Pagrindinis puslapis Autoriai Iškauskas Česlovas Česlovas Iškauskas. Amerika, Rusija, Lietuva

Česlovas Iškauskas. Amerika, Rusija, Lietuva

Česlovas Iškauskas. Amerika, Rusija, Lietuva

Česlovas Iškauskas, apžvalgininkas, www.iskauskas.lt

Praėjusi savaitė mums atnešė smagių naujienų, daugiausiai skirtų „vidaus vartojimui“. Prezidentas Gitanas Nausėda kažkodėl neskyrė dviejų gerai besitvarkiusių buvusių ministrų į diplomatines tarnybas, aiškindamas tai „atšalimo būtinybe“. Krizė siaučia Lietuvos socialdemokratų partijos gretose: iš pirmininkų pasitraukė Gintautas Paluckas. Jį laikinai pakeis Vilija Blinkevičiūtė. Skiepijimas nuo koronaviruso įsibėgėja, šią savaitę gausime vakcinų iš dviejų gamintojų, o COVID-19 jau bus galima nustatyti per 15 minučių. Apie 700 menininkų ir kūrėjų pareikalavo pašalinti Seimo narį Petrą Gražulį iš Kultūros komiteto, šis nepasiduoda, visuomenininkas Vytautas Radžvilas puola peticiją pasirašiusius.

Tiesą sakant, pasaulio ar bent regiono fone mes atrodome lyg skruzdėlytės, tempiančios šapelį. Aplink siaučia galingi politiniai ir ekonominiai vėjai, kurie vienaip ar kitaip įtraukia ir Lietuvą. Šįkart apie juos.

Teikiantis viltį

Sausio 20-ąją nenuspėjamasis Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas paliko Baltuosius rūmus, išvyko į Floridą žaisti golfo, o 46-uoju JAV prezidentu prisiekė 78-rių Joe Bidenas (tikroji pavardė –  Joseph Robinette Biden). Šis solidaus amžiaus demokratų lyderis turi istoriko, politologo bei teisininko išsilavinimą ir, skirtingai negu tikru „ereliu“ save vaizdavęs D. Trumpas, velka ne tik amžiaus naštą, bet ir neslepia negalavimų, pavyzdžiui, nuo mažų dienų varginusio mikčiojimo (disfemijos), kuris trukdė jam sakyti kalbas ir bendrauti. Dar ir šiandien jis dažnai užsikerta ties raide T… J. Bidenas patyręs aneurizmos operaciją, sirgęs plaučių embolija, o 1972 m. autokatastrofoje žuvo jo pirmoji žmona ir vienerių metukų sūnus, dar du sūnūs buvo sužaloti. Tad iki šiol jis dažnai apsirinka, daro klaidų, bet prezidentas to neslepia ir juokdamasis sako save vadindavęs „nelemtų klaidų mašina“…

O vis dėl to kodėl Lietuva optimistiškai sutiko šio demokratų vedlio pergalę? Dar 1991-aisiais, po tragiškų Sausio 13-osios įvykių Lietuvoje, kaip Senato teisės komiteto pirmininkas jis pasisakė už NATO galios didinimą Rytų Europoje, taip pat Baltijos šalyse. Jis aiškiau reiškia savo poziciją Rusijos atžvilgiu. Prieš pat rinkimus CBS kanalui J. Bidenas pareiškė: „Manau, kad šiuo metu didžiausią grėsmę Amerikai, turint omenyje pastangas pakirsti mūsų saugumą ir mūsų aljansus, kelia Rusija“. Anksčiau jis ne kartą pareiškęs, jog, jei taps prezidentu, Maskva sumokės už kišimąsi į rinkimus Jungtinėse Valstijose. Tuo tarpu Kiniją jis įvertino tik kaip konkurentę, o ne priešę.

Žinoma, politikų retorika keičiasi. Bet seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis tikina, kad J. Bideno atėjimas į valdžią atveria Lietuvai naujas galimybes, nes jo komandoje yra ne vienas žmogus iš Baracko Obamos administracijos, žinantis mūsų regiono problematiką. Labai svarbūs ir kraujo ryšiai. Kaip pastebi Ž. Pavilionis, naujojo JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno šaknys siekia Balstogę, Lenkijoje, o įtakingo demokratų senatoriaus Richardo Durbino seneliai kilę iš Lietuvos. Tiesa, dar nėra įrodyta paties JAV prezidento sąsajų su Lietuva…

Gi prof. Vytautas Landsbergis sakė daugiau simpatijų jaučiąs D. Trumpui, kuris esą buvo ryžtingesnis tūpčiojančių Vakarų atžvilgiu. Kadenciją baigusi Dalia Grybauskaitė, turėjusi artimų kontaktų su D. Trumpu, teigė, kad J. Bidenas labiau vienijantis ne tik Ameriką, bet ir sąjungininkus visame pasaulyje.

Kaip sakoma, pagyvensim – pamatysim.

Rusai bunda ir keliasi

Dar neatvėso Baltarusijos opozicijos protestai, kai sausio 23-ąją per visą Rusiją nuvilnijo paramos suimtajam opozicijos lyderiui Aleksejui Navalnui akcijų banga. Mitingai „Laisvę Navalnui!” vyko 93-juose šalies miestuose, taip pat būreliai protestuotojų rinkosi kitose Europos sostinėse. Šimtai suimtų. Nors valdžia perspėjo nerengti protesto akcijų, tūkstančiai palaikančių A. Navalną išėjo į gatves – nuo Vladivostoko iki Kaliningrado. Be abejonės, Vladimiras Putinas stebi tai iš savo bunkerio. Jam neramu, kad ši protesto laužai degs ilgai, kaip Baltarusijoje, ir ypač pakenks per rudenį vyksiančius Dūmos rinkimus.

Lietuvoje A. Navalno grįžimas ir Rusiją ir pati asmenybė vertinama nevienareikšmiškai. Netgi patyrę ekspertai jo veiklą vadina šou, kuris esą skirtas ne V. Putino režimui, bet opozicijos veiksmų imitacijai. Tereikia prisiminti viena: represinis Kremliaus režimas pamina visas žmogaus teisių normas, ir ateina laikas, kai jo pamatai ima eižėti. Lietuva kaip niekas kitas suinteresuota, kad mūsų kaimynai nusimestų diktatūros pančius ir pasuktų demokratijos keliu.

Pirminis komentaro šaltinis – www.silales-artojas.lt