Pagrindinis puslapis Lietuva Bitėnai: Palaunagė 2020

Bitėnai: Palaunagė 2020

Bitėnai: Palaunagė 2020

Instruktažas prieš žygį

www.voruta.lt

Rambyno regioninio parko direkcija 2020 m. rugpjūčio 24 d. visus pakvietė į tradicinę Paskutinių gandro pavakarių (Palaunagės) šventę. Šventė prasidėjo Rambyno regioninio parko Lankytojų centro kiemelyje.

Pradžioje buvo surengta pažintinė ekskursija po Bitėnų apylinkes, aplankant naują pažintinį taką – Rojaus kelią – ir Bitėnuose įsikūrusią gandrų koloniją. Grįžus iš žygio prasidėjo tikroji Palaunagė[1]: svečiams buvo gyvai pademonstruota tradicinio lietuvininkų gėrimo iš cikorijos šaknies – kafijos – paruošimo technika ir pasiūlyta paragauti šio gėrimo bei pasivaišinti įvairiais pyragais, sūriais ir kitais užkandžiais. Svečiai dalijosi įspūdžiais, patirtais pažintinės kelionės metu, ragavo įspūdingo, proginio naujos Rambyno regioninio parko Lankytojų centro specialistės Ingridos Kuperskienės iškepto torto.

Greitai pasieksime tikslą-naujai įrengtą taką prie Bitės upelio

 

Rambyno regioninio parko direktorė trumpai pristatė ką tik išleistą jau dvidešimt aštuntą laikraščio „Rambynas“ numerį ir antrą vokiečių rašytojos Ullos Lachauer knygos „Rojaus kelias“ leidimą, pakartotą direkcijos šiuo metu vykdomo INTERREG V-A programos projekto „Pietų Baltijos dvarai“ lėšomis. Knyga parašyta pagal ilgametės Bitėnų gyventojos Elenos Grigolaitytės-Kondratavičienės prisiminimus, šios temos buvo įkvėpta visa šventė. Knygomis apdovanoti visi šventės svečiai, kurių, nepaisant visokių grėsmių, susirinko tikrai gausus būrys.

Diana ir Gintautas Stunguriai Bitėnuose, 2020-08-24

Maloniai nustebino ilgamečiai Palaunagės ir viso Mažosios Lietuvos krašto mylėtojai Gintautas ir Diana Stunguriai iš Šiaulių, kurių vaizdo dokumentikos studija „Gin-Dia“ jau daugelį metų fiksuoja Rambyne vykstančių švenčių akimirkas. Šį kartą jų iniciatyva į renginį buvo atvežtas ir parodytas trumpas filmukas apie pačią pirmąją Palaunagę, vykusią 2007 m., nuo kurios ir prasidėjo ši graži tradicija. Šventei pasibaigus iš šios šaunios poros sulaukėme labai gražaus ir išsamaus atsiliepimo apie įvykusį renginį, kuriuo norime pasidalyti.

Panemunės takeliu link Rojaus kelio
Gintauto ir Dianos Stungurių (studija „Gin-Dia“, Šiauliai) įspūdžiai

 

Rugpjūčio 24-oji – Palaunagė, Gandrų palydėtuvės, paskutinių pavakarių šventė – baigti vasaros darbai, spėriai trumpėja dienos. Šiemet jau keturioliktą kartą Rambyno regioninio parko direkcija pakvietė į Palaunagę. Pamatę skelbimą, nesuabejojome – važiuosime. Pavartėme archyvus – ogi daugelyje Palaunagių teko būti ir ne tik kaip žiūrovui, o užfiksuoti jas vaizdo kronikoje.

Ant lieptelio per Bitės upelį skaitoma knygos Rojaus kelias ištrauka

Pati pirmoji vyko 2007-aisiais Birutės ir Kazimiero Žemgulių sodyboje, jie tuomet tapo „gandrų tėvais“, į jų sodybą pavasarį pirmiausia sugrįžo gandrai. Tais metais susipažinome su Ieva Jankute-Gerola, Mažosios Lietuvos patriarcho Martyno Jankaus anūke, sugrįžusia į Lietuvą, kad joje ir liktų… Ji mielai sutiko 8 min. filmo santrauką įgarsinti anglų ir vokiečių kalbomis. Tik itališkai garsinti atsisakė – nėra ten gandrų, kam garsinti?

Ekologas D. Brazauskas pasakoja apie gandrus

Keleri metai pertraukos, gyvenimas vingiuoja savais keliais… 2012-ieji – Piliakalnių metai, atvėrė duris erdvus Lankytojų centras, žmonių prigužėjo gausybė… Diena karšta, net prakaitas žliaugia lipant į piliakalnius… O dar ir vaizdo kamera pečius slegia… 2014-aisiais Palaunagės metu susirinkusiesiems pristatome dokumentinę apybraižą apie E. Grigolaitytę-Kondratavičienę, kelerius metus kalbinome jos šeimos narius ir draugus – mus labai sužavėjo perskaityta knyga „Rojaus kelias“. 2014-ieji paskelbti Vėtrungių metais, Bitėnams sukurta simbolinė vėtrungė… 2017-aisiais pažintis su krašto praeitimi, skalvių istorija. 2019 m. Palaunagė jau keliasi į Šereiklaukio dvarą, kur iki šiolei auganti senolė liepa mena dvaro sėkmes ir nesėkmes… Trylika metų Palaunagės šventę vedė Rambyno regioninio parko kultūrologė ir renginio idėjos autorė, neišsenkanti ir nenuilstanti Giedrė Skipitienė. Ačiū jai už turiningą krašto istorijos pateikimą.

Šventės dalyviai Rambyno RP Lankytojų centre. Video reportažo apie pirmąją Palaunagę peržiūra

2020 m. rugpjūčio 24-oji – mes ir vėl Mažojoje Lietuvoje, nuo Rambyno kalno žvelgiame į Nemuną… Sukame į regioninio parko direkcijos kiemą, čia jau būriuojasi smalsūs ekskursantai; įsimaišome į jų būrį. Šiandien nefilmuosime, eisime kartu būryje, klausysimės Rambyno regioninio parko Lankytojų centro specialistės I. Kuperskienės pasakojimo. Atrodytų, tiek kartų girdėta, bet kaskart savitai skambanti, mums niekada nenusibostanti Mažosios Lietuvos istorija. Per Martyno Jankaus muziejuje „užaugusį“ Paveikslų sodą artėjame prie Rojaus kelio. Rytprūsių ūkininkės E. Grigolaitytės prisiminimai, kuriuos užrašė vokietė U. Lachauer tapo bestseleriu, knyga išleista daugeliu Europos kalbų – kas nepanorės žengti Rojaus keliu! Sustojame gandrų kolonijos papėdėje, lizdai jau tušti, nors dar varlinėja vienas kitas po pievas. Ekologas Drąsutis Brazauskas gali pasakoti ir pasakoti apie vietinius gandrus, juk kasmet stebi juos parskrendančius ir išskrendančius. Miško takeliu grįžtame į direkciją; įkvepiame ypatingo panemunės oro, sunkaus, sodraus, sveikatinančio. Praeiname vietą, kur ant suolelio mėgo prisėsti M. Jankus, sustojame apžvalgos aikštelėje pasigrožėti Nemunu – kiek kartų čia eita! Užplūsta prisiminimai, vidinis džiaugsmas užlieja krūtinę – mes fiksuojame Mažosios Lietuvos istoriją, vaizdo kronikoje ji išliks ateities kartoms. Kiekviena akimirka unikali, ji neatsikartoja, o per metų tėkmę praeitis tampa tokia brangi…

Direktorė Diana Milašauskienė dovanoja knygas Rojaus kelias Tauragės krašto bibliotekoms

Po pusantros valandos trukusios kelionės sugrįžtame į pradinį tašką, parko direkcijos kiemą. Ant laužo jau garuoja vanduo, tuoj bus pademonstruotas kafijos virimo procesas… Neapsakomo skonio tortas tirpsta burnoje…

Šventės svečiams Diana ir Gintautas Stunguriai pristato trumpą video reportažą apie pirmąją Palaunagę 2007 metais

Rambyno regioninio parko direktorė Diana Milašauskienė pristato naująjį knygos „Rojaus kelias“ leidimą, ji išleista net trimis tūkstančiais egzempliorių! Visiems iš pirmų lūpų norisi išgirsti Rytprūsių istoriją – unikalią ir savitą. Pagaliau ir mes turėsime šios knygos egzempliorių!

Knygų Rojaus kelias dovanojimas

Linkime Palaunagei ilgų gyvavimo metų, Rambyno parko darbuotojams idėjų ir tvirtybės, kuriant šią nuostabią šventę, kuri pasakoja krašto istoriją ir atgaivina papročius, taip praturtindama kiekvieną nepatingėjusį atvykti į šventę.

 

 

 

Proginis tortas svečiams

 

Valgėm, gėrėm, burnoj neturėjom…

Rambyno regioninio parko direkcijos informacija

Nuotr. iš Rambyno regioninio parko direkcijos duomenų bazės

 

Užs. Nr. 9

[1] Pãlaunagė, palaũnagė (la. palaunadze) – valgis tarp pietų ir vakarienės, popiečiai, pavakariai. Šaltinis – <http://lkz.lt/>.