Valdovų rūmuose – žurnalisto V. Kavaliausko faleristikos kolekcija

Valdovų rūmuose – žurnalisto V. Kavaliausko faleristikos kolekcija

R. Kaminsko nuotraukose – ekskursija po parodą

D. Raimundas Kaminskas, www.voruta.lt

Vilniuje, Valdovų rūmų muziejuje  istorijos tyrinėtojas, faleristikos ekspertas,  žurnalistas Vilius Kavaliauskas vedė  ekskursiją po parodą „Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“.

Paroda yra suskirstyta į tris pagrindines dalis pagal Baltijos valstybes. Pirmoji, gausiausia parodos dalis skirta  pirmosios Lietuvos Respublikos (1918–1940 m.) valstybinių apdovanojimų istorijai bei apdovanotoms asmenybėms pristatyti. Čia galime pamatyti pagrindinius valstybinius Lietuvos (iki 1940 m.) apdovanojimus – kryžiaus „Už Tėvynę“ (pirmojo nepriklausomos Lietuvos valstybės ordino) projektus, Vyties Kryžių ir Vyties Kryžiaus ordiną bei jo kavalierius, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordiną, Vytauto Didžiojo ordiną su Aukso grandine. Atskira parodos erdvė skirta ir kitiems, ne mažiau reikšmingiems apdovanojimams, tokiems kaip Šaulių sąjungos žvaigždė, Klaipėdos krašto išvadavimo medalis ir pan. Greta apdovanojimų eksponuojama ir su jais susijusi dokumentinė medžiaga, detaliau atskleidžianti apdovanotų asmenų gyvenimo įvykius. Apdovanojimai buvo skirti užsienio šalių vadovams, ministrams bei kitiems politikams, atskleidžia sudėtingas tarpukario politikos bei diplomatijos peripetijas, tarptautinių ryšių svarbą puoselėjant valstybingumo tradicijas.

Antroje parodos dalyje pristatomi Latvijos Respublikos 1918–1940 m. apdovanojimai – Lačplėsio karo ordinas, Trijų žvaigždžių ordino Grandinė, Viesturo ordinas bei kiti reikšmingi valstybiniai apdovanojimai ir su jais susijusios asmenybės.

Trečioje parodos dalyje eksponuojami Estijos Respublikos 1918–1940 m. apdovanojimai – Estijos valstybingumo simbolis Laisvės kryžius, Valstybės herbo ordinas ir medalis, Baltosios žvaigždės ordinas su Grandine bei svarbiausios šio laikotarpio istorinės asmenybės, pagerbtos minėtais ordinais.

Pastebėtina, kad parodoje eksponuojamą vertingą bei didžiausią regione faleristikos kolekciją nuo 1965 m. sukaupė  Vilius Kavaliauskas. Jis   aktualizavo apdovanojimų kaip simbolių reikšmę, sukaupė vertingos ikonografinės medžiagos – fotografijų, dokumentų ir kitų artefaktų.

Faleristikos ekspertas  daug metų tyrinėjo parodoje eksponuojamus apdovanojimus, nuolat rengia jiems skirtus leidinius ir parodas daugelyje Europos valstybių – Danijoje, Suomijoje, Čekijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Latvijoje, Estijoje ir kitur.  Ši paroda – tai didžiausias kada nors surengtas kolekcijos pristatymas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.

Ačiū Viliui Kavaliauskui už puikų parodos pristatymą.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto