Pagrindinis puslapis Autoriai Iškauskas Česlovas Česlovas Iškauskas. Šaukštas deguto Seime

Česlovas Iškauskas. Šaukštas deguto Seime

Česlovas Iškauskas. Šaukštas deguto Seime

Česlovas Iškauskas, www.iskauskas.lt

Štai ir turime lapkričio 13 dieną, penktadienį, prisiekusį 13-ąjį Lietuvos Respublikos Seimą. Neprisimenu nė vieno jo pirmojo posėdžio, kuriame vyrautų tokia šviesi, šventiška, optimistinė nuotaika. Nors visi ir kaukėti, nors ankstesnės valdžios paliktų darbų per akis, nors naujoji opozicija tylomis galanda kirvius, bet jų kol kas netraukia, nors tądien buvo 13-oji – „velnio tuzinas“… Manau, kad tą pakilią nuotaiką įprasmino neišnykstanti išrinktosios Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės – Nielsen šypsena.

Bet tiesa ir tai, kad visada atsiras, kas šliūkšteli šaukštą deguto. Kai netgi rinkėjų niuksą gavęs „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis palankiai įvertino pirmininkės kandidatūrą, parlamentaras Vytautas Bakas drėbė negailestingai: kaip ji derins moralią politiką su faktu, jog yra dėl korupcijos teisiamos partijos lyderė?

Iš tikrųjų, 2018 m. balandžio mėnesį teismui buvo perduota vadinamoji „MG Baltic“ politinės korupcijos byla. Joje pareikšti įtarimai trims juridiniams asmenims: šiuo metu postų Vyriausybėje ir Seime siekiančiam Liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai bei koncernui „MG Baltic“, taip pat fiziniams asmenims – buvusiems šių partijų lyderiams ir kitiems nariams. Liberalų sąjūdis, kuriam po korupcijos skandalo vadovauja V. Čmilytė–Nielsen, įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu.

Kandidatė iš tribūnos atkirto ramiai ir vėl su giedra veide: per ketverius metus ji jau trečia šios partijos vadovė ir nieko bendra su byla neturi. Kita vertus, byloje pareikšti dar tik įtarimai, kaip ir Darbo partijai, o tas atsakomybės už kitų pridirbtas nuodėmes „paveldėjimas“ tėra stalininių laikų reliktas.

Toliau dar daugiau. Artėjant rinkimams „valstiečius“ palikęs‚ buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas V. Bakas, save kandidatu iškėlęs Alytaus rinkimų apygardoje, kandidatei į Seimo pirmininkus smeigė dar skaudžiau: savo veidaknygės paskyroje jis išplatino „Lietuvos kariuomenės kūrėjo“ pilną klaidų laišką, kuriame piktinamasi, „kaip galėjome daleisti kad seimo pirmininke taptu KGB karininko vyr.ltn. Čmilio Valerij rusiška dukrelė Čmilytė Nielson“ (kalba netaisyta). Vėliau laiško autorius prisipažįsta: „taip, mano vardas Valdas Adomaitis, esu amžiaus atsargos viršila iš Radviliškio, man bus 60 m….“ Žinoma, visa pagarba „Nepriklausomybės Gynėjų Sąjungos nariui“, o savo komentare V. Bakas priduria, kad „turime susivienyti, kad oligarchinės grupės nedarytų įtakos politiniams procesams, negrobstytų mūsų valstybės…“

Vienyti – kilni idėja, tačiau čia pat priesaiką jau davęs Seimo narys V. Bakas ją sutrypia, leisdamas manipuliuoti seniai žinomais faktais, siekdamas, kad kitų rankomis sukompromituotų niekuo dėtus politikus, tėvų vaikus ar anūkus. Kaip rašo komentare žurnalistas Ginas Dabašinskas, manipuliatyvi logika įsijungia, kai skelbiama, jog prof. V. Landsbergio tėvas 1959 m. grįžo į Sovietų Sąjungą, vadinasi, buvo užverbuotas, o tada kas galėtų paneigti, kad profesorius lyg ir dirba Kremliui… Ir taip toliau, ir panašiai.

Taigi, V. Bakas ir jo bendraminčiai pasitelkia stalininės propagandos metodą: ištraukia senas tėvų ar senelių nuodėmes, ir tą atsakomybės naštą užkrauna jų vaikams ir vaikaičiams, ištisoms kartoms, kurios privalo pereiti savo gulagus… Ar tai vienijimas?

Tiesą sakant, apie šiauliečio Viktoro (ne Valerijaus) Čmilio praeitį žinoma jau seniai. Jo biografija ir tinkamumas operatyvinei veiklai aprašytas 1984 m. pažymoje, randamoje KGB rezervo karininkų sąraše, su kuriuo galima susipažinti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) svetainėje http://www.kgbveikla.lt/ .

Vadinasi, jau nuo pat pradžių Seimo kolegos taiko į jautrią V. Čmilytės-Nielsen vietą ir dar kviečia kitus parlamentarus – Gabrielių Landsbergį, Rimą Baškienę, Aušrinę Armonaitę, Lauryną Kasčiūną, Dovilę Šakalienę, Viktorą Pranckietį – paruošti atsakymą laiško autoriui…

Žinoma, V. Bakui pritaria Petras Gražulis, bet apie tokius – kita kalba.

Kažin, ar šie „juodosios propagandos“ metodai padės suvienyti Seimą ir paruoš terpę vaisingam 13-ojo parlamento darbui. Jau pačią pirmąją naujojo Seimo darbo dieną mestas akibrokštas besišypsančiai Seimo pirmininkei liudija, kad ir šis parlamentas neišvengs rietenų, skandalų ir tarpusavio nesutarimų.

Komentaras skelbtas www.silales-artojas.lt.