Pagrindinis puslapis Sena Voruta Sensacingas Vilniaus universiteto archeologų atradimas

Sensacingas Vilniaus universiteto archeologų atradimas

Rasti Mikalojaus Radvilos Rudojo, Mikalojaus Radvilos Juodojo, Elžbietos Šidloveckos-Radvilienės ir Jonušo VI Radvilos palaikai.
Atliekant archeologinius tyrimus buvusios Dubingių evangelikų-reformatų bažnyčios vietoje surasta keliasdešimt palaidojimų. Dalis jų – išlikę nesuardyti kapai (užkasti po bažnyčios grindimis), įvairių statybų metu suardyti palaidojimai ir centrinėje bažnyčios dalyje žemėje užkasti į specialiai suręstą karstą – „dėžę“ – sudėti aštuoni palaidojimai. Perlaidojimo būdas rodo, kad šioje, garbingiausioje bažnyčios vietoje buvo perlaidoti arba paslėpti itin garbingi asmenys.
Žinant, kad šią bažnyčią pastatė Radvilos ir kad jie buvo čia palaidoti specialiai užsakytuose sarkofaguose, buvo spėjama, kad archeologinių tyrimų metu surasta vieta, kur buvo paslėpti (perlaidoti) Radvilų palaikai.
Atlikti provizoriniai trijų kaukolių sugretinimai su turima ikonografija, istorinių duomenų ir kaulų ypatumų sutapimai jau dabar leidžia teigti, kad tarp palaidotųjų yra šių asmenų palaikai:
Mikalojus Radvila Juodasis, Elžbieta Šidlovecka-Radvilienė, Mikalojaus Radvilos Juodojo žmona; Mikalojus Radvila Rudasis, Jonušas VI Radvila
Molėtų rajone esanti Dubingių piliavietė – viena didžiausių piliaviečių Lietuvoje. Nuo XVI a. tai buvo Radvilų šeimos rezidencija. Radvilos vadinosi Dubingių ir Biržų kunigaikščiais, nes vieninteliai turėjo kunigaikščių titulą.
Archeologiniai kasinėjimai vyko praėjusią vasarą. Juos vykdė Universiteto studentai ir Vilniaus Jėzuitų gimnazijos moksleiviai. Kasinėjimams lėšų skirta visai nedaug, tačiau atradimas – stulbinantis. Pirmą kartą pavyko atkasti tokių garsių istorinių asmenybių palaikus. Tai neeilinis įvykis istorine ir archeologine prasme.
Atkastus Radvilų palaikus tiria Vilniaus universiteto archeologai R. Laužikas ir dr. A. Kuncevičius, VPU istorikė dr. R. Ragauskienė ir VU antropologas dr. R. Jankauskas.
Š. m. gegužės 2 d. 11 val. Vilniaus universiteto Senato posėdžių salėje (Universiteto g. 3, Vilnius) įvyks spaudos konferencija, kurioje tyrinėjimų Dubingiuose rezultatus pristatys doc. dr. A. Kuncevičius, R. Laužikas, doc. dr. R. Jankauskas, dr. R. Ragauskienė.