Pagrindinis puslapis Reklama Finansinės ataskaitos – ką apie jas būtina žinoti kiekvienam investuotojui

Finansinės ataskaitos – ką apie jas būtina žinoti kiekvienam investuotojui

Finansinės ataskaitos – ką apie jas būtina žinoti kiekvienam investuotojui

pixabay.com asociatyvi nuotr.

PR

Pastaruoju metu vis dažniau yra girdima kalbant apie investavimą į akcijas, turtingiausius pasaulio žmones, jų kuriamus verslus ir kt. Tačiau ar kada nors pastebėjote, koks vienas bendrumas sieja pačius turtingiausius pasaulio žmones? Ar kada nors susimąstėte, kas pavertė juos tokiais turtingais?

Jei pasigilintumėte, pastebėtumėte, kad kiekvienas iš jų investavo ir investuoja, tačiau tai darė ir tebedaro vadovaujantis labai tiksliais skaičiais, labai išsamiomis analizėmis ir aiškiais duomenimis. Jie niekuomet neburia iš kavos tirščių ir niekuomet neleidžia sau aklai šaudyti pro šalį. Kiekvienas jų investicinis sprendimas būna labai gerai pasvertas ir įvertintas, iš anksto esant numačius labai aiškų tikslą. Kviečiame susipažinti su investopedia.com paruoštais patarimais.

Tai reiškia, kad jei jūs taip pat norite tapti investuotojais ir planuojate pradėti investuoti į įmonių akcijas, labai svarbu, kad jūs išmoktumėte teisingai suprasti įmonių finansines ataskaitas. Be abejo, iš pirmo žvilgsnio pradedančiajam investuotojui gali atrodyti, kad visa tai yra tik jų brangaus laiko švaistymas. Tačiau, laimei, taip nėra. Jei jūs suprasite, kokią didelę svarbą jūsų priimamiems investiciniams sprendimams gali turėti finansinių ataskaitų supratimas, neilgai trukus pastebėsite, kad jūsų priimami finansiniai sprendimai tampa vis sėkmingesnis.

Išmintingas investuotojas moka interpretuoti ir analizuoti balanso ataskaitas, pelno (nuostolių) ataskaitas, pinigų srautų ataskaitas, pajamų ataskaitas, atsižvelgti į valiutų kursų svyravimus ir kt. Tai reiškia, kad jie, žvelgdami į finansinius duomenis, geba gauti atsakymus, kurių jiems reikia siekiant priimti vienokį ar kitokį investicinį sprendimą. Ir taip, pradedančiajam tai gali atrodyti nuobodu ir neabejotinai sunkiai suprantama. Tačiau jei jūs nuo pačių pradžių vengsite darbo ir pastangų skyrimo, galite būti tikri, kad neilgai trukus jūs apskritai nuleisite rankas (dėl to, jog nebeturėsite motyvacijos arba dėl to, jog susidursite su didele nesėkme – nors yra galimi ir abu variantai kartu).

Taigi, kaip jau turbūt supratote, jūsų kaip investuotojo kelias turėtų prasidėti nuo mokymosi ir informacijos kaupimo. Net jei jūs iki šiol nedraugavote su skaičiais, tai tikrai nereiškia, kad negalite susidraugauti dabar. Juolab, kad šiuo atveju jūs turite labai aiškų ir apčiuopiamą tikslą – užsidirbti kuo daugiau pinigų investuojant.

Todėl šiame straipsnyje pasidalinsime su jumis keliomis labai naudingomis įžvalgomis apie tai, kaip turėtumėte skaityti finansines ataskaitas ir kaip galėtumėte jose esančią informaciją pasitelkti priimdami sėkmingus investicinius sprendimus.

Finansinė ataskaita = rezultatų suvestinė

Visame pasaulyje šiandien yra milijonai investuotojų ir nors didelė jų dalis pasirenka investuoti į investicinius fondus, kita dalis investuotojų renkasi investuoti į akcijas. Teisingos investicinės praktikos mums diktuoja, jog mes turime ieškoti stiprių kompanijų, kurios gali pasigirti puikiomis balanso ataskaitomis, solidžiomis pajamomis ir teigimais finansinių įplaukų rodikliais.

Nepaisant to, ar jūs esate savamokslis investuotojas ar šiuo metu pasikliaujate patyrusiu investicijų profesionalu, kuris jums rodo kelią, įgyti fundamentalių finansinių ataskaitų analizavimo įgūdžių visuomet yra labai verta ir naudinga. Beveik prieš 30 metų verslininkas Robertas Foletas parašė knygą, pavadinimu „How To Keep Score In Business“. Jo pagrindinė mintis buvo ta, jog kiekvienas verslas turi sekti savo rezultatus suvestinių rodiklius, o tokios rezultatų suvestinės ir yra finansinės ataskaitos. Jis pastebėjo, kad „daugybė žmonių nesupranta rezultatų suvestinių svarbos versle. Jie pasimeta tarp pelno, turto, įplaukų ir investicinės grąžos.“

Lygiai tas pats galėtų būti pasakyta ir apie didžiąją dalį šiuolaikinių investuotojų – ypač tuomet, kai yra kalbama apie investicinės vertės nustatymą žvelgiant į finansines ataskaitas. Tačiau nesupraskite klaidingai – visą tai padaryti tikrai yra įmanoma. Kaip Michael C. Thomsett rašė savo 1998 m. išleistoje knygoje „Mastering Fundamental Analysis“:

Kad nėra jokios paslapties yra pati didžiausia Wolstryto ir bet kurios kitos specializuotos rinkos paslaptis. Labai nedaug yra finansiniame pasaulyje to, kas yra labai kompleksiška, jog negalėtum viso to suprasti. Fundamentiniai rodikliai, kaip ir nurodo pats pavadinimas, yra įprastiniai ir pakankamai nesudėtingi. Vieninis veiksnys, kuris paverčia finansinę informaciją sudėtinga, yra žargonas, kompleksinės statistinės analizės ir kompleksinės formulės, kurios neperduoda informacijos geriau nei tiesioginė kalba.

Finansinės ataskaitos, kurias reikia naudoti

Jei norite suprasti, kokios kompanijos akcijas jums būtų verta pasirinkti investuojant, turėtumėte atkreipti dėmesį į tokias savo pasirinktos kompanijos finansines ataskaitas kaip balanso ataskaita, pelno ataskaita ir finansinių įplaukų ataskaita. Taip pat turėtumėte pasidomėti, kiek akcijų priklauso kompanijos valdytojams ir koks yra nepaskirstytas pelnas. Kaip bebūtų, pajamų pelno (nuostolių) ataskaita ir balanso ataskaita įprastai sulaukia paties didžiausio investuotojų ir analitikų dėmesio. Tačiau kuo daugiau informacijos jūs turėsite savo rankose ir kuo daugiau jos išanalizuosite, tuo jums bus lengviau priimti teisingą ir labai atidžiai apgalvotą investicinį sprendimą.

Kas slepiasi už skaičių?

Kompanijos finansinėse ataskaitose esantys skaičiai parodo, kaip iš tikrųjų sekasi pačiai kompanijai, kokia yra jų siūlomų prekių ar teikiamų paslaugų paklausa ir kt. Tai reiškia, kad žvelgdami į finansinėse ataskaitos matomus skaičius galiausiai jūs turite išmokti visą tai vizualizuoti. O tam jūs taip pat iš anksto turėtumėte būti labai gerai pasidomėję įmonės veikla, jos konkrečiais siūlomais produktais, jų populiarumu ir paklausa, kompanijos vizija ir numatytais tikslais, per visą kompanijos laikotarpį pritaikytais esminiais sprendimais, rinkodaros priemonėmis ir kt. Jei jūs viso to nežinosite, tuomet net ir skaitydami savo pasirinktos kompanijos finansines ataskaitas jūs negalėsite jų objektyviai įvertinti, nes kai kurie skaičiai jums tokiu atveju gali nieko naudingo nepasakyti.

Skirtingos ataskaitos

Jokiu būdu nei vienas pradedantysis investuotojas neturėtų vadovautis požiūriu, jog kiekvienos kompanijos finansinės ataskaitos turi būti ir yra vienodos. Viskas nėra tik juoda ir balta. Tai būtina įsisavinti kaip įmanoma anksčiau. Visas šis investicinis pasaulis yra kompleksiškas. Jis yra sudarytas iš daugybės skirtingų detalių. Todėl jei jūs iki šiol buvote perskaitę ne vieną straipsnį ir ne vieną knygą, kurioje buvo pateikiami pavyzdžiai, kurie turėtų tikti kiekvienu atveju, tokius patarimus galite pamiršti. Priešingu atveju vos tik susidursite su praktiniu finansinių ataskaitų analizavimu, taip pat pajusite ir labai didelį stresą bei įtampą, nes nebežinosite, ką matote prieš savo akis ir kam turėtumėte skirti didžiausią dėmesį.

Kiekvienos kompanijos finansinės ataskaitos gali būti skirtingos. Trumpiau tariant, neturėtumėte kiekvieno verslo priskirti prie „tipinio“ verslo kategorijos. Skirtingos įmonių veiklos ir veiklų pobūdis gali nulemti ir finansines ataskaitas, kurias jūs bandysite vertinti ir analizuoti. Be abejo, tam tikros finansinės ataskaitos bene kiekvieno verslo atveju būna labai panašios, tačiau, kaip jau supratote, finansinių ataskaitų spektras yra labai platus, todėl bėgant laikui turėtumėte pasistengti išmokti tinkamai skaityti kiekvieną iš jų.

Finansinio žargono supratimas

Jau buvo minėta, kad labai dažnai pradedantieji investuotojai susiduria su dideliais sunkumais vien todėl, jog jie nesupranta finansinio žargono, tokiu būdu pradėdami manyti, kad investavimo sritis jiems nėra tinkama ir kad jiems vertėtų pasirinkti visiškai kitą veiklą. Tačiau pradžioje visuomet nepažįstami dalykai atrodo bauginantys ir sunkiai suprantami. Jei jūs norite pradėti investuoti į akcijas, turite įvaldyti ir finansinį žargoną. Tai jums padės kur kas lengviau domėtis investavimu ir kartu vertinti skirtingų kompanijų finansinius duomenis. Laimei, šiandien kiekvienas investuotojas gali naudotis internetu ir surasti daugybę įvairių finansinės tematikos žodynų, kurie labai praverčia mokantis finansinių terminų ir dažnai patyrusių investuotojų vartojamo žargono.

Buhalterija

Būtina nepamiršti vieno svarbaus veiksnio – kompanijų finansinius auditus atlieka nepriklausomos audito kompanijos, kurios bene visuomet būna labai griežtos, besivadovaujančios atitinkamais standartais, tiesmukos, reiklios ir nesileidžiančios į jokius kompromisus. Tai reiškia, kad visa tai labai tiesiogiai gali atsispindėti ir kompanijos finansinėse ataskaitose, kurias jūs vertinsite. Dėl šios priežasties kiekvienas investuotojas, kuris peržiūri pasirinktos kompanijos finansines ataskaitas, tai turėtų daryti su pakankamu skepticizmu. Tai reiškia, kad tokiais atvejais vertėtų pasitelkti daugiau duomenų (ne tik pateikiamų finansinėse ataskaitos) ir pabandyti juos sujungti į vieną, tokiu būdu bandant suprasti, koks galėtų būti tikrasis vaizdas ir kokia galėtų būti tikroji kompanijos finansinė situacija bei padėtis rinkoje.

Ne finansinė informacija

Galbūt jau supratote, tačiau verta tai paminėti ir pabrėžti. Jei norite investuoti į akcijas, jūs turite suprasti, kad privalu vertinti ne tik įmonės finansines ataskaitas, tačiau atsižvelgti ir į daugybę kitų papildomų duomenų, pvz., pačią šalies ekonominę situaciją, konkurencijos lygį, rinkoje vyraujančias jėgas, „povandenines sroves“, technologinius pokyčius, įmonės valdymo kokybę ir veiksmingumą ir kt. Kiekvienas investuotojas turi suprasti, kad nors finansinės ataskaitos yra labai svarbios bandant priimti teisingą investicinį sprendimą, jos tikrai nėra vienintelės, į kurias būtina atsižvelgti. Trumpiau tariant, investicinė dėlionė yra sudaryta iš daugybės skirtingų ir tarpusavyje neatsiejamai susijusių detalių, kurios turėtų būti tinkamai įvertintos.

Finansinių duomenų „susiejimas“

Skaičiai, kurie yra pateikiami finansinėse ataskaitose, iš tikrųjų absoliučiai nieko nereikš atliekant investicines analizes, jei tokie skaičiai nebus tinkamai tarpusavyje „susieti“. Ką tai reiškia? Jau buvo minėta, kad žvelgiant į finansines ataskaitas reikia bandyti suformuoti ir labai aiškią viziją. Trumpiau tariant, reikia stengtis vizualizuoti matomus skaičius, paverčiant juos konkrečios įmonės tikrąją padėtimi ir būkle. Finansiniai duomenys atspindi įmonės situaciją ir finansinę būklę, todėl viso to jokiu būdu nevertėtų vertinti šabloniškai. Kreditai INFO taip pat primena, kad reikia atsižvelgti ir į valiutų kursų svyravimus, tai ypač aktualu, kuomet įmonė dirba tarpautiniu mastu.

Kiekviena įmonė yra labai skirtinga ir veikia skirtingoje rinkoje. Matant panašius duomenis dviejose skirtingose įmonėse, kurios veikia visiškai skirtingose rinkose, galima įžvelgti visiškai kitokius rezultatus. O tai reiškia, kad finansinėse ataskaitos pateikiama informacija gali priklausyti nuo begalės skirtingų veiksnių, į kuriuos yra būtina atsižvelgti.

Finansinių ataskaitų užrašai

Finansinių ataskaitų skaičiai nesuteikia absoliučiai visos informacijos apie tikrąją įmonės būklę. Įstatymuose nėra numatyti, jog įmonės privalo pateikti visus nuodugnius skaičius – priešingu atveju jos galėtų atskleisti per daug svarbios informacijos, kuria galėtų pasinaudoti jų konkurentai, jiems pakenkiant. Todėl naudinga analizuojant pasirinktą įmonę, kartu atsižvelgti ir prie finansinių ataskaitų pateikiamus papildomus užrašus, kurie yra pateikiami auditorių. Tai gali jums padėti lengviau įžvelgti svarbius veiksnius, susijusius su įmonės būkle ir našumu. Jei to nepamiršite, jums turėtų būti lengviau sėkmingai analizuoti įmonių finansines ataskaitas.

Naujienos iš interneto