Pagrindinis puslapis Istorija Vilniuje baigėsi dvi dienas trukusi Pirmajam pasauliniam karui skirta tarptautinė konferencija

Vilniuje baigėsi dvi dienas trukusi Pirmajam pasauliniam karui skirta tarptautinė konferencija

Regina RAJECKIENĖ, Vytauto Didžiojo karo muziejaus Informacijos poskyrio vedėja

2013 m. birželio 10–11 d. Vilniuje, konferencijų centre „Karolina“, įvyko tarptautinė konferencija iš ciklo „Pirmasis pasaulinis karas. Bendra istorija. Bendra atmintis“ tema „Pirmojo pasaulinio karo prielaidos“. Konferenciją organizavo VšĮ Karo paveldo institutas (Vilnius). Moderatorius – Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas Arvydas Pociūnas.

Konferencija buvo skirta tarptautinėms Ženevos (1906) ir Hagos (1899 ir 1907) konvencijoms, buvo kalbama apie tarptautinius santykius ir karinį bendradarbiavimą Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse, karininkų korpuso parengimą ir karo veiksmus Vilniaus karinėje apygardoje (dabartinės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos valstybių teritorijos).

Lietuvos Respublikos ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus sveikinimo žodį konferencijos dalyviams perskaitė ministro pirmininko padėjėjas Vilius Kavaliauskas. Kalboje buvo akcentuojama: „Lietuva yra atvira tiems, kas nori prisiminti istorinius įvykius ir civilizacijos lūžius. Nors Lietuvos valstybė Didžiajame kare dalyvauti negalėjo, jo tiesioginė pasekmė buvo mūsų valstybingumo atkūrimas Vasario 16-ąją. Tuo šis įvykis tampa svarbus Lietuvai. Didžiojo karo aplinkybės neišvengiamai bus nagrinėjamos modernios Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio fone.“

Sveikinimo žodžius tarė Rusijos ir Baltarusijos Lietuvoje nepaprastieji bei įgaliotieji ambasadoriai, pranešimus skaitė lektoriai iš Rusijos valstybinio humanitarinio universiteto, Gardino valstybinio Jankos Kupalos universiteto, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto, Lietuvos geležinkelių muziejaus, taip pat Rygos slavų istorijos bendrijos, Vilniaus kadetų draugijos, VšĮ Karo paveldo instituto, Lietuvos stačiatikių cerkvės, Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios atstovai ir kt.