Šimtmečio konferencija, skirta paminėti Lietuvos ir Jungtinės Amerikos Valstijų (JAV) diplomatinių santykių šimtmetį

Šimtmečio konferencija, skirta paminėti Lietuvos ir Jungtinės Amerikos Valstijų (JAV) diplomatinių santykių šimtmetį

Liepos 7 d., ketvirtadienį, 9 val. Konstitucijos salėje (Seimo I r.) ir nuotoliniu būdu vyks Šimtmečio konferencija, skirta paminėti Lietuvos ir Jungtinės Amerikos Valstijų (JAV) diplomatinių santykių šimtmetį.

Pasak renginio organizatorių, nors istoriniai ir kultūriniai ryšiai mūsų šalis sieja kur kas ilgiau nei šimtmetį, 1922 m. užmegzti Lietuvos ir JAV diplomatiniai santykiai įteisino tvirtus mūsų šalių ryšius. Tiek okupacijos, tiek nepriklausomybės metais Lietuva demonstravo tvirtą valią ir lyderystę tarptautinės bendruomenės pastangomis ginant bendras transatlantines vertybes – demokratiją, laisvę ir žmogaus orumą savo šalyje ir užsienyje. Šiandien Lietuva ir JAV palaiko pagirtinus ir nuolat stiprėjančius santykius. Per šimtmetį daug pasiekėme – kartu veikėme taikos, gerovės ir laisvės sau bei kitiems labui. Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad įžengiame į naują erą, kurioje kaip niekad svarbu stiprinti transatlantinius ryšius ir nepaisant praeities pasiekimų šiandieninėje besikeičiančioje geopolitinėje aplinkoje reikia nuveikti dar daugiau. Todėl šios konferencijos tikslas – gilinti draugiškus Lietuvos bei kitų regiono valstybių santykius su JAV ir toliau kovoti už taiką ir demokratines vertybes visame pasaulyje, priešinantis autokratiniams režimams.

„Mūsų organizuojamoje konferencijoje dalyvauja ne tik mūsų kaimynai baltarusiai, ukrainiečiai, bet ir britai, prancūzai, amerikiečiai, kanadiečiai, taivaniečiai. Tai, kad Šimtmečio konferencijoje kartu su JAV kalbame ne tik apie dvišalius santykius ir mūsų regioną, bet ir laisvę visame pasaulyje, dar kartą įrodo, kad mūsų užsienio politika jau kurį laiką brėžia gaires visame pasaulyje, o pagrindinės laisvo pasaulio sostinės mus laiko vienais patikimiausių partnerių Europoje. Pagrindinės Vakarų sostinės ilgą laiką mūsų negirdėjo ir dabar ryškiai matome skaudžias šios politikos pasekmes. Todėl tikiu, kad mūsų proanūkiai laisvame Seime paminės dar ne vieną Lietuvos ir JAV santykių šimtmetį, nes pasaulis galų gale mus išgirdo“, – pabrėžia šio tarptautinio renginio iniciatorius, Seimo narys Žygimantas Pavilionis.

Konferencijos dalyvius pasveikins Lietuvos politiniai lyderiai: Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, Prezidentas Valdas Adamkus, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir iš kovojančio Kijevo – Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas Ruslanas Stefančukas.

Tarptautinėje Šimtmečio konferencijoje dalyvaus politikai ir diplomatijos ekspertai iš įvairių pasaulio šalių: lietuvių kilmės buvęs JAV kongresmenas, vienas ištikimiausių Lietuvos draugų Johnas Shimkus, JAV vyriausiasis sekretoriaus pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalų biure Dereckas J. Hoganas, Čekijos Respublikos Senato, Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Kanados parlamentų Užsienio reikalų komitetų pirmininkai Pavelas Fischeris, Laima Liucija Andrikienė, Bogdanas Klichas, Oleksandras MerežkaAli Ehsassi, Lenkijos Senato vicepirmininkas Michalas Kaminskis, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, Jungtinės Karalystės Parlamento narys Iainas Duncanas Smithas, Prancūzijos Senato narys André Gattolinas, Seimo narys, Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris, vyriausioji Lietuvos Respublikos Prezidento patarėja užsienio reikalams Asta Skaisgirytė, Sakartvelo Parlamento narė, opozicijos lyderė Khatia Dekonoidzė, Taivano Teisėkūros tarybos (Juano) įstatymų leidėjas Chiu Chih-wei, Taivano užsienio reikalų viceministras Harry‘is Tsengas Ho-jen, Taivano atstovė JAV Hsiao Bi-khim, „The Times“ apžvalgininkas ir Europos politikos analizės centro (CEPA) vyresnysis bendradarbis, autorius ir konsultantas Edwardas LucasasStrategic Staffing Solutions International (S3I) prezidentė ir generalinė direktorė Cynthia PaskyGerman Marshal Fund (GMF) Vašingtone prezidentė Heather A. Conley, Tarpparlamentinio aljanso dėl Kinijos (IPAC) vykdomasis direktorius Luke‘as de Pulfordas, JAV Nacionalinio demokratijos fondo (National Endowment for Democracy) prezidentas Damonas Wilsonas, Tarptautinio respublikonų instituto (International Republican Institute) Eurazijos direktorius Stephenas Nixas, Freedom House atstovas Lietuvoje Vytis Jurkonis.

Renginį apibendrins Seimo narys, Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Žygimantas Pavilionis ir demokratinės Baltarusijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

Liepos 7 d. 13 val., Spaudos konferencijų salėje (Seimo II r.) vyks Šimtmečio konferencijos dalyvių spaudos konferencijaTiesioginė transliacija: lietuvių kalbaanglų kalba.

Žiniasklaidos atstovus maloniai kviečiame dėl interviu su konferencijos dalyviais kreiptis el. p. zygimantas.pavilionis@lrs.lt.

Renginio programa: lietuvių kalbaanglų kalba.

Tarptautinę Šimtmečio konferenciją bus galima stebėti Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“: lietuvių kalbaanglų kalba. Taip pat renginys bus transliuojama portale LRT.lt.