LR Seimo narys Vytautas Juozapatis (kairėje) ir prof. Jonas Jakaitis
Prof. Jonas Jakaitis, LPKTS tarybos narys, Lietuvos kultūros tarybos prei Kultūros ministerijos ekspertas, www.voruta.lt
Taip pat skaitykite
2025-12-09 susitikime LRS „Baltijos Asamblėjos“ salėje diskutuotos (gyvai ir per nuotolį) TS-LKD kultūros politikos grupės, vadovaujant LRS nariui, Baltijos Asamblėjos nariu, Vytautui Juozapaičiui, ir aktualizuotos kultūros politikos nūdienos raidos tendencijos pabrėžiant biudžeto formavimo ir priėmimo peripetijas, taip pat aptartos išvažiuojamųjų susitikimų regionuose galimybės…
Vertinant tai ir reflektuojant į Baltijos Asamblėjos 44-osios sesijos 2025 m. lapkričio 13–14 d. Rygoje priimtą rezoliuciją, be svarbių Baltijos šalių bendradarbiavimo įvairiose srityse plėtotės klausimų, grupės susitikime diskutuota istorinės atminties įtraukties būtinybė į Baltijos valstybių bendradarbiavimo kultūros srityje stiprinimo dienotvarkę. Tai leistų manyti, kad istorinės atminties klausimai gali būti minėtos iniciatyvos svarbiu kultūros politikos Baltijos šalyse formantu. Taigi noriu pasidžiaugti, kad Kultūros politikos įgyvendinimo memorandume istorinės atminties tremčių klausimus kaip istorinę atmintį ir kaip gyvą kultūros audinį, pavyko integruoti atskiru, 3.4 bloku.[1]
Ta proga turėjau galimybę pristatyti ir Tremčių ir deportacijų istorinės atminties asociacijos „Baltijos Aljansas“ išdėstytas Talino Parlamente priimtų dokumentų esmes, kuriuose konferencijos Taline dalyvių vieningai[2]:
- KONSTATUOTA, kad totalitarizmas, autoritarinis valdymas grįsti komunizmo, nacionalsocializmo ideologija yra smerktini kaip nusikalstami socialinio politinio judėjimai.
- PAREIŠKŠTA, kad mokslinių tyrimų pagrindu turi būti formuojamas supratimas apie šių ideologijų antihumaniškumą, o tarptautinis ir tarpinsititucinis bendradarbiavimas įvairiais Europos sąjungos lygiais, taip pat ir Baltijos jūros regiono lygmeniu turėtų tapti absoliučiu prioritetu siekiant liudyti nusikalstamą komunizmo, nacionalsocializmo veikimą praeityje ir Ukrainos karo kontekste (ko)egzistavimą iki pat šių dienų;
- PRITARTA, Tarptautinės konferencijos Taline dalyviams pristatytam, asociacijos „Baltijos aljansas“ parengtam PETICIJOS dokumentui, kuriuo remiantis būtų imtasi politinių sprendimų tremtinių ir politinių kalinių bei jų šeimos narių grįžusių iš tremties ar įkalinimo vietų atžvilgiu, siekiant užtikrinti teisingumą dėl moralinės, psichologinės, sveikatos ir socialinės žalos atlyginimo bei kompensavimo mechanizmo (nacionaliniu ir tarptautiniu mastu) sukūrimo. Tarptautinės konferencijos Taline dalyviai PAREIŠKIA, kad šios grupės žmonėms kaip nukentėjusiems nuo komunistinio režimo, socialinę rūpybą laikyti vienu iš svarbiausių vyriausybių veiklos prioritetų;
- PAREIŠKŠTA, kad valstybių lygmeniu telkiant resursus ir peržiūrint esamas mokymo(-si) programas ir priemones, būtų užtikrintas švietimo, kultūros politikos tęstinumas integruojant istorinės atminties klausimus ir prieinamumas prie šaltinių ir mokymo(-si) priemonių, skatinančių antitotalitarinį pilietinį jaunesnių kartų ugdymą patraukliomis formomis, kad įtraukiant istorinius faktus į švietimo programas ir istorijos vadovėlius būtų siekiama užtikrinti jaunimo supratimą apie demokratijos ir žmogaus teisių svarbą.
- PRITARTA ir „Baltijos aljansas“ TKK įpareigotas pateikti šią rezoliuciją Europos Komisijai, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos vyriausybėms ir parlamentams bei išplatinti ją per masines informavimo priemones.
- PARAGINTA, kad nukentėjusiųjų žmonių nuo sovietinio teroro ir komunistinės ideologijos socialinę rūpybą laikyti vienu iš svarbiausių veiklos prioritetų „Baltijos aljansas“ šalyse.
Itin didelio „Baltijos aljanso“ dėkingumo nusipelno mūsų bičiuliai iš Estijos organizavę Talino konferenciją, LPKTS prisidėjusi prie konferencijos ikonografinio vaizdo suformavimo bei informacinės sklaidos rėmėjai žiniasklaidos portalas VORUTA.LT, LPKTS savaitraštis „TREMTINYS“ ir „Baltijos aljanso“, taip pat partneriai – Europos atminties ir sąžinės platformos nariai su jos prezidentu Marek Muter.
[1] https://tsajunga.lt/wp-content/uploads/2025/07/MEMORANDUMAS_TSLKD.pdf
[2] https://www.voruta.lt/?s=jakaitis
