Holokausto atminimo diena Europos Parlamente: „Hitleris nelaimėjo!“

Holokausto atminimo diena Europos Parlamente: „Hitleris nelaimėjo!“

Tarptautinės Holokausto atminimo dienos minėjimas Europos Parlamente. Photographer: Philippe BUISSIN. © European Union 2024 – Source: EP

Ketvirtadienį Europos Parlamente minint Tarptautinę Holokausto atminimo dieną, apie savo išgyvenimus pasakojo Varšuvos geto įvykių liudininkė Irene Shashar.

Atminimo ceremoniją pradėjusi EP pirmininkė Roberta Metsola teigė, kad „šiandien prisimename Holokausto aukas ir patvirtiname savo nepajudinamą įsipareigojimą kovoti su antisemitizmu, rasizmu ir kitomis neapykantos formomis“.

„Europa prisimena“, sakė ji ir įspėjo, kad prisitaikėliška tyla leido naciams vykdyti terorą. R. Metsola akcentavo, kad „Europos Parlamentas neabejingas, – mes smerkiame Holokaustą neigiančius asmenis, melagienas ir prievartą“. Kreipdamasi į Holokaustą išgyvenusią Irene Shashar, EP pirmininkė kalbėjo: „Mes išklausysime jūsų istoriją. Mes pasimokysime. Mes atsiminsime.“

Holokausto liudininkė I. Shashar papasakojo europarlamentarams, kaip ji išgyveno nacių terorą Varšuvoje, pabėgo iš geto kanalizacijos tuneliais į kitą Varšuvos rajoną, kuriame ją su mama slėpė mamos draugai. „Džiaugiuosi, kad dabar turiu vaikus ir anūkus. Aš padariau tai, kam Hitleris labai stengėsi užkirsti kelią. Hitleris nelaimėjo“, – pažymėjo šiuo metu Izraelyje gyvenanti I. Shashar.

Ji kartu kalbėjo apie spalio 7 d. „Hamas“ teroristinį išpuolį ir tebesitęsiantį karą. I. Shashar apgailestavo, kad jos šalis išgyvena smurtą, žudynes, prievartą ir terorizmą ir paragino EP narius padėti išlaisvinti „Hamas” laikomus įkaitus. „Antisemitizmo grįžimas reiškia, kad praeities neapykanta dar gyva. Žydai vėl nesijaučia saugūs Europoje. Po Holokausto tai turi būti nepriimtina. „Daugiau niekados“ turi tikrai reikšti daugiau niekados“, – kalbėjo I. Shashar.

Paminėdama susivienyti sugebėjusią Europą, I. Shashar teigė svajojanti, kad „jos ir visi vaikai taikiai gyventų Artimuosiuose Rytuose, kuriuose nebūtų neapykantos žydams“. Ji vylėsi, kad „žydai galėtų saugiai gyventi ten, kur jie nori, o antisemitizmas liktų praeityje“.

Savo kalbos pabaigoje I. Shashar teigė, kad nors ji ir laimėjo prieš Hitlerį, jos vaikai turi kovoti už išgyvenimą: „Kviečiu jus, Europos Parlamente, padėti mano viltims išsipildyti. Kartu su jumis galime užkirsti kelią antisemitizmui ir pasiekti tvarią taiką.“

Po I. Shashar kalbos Holokausto aukų atminimas buvo pagerbtas tylos minute ir Maurice Ravel muzikiniu kūriniu „Kaddish“ (hebrajiškai „Malda už mirusiuosius“), kurį atliko soprano solistė Sheva Tehoval ir bandonininkas Marcelo Nisinman.

Ceremonijos vaizdo įrašas skelbiamas EP portale.

Irene Shashar gimė 1937 m. gruodžio 12 d. Ruth Lewkowicz Kirszenberg vardu Varšuvoje. Ji buvo uždaryta į Varšuvos getą, tačiau naciams nužudžius tėvą sugebėjo su motina iš jo pabėgti. Vėliau ji buvo slepiama viso karo metu. Po karo kartu su motina persikėlė į Paryžių, o po motinos mirties buvo įvaikinta giminių ir išvyko gyventi į Peru. I. Shashar studijavo JAV, o sulaukusi 25 metų grįžo į Izraelį ir tapo jauniausia Jeruzalės žydų universiteto darbuotoja. Šiuo metu I. Shashar gyvena Modine, Izraelyje. 2023 m. ji išleido savo biografija „Aš įveikiau Hitlerį“.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto