Pagrindinis puslapis Lietuva Nuomonės, diskusijos, komentarai A. Lapinskas. Lenkijos užsienio reikalų ministras Vilniuje vėl trenkė antausį Lietuvai

A. Lapinskas. Lenkijos užsienio reikalų ministras Vilniuje vėl trenkė antausį Lietuvai

A. Lapinskas. Lenkijos užsienio reikalų ministras Vilniuje vėl trenkė antausį Lietuvai

Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius ir Lietuvos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Alkas.lt koliažas

Anatolijus LAPINSKAS, www.alkas.lt

Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius (Jacek Czaputowicz) viešėdamas Vilniuje vėl trenkė antausį Lietuvai.

Kalbėdamas apie lenkų švietimą Lietuvoje, kur jis suformuotas nuo lenkiškų lopšelių iki lenkiško universiteto, dvigubo lenkiškų gimnazijų skaičiaus, lyginant su lietuviškomis, susilpninto lietuvių kalbos mokymo, kad nesugadintų lenkiškos tarsenos, lenkų ministras vis tiek prisikabino, kad Lietuvos valdžia nepakankamai remia lenkų švietimą. Žodžiu, absurdiškos priekabės, bet Lietuva, bent jau kai kurie įtakingi valstybė veikėjai vis tiek nulenkia galvą ir sako – viskas tuojau pat bus sutvarkyta pagal bet kokius Lenkijos pageidavimus.

Anot ministro, Lenkija vis dar nepatenkinta ir dėl Lietuvos lenkų pavardžių rašymo. Priminsiu, kad ta pavardžių rašyba pačių Lietuvos lenkų pripažinimu yra penktos eilės problema ir 97 procentai Lietuvos lenkų dėl jų nereiškia jokių pretenzijų. Be galūnės Lietuvos lenkų pavardės ardo lietuvių kalbos gramatiką, bet Lietuva vis tiek eina į tam tikrą kompromisą. Įsivaizduokime, kad Lietuva kiekviena proga šauktų dėl Lenkijos lietuvių pavardžių, kurios grubiausiu būdu verčiamos lenkiškomis, tuo pačiu pažeisdamos Lietuvos – Lenkijos sutartį. Lenkija tuomet sako, kad patys lietuviai nenori lietuviškų pavardžių, nes jų vartojimas lenkiškame kontekste yra iš tiesų problematiškas.

Tačiau Lietuvos lenkams prabilus, kad dėl pavardžių rašybos jie irgi nė kiek nepergyvena, Lenkija šaukia, kad Lietuvos lenkams gyvenimas tampa pekla.