Pagrindinis puslapis Autoriai Iškauskas Česlovas Česlovas Iškauskas. Draudimais skatins toleranciją

Česlovas Iškauskas. Draudimais skatins toleranciją

Česlovas Iškauskas. Draudimais skatins toleranciją

Česlovas Iškauskas, apžvalgininkas, www.iskauskas.lt

Naujoji valdančioji dauguma, kaip ir žadėjo savo rinkimų kampanijoje, suskato imtis visokių draudimų. Ypač nuoširdžiai šioje srityje dirba Laisvės partiją atstovaujanti Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska, dėl kurios paskyrimo į šį postą buvo laužomos ietys. Kaip ir žadėjo, „laisvietė“ pasiryžo pažaboti įžeidinėjimus viešojoje erdvėje. Man šis draudimas kažkodėl priminė neseną V. Putino pasiūlymą Dūmai parengti vieną įdomų įstatymo projektą…

Pradėkim nuo V. Putino. Nekartosiu jo drakoniškų veiksmų prieš Rusijos opoziciją ir jos lyderį A. Navalną, net nepriminsiu 2013 metų viduryje jo pasirašyto įstatymo, draudžiančio gėjų propagandą ir plečiančio LGBT narių persekiojimą. Šį kartą Rusijos lyderis, pagarsėjęs kaip nevykęs istorijos žinovas (jis apkaltino Lenkiją pradėjus Antrąjį pasaulinį karą), rekomendavo Dūmai iki metų vidurio parengti įstatymo projektą, kuris uždraus viešai lyginti nacistinės Vokietijos ir SSRS ideologiją bei vaidmenį šiame pasauliniame kare. Nors Stalino asmeniniai archyvai ir susirašinėjimas su Raudonosios armijos generolais bei kiti dokumentai kaip tik tai ir įrodo, Kremlius puolė perrašinėti istoriją.

Taigi, Evelina panaši į Putiną? Galbūt mano palyginimas ir drastiškas, tačiau Teisingumo ministrės iniciatyva savo absurdiškumu panaši į Kremliaus sumanymą. E. Dobrovolska baudomis bandys keisti šalies gyventojus, kad šie taptų tolerantiškesni įvairioms mažumoms. „Mes turime skirtingas nuomones, ir nuomonių įvairovė yra vertybė, bet mes kalbame, kai tikrai dėl rasės, tautybės, pažiūrų arba netgi lytinės orientacijos mes turime komentarus, kuriais jau tyčiojamasi, niekinama, tada taip, tai turėtų užtraukti, mano manymu, administracinę, ne baudžiamąją atsakomybę, kaip šiandien dienai“, – sako teisingumo ministrė.

Tačiau ji remiasi Baudžiamojo kodekso 170-uoju straipsniu, kuris draudžia ne tik diskriminuoti ar skatinti neapykantą, bet ir viešai tyčiotis iš žmonių dėl to, kad jie kitokios seksualinės orientacijos, tikėjimo, tautybės, rasės ir panašiai. Už tai gali grėsti ir 2 metų kalėjimo bausmė, t.y., baudžiamoji, o ne administracinė atsakomybė.

Jai antrina ir „profesionalus“ gėjus, Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius, kurio veidas dabar ėmė dažnai šmėžuoti viešojoje erdvėje. Jis prisimena, kaip „vienos mažos, nereikšmingos politinės partijos kandidatas LGBT žmones vadino pederastais ir iškrypėliais (turimas galvoje Petras Gražulis – Č.I.). Tai aš manau, kad tokių epitetų taikymas viešojoje erdvėje, kontekste, kuriame tokias kalbas girdi daug žmonių, galėtų būti administracinio reguliavimo objektas“.

Galima priminti, kad Laisvės partija jau yra deklaravusi, jog sieks pakeisti įstatymą, kuriuo homoseksualumo propagavimas nepilnamečiams yra draudžiamas. Kitaip sakant, nuo mažumės vaikus galima bus mokyti seksualinės laisvės, homoseksualumo pagrindų, o per televiziją galėtų atsirasti tam skirtos mokomosios laidos. Precedentas jau buvo: 2019-ųjų spalį nacionalinio transliuotojo interneto svetainėje pasirodė laida „Spalvos. Gėjai – tėčiai“. Ji sukėlė visuomenės pasipiktinimą, bet tada Lietuvos radijo ir televizijos komisija neįžvelgė LRT pažeidimo dėl internete rodytos laidos apie gėjų tėvystę. Dažnėjantys homoseksualios orientacijos porų pasirodymai meniniame ir dokumentiniame ekrane vis dažnesni ir komercinėse mūsų televizijose. Vakaruose tai turbūt vertybė, bet „provincialioje“ Lietuvoje gėjų ir lesbiečių išaukštinimas neatrodo natūralus ir priimtinas.

Šie partnerių iš Laisvės partijos akibrokštai turi ir politinę potekste. Jie skaldo koalicijos vienybę. Iš trijų centro dešinės partijų susidedanti valdančioji koalicija ne visa pasiduoda „laisviečių“ siūlomoms vertybėms. Kaip ir tikėtasi, krikščioniškojo flango TS-KDP frakcija Seime mano, kad lytinės orientacijos saugikliai įstatymuose yra pakankami ir atsakomybės griežtinti nereikia. Antai, Laurynas Kasčiūnas šios partijos svetainėje svarsto, kodėl konservatoriams svetimas liberalų kultas, taip pat ir tolerancijos suabsoliutinimas. Jau atsakydamas į E. Dobrovolskos iniciatyvą jis TV3 sakė, kad „tolerancija negali tapti įrankiu įtvirtinant tavo vienintelę nuomonę“. Jam pritarė Paulius Saudargas, pareiškęs, kad kolegos liberalai atsakomybės už nuomonės reiškimą ir žodžio laisvės klausimą, prisidengiant tolerancija, „bandoma perstumti kažkiek toliau“.

Pakelti atsakomybės kartelę už homoseksualų kritiką reikštų toliau skaldyti visuomenę ir atverti kelią neribotai šios orientacijos žmonių demonstracijai. Gali būti, ateis laikas, kai šalia turinčių neigiamą visuomeninį atspalvį žodžių „negras“, „žydas“ atsiras ir „gėjus“.

Pasak filosofo prof. Alvydo Jokubaičio, šiandien iš katalikų reikalaujama toleruoti tai, ko jie negali daryti, nenustodami būti katalikais. Kodėl gi „laisvieji“ liberalai mus taip verčia pasirinkti?

Pirminis komentaro  šaltinis – www.silales-artojas.lt