Pagrindinis puslapis Naujienos Ar žinojote, kad Vatikanas irgi turi futbolo rinktinę?

Ar žinojote, kad Vatikanas irgi turi futbolo rinktinę?

Ar žinojote, kad Vatikanas irgi turi futbolo rinktinę?

Popiežius Pranciškus žaidžia kamuoliu per bendrąją audienciją. EPA nuotrauka

Parengė Augminas PETRONIS, www.bernardinai.lt

Vatikano futbolo istorija prasidėjo 1521 metais, kai Vatikane buvo sužaistos pirmosios rungtynės. Tiesa, žaidžiamas buvo florentietiškas futbolas, savotiškas šiuolaikinio žaidimo protėvis, kurio taisyklės šiek tiek skiriasi nuo dabartinio – apie rungtynių pradžią pranešdavo ne švilpukas, o nedidelės patrankos šūvis, žaidžiama būdavo ant smėlio, taisyklės leido ne tik stumdytis, bet ir kumščiuotis, o laimėjusi komanda būdavo apdovanojama chianina veislės karve.

Nors Prancūzijos karalius Henrikas III 1574 metais pamatęs šios sporto šakos rungtynes pasakė, jog žaidimas „per mažas, kad būtų karas, bet per žiaurus, kad būtų tik žaidimas“, florentietišką futbolą žaidė net keli popiežiai – Klemensas VII, Leonas XI ir Urbonas VIII.

Johannes Stradanus, „Florentietiškas futbolas Piazza Santa Maria Novella aikštėje Florencijoje“, tapyba tarp 1523 ir 1605. Wikipedia.org nuotr.

Pirmąsias šiuolaikinio futbolo rungtynes Vatikano rinktinė sužaidė 1985 metais, 3:0 įveikdama Austrijos žurnalistų komandą. Dar komanda yra sėkmingai pasirodžiusi žaisdama su Italijos policininkų rinktine bei keliais mėgėjų futbolo klubais. Bene labiausiai intriguojanti kova vyko su Vitenbergo – miesto, kuriame reformaciją pradėjo Martinas Lutheris – komanda. Pirmąsias rungtynes Romoje 1:0 laimėjo Vatikano rinktinė, tačiau vokiečiai namų aikštelėje pasiekė revanšą 2:0. Tiesa, internete trūksta informacijos apie rungtynes, tad neaišku, ar Vitenbergo komandoje žaidė profesionalai, ar mėgėjai.

Monako princas Albertas sveikina Vatikano komandos žaidėjus prieš draugiškas rungtynes. Wikipedia.org nuotr.

Deja, Vatikano futbolo rinktinei dar niekada nepavyko laimėti tarptautinių varžybų, o žaidė jie ne vieną kartą ir su Monako, ir su San Marino B rinktinėmis. Keletą kartų varžybos baigėsi lygiosiomis, keletą kartų – Vatikano komandos pralaimėjimais, tad pirmosios tarptautinės pergalės dar reikia palaukti. Be to, Vatikano futbolo komanda nepriklauso FIFA organizacijai, o ir neplanuoja mėginti į ją įstoti, nes, anot Vatikano futbolo asociacijos prezidento Domenico Ruggerio, nenori, kad tai taptų verslu.

Kas gi žaidžia Vatikano rinktinėje? Informacijos rasti sunku, bet galima pasakyti, kad 2014-aisias komandos žvaigždė buvo 35-erių Alessandro Quarta, klerkas, jaunystėje žaidęs pusiau profesionalų futbolą žemiausiuose Italijos divizionuose. Kitas svarbus žaidėjas buvo Bruno Mariotti, Vatikano pašto skyriaus darbuotojas, žaidęs futbolą net ir sulaukęs penkiasdešimties.

2017 metų Vatikano futbolo komandos marškinėliai. Wikipedia.org nuotr.

Žymiausias komandos treneris buvo Giovanni Trapattoni, anksčiau treniravęs Turino „Juventus“, Miuncheno „Bayern“ ir Italijos futbolo rinktinę, o Vatikano komandai vadovavęs jau minėtame mače su Italijos policininkų komanda 2010-aisias. Šiuo metu didžiąją dalį komandos sudaro šveicarų sargybiniai ir muziejaus darbuotojai, tačiau, kaip rašoma oficialiame Vatikano interneto puslapyje, jie yra labau užsiėmę savo darbu, tad neturi kada treniruotis ar žaisti su kitomis komandomis.

Vatikane dirba apie 800 moterų, tad 2019-aisias pirmąsias rungtynes sužaidė ir Vatikano moterų futbolo rinktinė – 10:0 pralaimėjo stipriausioje Italijos moterų lygoje rungtyniaujančiai A. S. Roma komandai.

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2020-04-17-ar-zinojote-kad-vatikanas-irgi-turi-futbolo-rinktine/179897

 

Naujienos iš interneto