Pagrindinis puslapis Naujienos Česlovas Iškauskas. Kai trūksta politinio padorumo…

Česlovas Iškauskas. Kai trūksta politinio padorumo…

Česlovas Iškauskas. Kai trūksta politinio padorumo…

Česlovas Iškauskas. aidas.lt nuotr.

Česlovas Iškauskas, apžvalgininkas,  www.silales-artojas.lt, www.iskauskas.lt

Jeigu gyventume tik pagal principą ”savi marškiniai arčiau kūno”, tai praėjusią savaitę visa mūsų kasdienybė buvo apibrėžta dviem kategorijom: Dulkys ir 100 eurų. Na, dar pabėgėliai, kuriuos sėkmingai stumiame nuo savo sienos, pamažu šylantys radiatoriai ir, žinoma, sulig vėstančiu oru augančios kainos – ir šildymo, ir elektros bei dujų, ir prekių bei paslaugų.

Šiaip jau galingu stotu nepasižymintis Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys priima kone visus šiai Vyriausybei skirtus į ją skriejančius konkorėžius. Reikia tik stebėtis, kaip ministras išlaiko šaltą protą, išvengia erzelį keliančių aštrių išsireiškimų, kuo pasižymi jo vadovė ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Sakykime, kad tai įgimta šio ekonomisto, buvusio valstybės kontrolieriaus, netrukus 49-ąjį gimtadienį švęsiančio šilutiškio, tai yra žemaičio, charakterio savybė. Tačiau kiti politikai, ypač iš Seimo, taip pat žemaičiai, blaškosi lyg pasiutligės apsėsti, nors ir neturi tiek darbo kaip A. Dulkys…

Šio komentaro tikslas – ne aptarinėti politikų charakterio savybes. Bet leiskite pastebėti: šį liauną valiutų specialistą (jis aktyviai dalyvavo lito gamyboje, yra Vlado Jurgučio premijos laureatas, išleido tris knygas) užgriuvo tiek rūpesčių, kad kitas seniai būtų pakėlęs rankas ir grįžęs ramiai trinti kelnių į parlamentą. Jeigu ne koronaviruso pandemija, ministras daugiau laiko galėjo skirti sveikatos sistemos reformai, kuri dabar kiek nustumta į pašalį…

Keista, kad be visų šių rūpesčių A. Dulkiui tenka atlaikyti kito žemaičio – valstybės vadovo Gitano Nausėdos spaudimą. Prezidentas turėtų suprasti, kokie sunkumai užgriuvo sveikatos sistemą ir nesismulkinti terorizuojant vieną ministrą. Bet štai jis rėžia iš peties: jis matąs du kelius dėl sveikatos apsaugos ministro ateities: arba šis turi pateikti sprendimo būdus, kaip suvaldyti koronaviruso pandemiją, arba pasitraukti. Žodžiu, klok ant stalo konkretų planą arba išeik. Tarsi kas nors, taip pat ir Prezidentūra, trijų pirštų spragtelėjimu atrastų panacėją, kaip sumažinti pandemijos bangą. A. Dulkys mandagiai atsakė, kad vienintelis kelias – ir toliau skiepytis. Kita vertus, ar ką nors racionalaus yra pasiūlęs Prezidento patarėjų korpusas?

Ministras TV laidoje “Iš esmės” taip pat išvengė šiurkščios reakcijos, pasakęs turįs tikėjimą:

“jei mums pavyks suvaldyti pandemiją, ir mes visi kartu iš viso to išeisime, ateis laikas, kai mums atleis“.

“Nesulauksite!“, – pavymui Prezidento šaukia opozicija. Jokio atleidimo! Patyręs psichiatras, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga negailestingas ir prikiša A. Dulkiui, jog šis esą neskelbia karantino, kad medikams nereikėtų mokėti priedų, kurių neva šie ir taip negauna. „Melas“, – trumpai atkerta SAM.

Iš politinio šešėlio vis išnyrančio Ramūno Karbauskio dešinioji ranka Seime Agnė Širinskienė gailesčio taip pat nejaučia. Opozicija, girdi, labai užsigavusi, kad valdantieji pavogė jos idėją skiepijimosi skatinimui skirti po 100 eurų. Ji ragina surengti interpeliaciją ministrui Seime. Politikės kantrybės taurę perpildė nepažymėta reklaminė laida per DELFI TV ir ministro fotosesija. Jį, esą, galėtų pakeisti kad ir Antanas Matulas. Beje, šis konservatorius tapo savotišku „kompromisiniu“ tarpininku ministerijos ir opozicijos ginče, kažkodėl labai jau įtinkančiu pastarajai.

Kaip žinia, politika yra negailestingas menas, jeigu tai apskritai ne verslas. Joje nėra vietos atleidimui, klaidų pripažinimui, pasigailėjimui, pritarimui, kompromisams. „Valstiečiai“ taip pat nemažai prisikentėjo nuo opozicijoje buvusių dešiniųjų. Bet ta kritika buvo labiau motyvuota. Ko vertas vien premjerą Saulių Skvernelį supęs skandalas dėl keliuko asfaltavimo, susijusiu su pataikūniškuoju Susisiekimo ministru Jaroslavu Narkevičiumi…

Dabartinė Vyriausybė, nepaisydama prieš ją galandamų peilių, dirba savo darbą. Ne viskas tame darbe sklandu. Norėdama įtikti oponentams, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasisavino opozicijos siūlymą skiepus gaunantiems senjorams išmokėti po 100 eurų. Tam bus išleista apie 27 milijonai. Prisimename anos Vyriausybės išvaistytus net 180 milijonų (visas socialinis paketas sudarė beveik 1 mlrd. eurų), kai 2020 m. pradžioje  bedarbiams ir pensininkams buvo išmokėta po 200 eurų. Ar labai padėjo tos išmokos susirasti darbo ir išbristi iš skurdo?

Būtų naivu visas politines jėgas kviesti laikytis tolerancijos, kompromisų, sutarimo, vienybės. Politinis padorumas yra bendra žmogaus vertybių sistema. Pastaruoju metu ji kaip reikiant eižėja.