujus dalykus rekomenduojama tik pačioje metų pradžioje arba iš viso nepradėti. Juodojo Vandens Tigro metai žada būti dosnūs naujoms šeimoms ir vaikams. Net ir užkietėję vienišiai turės galimybę pagerinti savo asmeninį gyvenimą.

Ir taip toliau, ir panašiai. Jeigu šiuos patarimus bandysime pritaikyti mūsų ar valstybės realijoms, turėsime gerokai nusivilti. Ta realybė kitokia. Tad kas mūsų laukia 2022-aisiais?

Pirma, toliau kovosime su COVID-19. Šio užkrato gali rastis ne tik trečia atmaina, bet ir daugiau. Todėl specialistai tvirtina, kad be nuolatinių skiepų neapsieisime, ir šiemet reiks ketvirto, o gal ir penkto skiepo. Jie rekomenduoja analizuoti Izraelio patirtį, nes puikiai žinome, kad žydai nuo seno yra puikūs medikai ir skrupulingai saugo savo bei artimųjų sveikatą.

Žinoma, kovą su pandemija lydės visuomenės susipriešinimas, tačiau jis tolygiai slopsta, nors galima sulaukti riaušių proveržių. Valdžia į juos reaguos pasyviai, nes dabartinei valdančiajai daugumai dar negrės 2023 m. pavasarį vyksiantys savivaldybių rinkimai, o tarybų merų dar nerinksime tiesiogiai.

Antra, pabėgėlių antplūdis per Lietuvos sieną palaipsniui išseks, nors Vilnius dar ilgai bus erzinamas dėl Aliaksandro Lukašenkos veiksmų, ES neveiklumo ir tokių tariamos „paramos“ organizacijų kaip FRONTEX  Lietuvai žalingos veiklos. Ekspertai tvirtina, kad atsiras vis daugiau tokių migrantų, kurie tiks mūsų darbo rinkai, tačiau jų atranka sukels nemažai keblumų.

Trečia, politologai išskyrė didžiausią Tigro metų tarptautinę problemą – santykius su Kinija. Lietuva visai netyčia, tarsi įprasmindama savo kaip Drąsios šalies įvaizdį, susikūrė sau sunkumų. Politologas Linas Kojala tvirtina, kad mums gali tekti „nuleisti garą“, jeigu ES ir toliau Pekino atžvilgiu tūpčios vietoje. Kaip tas „nugarinimas“ atrodys konkrečiai, priklausys nuo mūsų užsienio politikos vedlių, pirmiausiai Prezidento lankstumo.

Visa kita nuspėjama lengviau. JAV ir Rusijos santykiuose pamažu įsivyraus atlydys, nes Ukraina bus palikta dreifuoti toje pačioje neapibrėžtoje padėtyje, Rusija nustos jai grasinti karu, bet sustiprins savo pozicijas Baltarusijoje, gi NATO toliau demonstruos savo pajėgumus Rytų flange, tačiau Maskvą vis labiau erzins pasigirstantys Suomijos ir Švedijos ketinimai prisijungti prie Aljanso.

Šiaip ar taip, komunikacijos specialisto Mykolo Katkaus žodžiais tariant, šiemet turėsime didžiulio proveržio metus. Vadinasi, kiniško mitologinio simbolio Tigro įvaizdis ne toks ir baisus…