Pagrindinis puslapis Sena Voruta Pasuose asmens duomenų rašymo originalo kalba sistema galėtų būti įdiegta per metus už maždaug 3 mln. litų

Pasuose asmens duomenų rašymo originalo kalba sistema galėtų būti įdiegta per metus už maždaug 3 mln. litų

Konstitucinio Teismo sprendimas, jog Lietuvos Respublikos piliečio pase kitų įrašų puslapyje galima nurodyti originalo kalba užrašytus asmens vardą ir pavardę, Lietuvoje galėtų būti įgyvendintas per metus bei kainuotų apie 3 mln. litų.
 
„Iš esmės šį pakankamai sudėtingą projektą įgyvendinti būtų įmanoma – reikėtų adaptuoti ir visų pasaulio kalbų simboliais papildyti Asmens dokumentų išrašymo sistemos programinę įrangą bei su ja susijusią Gyventojų registro duomenų bazę, ir galbūt kitas duomenų bazes ir sistemas, kuriose gali būti tvarkomi tiek lotyniškomis, tiek nelotyniškomis raidėmis užrašyti asmens vardas ir pavardė“, – sakė vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis.
 
Tačiau, pasak jo, tikėtina, kad šis įrašas neatliktų jokių oficialių funkcijų – į pasą jis būtų įrašomas ne kaip simbolių visuma, o kaip vientisas paveikslėlis, kurio kaip užkoduotų asmens duomenų šiuolaikinės informacinės sistemos negalėtų atpažinti. Tiesa, jis būtų įtrauktas į duomenų bazes, tačiau tik kaip papildoma informacija, o pagrindiniais išliktų lotyniškais rašmenimis ir sugramatinta forma įrašyti asmens duomenys.
 
„Taip pat kyla klausimas, ar bus siekiama vardus ir pavardes originalo kalba rašyti ir kituose asmens dokumentuose, pavyzdžiui, asmens tapatybės kortelėje. Jei Seimas nuspręstų, kad taip turėtų būti, taip ir bus, – sako ministras R. Palaitis. – Tuomet reikėtų pakeisti asmens tapatybės kortelės dizainą, programinę įrangą ir antroje kortelės pusėje, prie kitų duomenų būtų galima įrašyti asmens vardą ir pavardę nelietuviškais rašmenimis. Tai taip pat kainuotų, gal kiek daugiau nei darant tokį įrašą pase“.
 
Ar padidės rinkliava už pasą, jei šiame dokumente bus įrašomi asmens vardas bei pavardė ir nelietuviškais rašmenimis? Ministras mano, kad papildomos išlaidos turėtų būti įskaičiuotos į asmens dokumento savikainą ir sugrįžti į biudžetą per rinkliavą.
 
„Kaip jau minėjau, jei būtų siekiama originalo kalba užrašytiems asmens duomenimis suteikti visavertį statusą juos įrašant pagrindiniame paso puslapyje, naujosios sistemos įdiegimas galėtų kainuoti apie 20 mln. litų ir tokį sudėtingą projektą būtų galima įgyvendinti ne greičiau, kaip per dvejus metus. Tačiau ateityje tai galėtų sukelti nemažą painiavą automatiniu būdu nustatant asmens tapatybę, nes vadovaujantis tokia praktika galėtų būti reikalaujama rašyti vardus ir pavardes visais pasaulyje įmanomais rašmenimis, taip pat ir hieroglifais“, – sakė ministras R. Palaitis.

Ryšių su visuomene skyrius, tel.: 271 7132, 271 7259

BFL nuotr.

Nuotraukoje: Vidaus reikalų ministras R. Palaitis