K.Svalbonas: „Man, kaip imigrantų, pabėgėliais atvykusių į JAV, vaikui, visada buvo svarbios namų ir priverstinio persikėlimo idėjos

K.Svalbonas: „Man, kaip imigrantų, pabėgėliais atvykusių į JAV,  vaikui, visada buvo svarbios namų ir priverstinio persikėlimo idėjos

Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) Kazio Varnelio namuose-muziejuje gegužės 31 d. 18 val. vyks parodos „Išvietinimas / Displacement“ atidarymas-diskusija, kurioje dalyvaus parodos autorė Krista Svalbonas, dailininkas Algimantas Rokas Černiauskas, žurnalistė ir rašytoja Polina Malets, pašnekovus kalbins dr. Žydronė Kolevinskienė  ̶  išeivijos literatūros, diasporos ir migracijos tyrėja (renginio partneris  ̶  Ukrainos centras).  Parodos autorė K. Svalbonas meninėmis priemonėmis perteikia skaudžius Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių pasakojimus. Jos darbuose jungiami vaizdai ir tekstai, o išdeginti pabėgėlių žodžiai suformuoja vientisą paveikslą – tarsi žmonių patirtų karo traumų aidą.  

K.Svalbonas akcentuoja, kad jos tikslas  ̶̶  įvaizdinti ir įgarsinti šias primirštas istorijas, kurios dėl šių dienų priverstinių migracijų vėl tampa aktualios. „Man, kaip imigrantų, pabėgėliais atvykusių į Jungtines Valstijas, vaikui, visada buvo svarbios namų ir priverstinio persikėlimo idėjos. Mano tėvai, gimę Latvijoje ir Lietuvoje, po Antrojo pasaulinio karo pabaigos aštuonerius metus praleido perkeltųjų asmenų (DP) „dipukų“ stovyklose Vokietijoje, kol jiems buvo leista emigruoti į Jungtines Amerikos Valstijas“, – sako K. Svalbonas.

Autorei po intensyvaus archyvų tyrimo pavyko surasti, aplankyti ir nufotografuoti daugelį realių namų, išlikusių DP stovyklų Vokietijoje vietose. Parodoje naudojamos nuotraukos, atminties vietos, palikti pabėgėlių pastatai, sudaryti vien iš nėrinius primenančio teksto, tampa trapūs, susieti su nesaugiu pačių jų įnamių gyvenimu.

2019 metais K. Svalbonas taip pat vyko į kelionę po JAV ir Kanadą kalbindama ir fotografuodama buvusius „dipukus“. Iki šiol įrašyta 100 asmenų, gyvenančių Šiaurės Amerikoje. Kiekvienas iš šių sluoksniuotų gabalėlių, sudarytas iš prisiminimų, tampa dėlionėmis, kurias autorė siekia užbaigti, kol ši beveik užmiršta istorija netapo prarasta visiems laikams.

„Vykstant Rusijos karui prieš Ukrainą ir patiriant pabėgėlių iš kitų kraštų bandymus kirsti Lietuvos – priverstinės migracijos istorijos vėl tampa aktualios. Lietuvos nacionalinis muziejus siekia sukurti tvirtą pamatą artimesniam ryšiui su įvairiomis bendruomenėmis ir kurti muziejų kaip vietą, kurioje gera būti bei susitikti visiems. Ši paroda padeda įprasminti ir apmąstyti migrantų istorijas – skaudžius pabėgėlių patyrimus“, – sako LNM muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Paroda Lietuvos nacionalinio muziejaus Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius) atsidaro gegužės 31 d. ir veiks iki spalio 22 d.

Krista Svalbonas – menininkė, įgijusi fotografijos bakalauro ir tarpdisciplininių studijų magistro laipsnį. Jos darbai buvo eksponuoti įvairiose parodose, tarp jų Jutos šiuolaikinio meno muziejuje, Spartanburgo meno muziejuje Pietų Karolinoje, Howardo Yezerskio galerijoje Bostone, Klompchingo galerijoje ir ISE kultūros fonde Niujorke. Darbai saugomi daugelyje privačių kolekcijų, taip pat Cėsių meno muziejuje Latvijoje, Greggo meno ir dizaino muziejuje Šiaurės Karolinoje, Vudmero meno muziejuje ir Templio universitete Filadelfijoje. Tarp naujausių apdovanojimų – Fotografijos meno centro dotacija (2022), Baumanio kūrybinių projektų dotacija (2020 m.), Rhondos Wilson apdovanojimas (2017 m.), Puffin fondo dotacija (2016 m.), Bemis stipendija (2015 m.) ir kt. 2022 m. personalinė „Displacement“ paroda vyko Kopenhagos fotografijos festivalyje (Danija), Talino miesto muziejuje (Estija) ir Tekstilės ir pramonės muziejuje Augsburge (Vokietija). Svalbonas yra Švento Juozapo universiteto fotografijos docentė. Gyvena ir dirba Filadelfijoje, JAV. 

lnm.lt inform.

Naujienos iš interneto