Ar visose šalyse darbo laikas yra vienodas?

Ar visose šalyse darbo laikas yra vienodas?

Vieni pradeda darbo dieną 7 valandą ryte ir 4-ą popiet jau išskuba namo, kiti, ateina į biurą tik apie 9-10 valandą ir užsibūna iki vakaro. Kažkas dirba po 8 valandas per dieną, 5 dienas per savaitę, o kažkas mielai renkasi pamaininį darbą, kur darbo diena trunka net iki 12 valandų.

Visų mūsų darbo laikas skirtingas, tačiau jis griežtai reglamentuotas darbo kodekso, kuris leidžia dirbti ne daugiau 40-ies valandų per savaitę. Pagal tokias taisykles gyvename Lietuvoje ir daugumoje Europos šalių, bet ar kada susimąstėte, koks darbo laikas įprastas kituose pasaulio kampeliuose?

Darbo laikas Azijos šalyse

Viena iš labiausiai darboholizmu pagarsėjusių valstybių yra Japonija. Nors paskutiniu metu šalis ėmėsi reformų šioje srityje ir oficialiai įvedė 8 valandų darbo laiką samdomiems darbuotojams, tačiau Japonijoje išlieka gana lanksti viršvalandžių politika. Kai kuriose įmonėse yra įprasta dirbti net po 11 valandų per dieną su nedidelėmis pietų pertraukomis ir poguliu tiesiai prie darbo stalo. Tokios sąlygos sukėlė mirčių susijusių su persidirbimu epidemiją, o šiam reiškiniui netgi buvo suteiktas konkretus pavadinimas  – karoshi.

Ilgos darbo valandos ir su persidirbimu susijusios mirtys būdingos ir Pietų Korėjai, kur pastarasis reiškinys vadinamas gwarosa. Šioje šalyje fiksuojamas ilgiausias darbo laikas visame pasaulyje, lenkiantis netgi Japonijos rodiklius. Išsigandusi didėjančių mirčių ir savižudybių skaičiaus, Pietų Korėjos vyriausybė 2018-ais metais sumažino darbo valandas nuo 68 iki 52 valandų per savaitę. Na, o Hong Konge darbo laikas išvis nėra reguliuojamas valstybiniu lygmeniu, o savaitinis vidurkis tarp samdomų darbuotojų svyruoja nuo 49 iki 54 valandų per savaitę.

Darbo laikas Pietų ir Centrinėje Amerikoje

Daugumoje Lotynų Amerikos šalių darbo valandos reglamentuojamos oficialiai, tačiau realybėje šių ribojimų retai laikomasi. Meksikoje įvesta 48 valandų darbo savaitė, tačiau bijodami dėl savo darbo vietų samdomi darbuotojai neretai dirba viršvalandžius be atlygio. 2021-aisiais atliktas tyrimas parodė, kad skirtumas tarp Vokietijos ir Meksikos yra daugiau nei 770 išdirbtų valandų per metus vienam žmogui.

Skirtingai nei Meksika, Kolumbija palaipsniui mažina savaitinį darbo laiką nuo 48 iki 42 valandų, šį rezultatą ketina pasiekti per 2023-2026-uosius metus. Šiek tiek kitoks vaizdas stebimas Brazilijoje, kur 44 valandų darbo savaitę galima dalinti arba į 8,8 valandas per dieną, arba dirbti po 8 valandas šiokiadieniais ir 4 valandas šeštadieniais. Nuo šiol brazilams galime pavydėti ne tik saulės ir paplūdimių – ši šalis taip pat garsėja kaip daugiausiai švenčianti ir leidžianti atsipalaiduoti savo gyventojams. Brazilijoje suskaičiuojama nuo 13 iki 15 oficialių šventinių laisvadienių (priklausomai nuo regiono), o samdomiems darbuotojams priklauso net 30 apmokamų atostogų dienų.

Ar Europa vieninga darbo laiko klausimu?

Europos Sąjungos darbo laiko direktyva 2003-iaisiais metais nustatė 48 darbo valandų per savaitę apribojimą. Jį priėmė visos narės išskyrus Maltą, kur darbuotojai gali rinktis ilgesnį darbo laiką, tačiau tai daro išskirtinai savo noru. Savotiškai išskirtinė šiuo klausimu yra ir Ispanija, kur vis dar įprasta ilga vidurdienio pertrauka, neretai trunkanti net iki kelių valandų.

Klaidingai manoma, kad tai susiję su siestos tradicija, bet greičiausiai ilga pertrauka siekia post pilietinio karo laikus, kuomet dauguma darbininkų norėdami išlaikyti šeimą, dirbdavo keliuose darbuose. Apie vidurdienį jie grįždavo namo pavalgyti ir pailsėti prieš tęsdami darbus, bet to, daugumai tai buvo vienintelė proga pabūti su šeima. Ši tradicija neaktuali didiesiems miestams, tačiau nenustebkite jei atvykę į provincijos miestelį nuo 13 iki 16, o kartais net ir iki 17 valandos, nerasite veikiančių kavinių ir parduotuvėlių.

PR

Naujienos iš interneto