Pagrindinis puslapis Sena Voruta Paminklai kyla net sunkmečiu

Paminklai kyla net sunkmečiu

Gausėjanti bedarbių armija, kaip ant mielių kylančios skolos netrukdo marijampoliečiams vieną po kito statyti paminklus.
 
Benamių ir varnų pamėgtame Vytauto parke iškilęs 9 metrų paminklas Vytautui Didžiajam – jau trečias monumentas, šiemet pastatytas Marijampolėje.

Pavasarį buvo atidengtas paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vyteniui, vasarą – „Kalbai ir Tautai“. Oficiali monumento Vytautui Didžiajam, kurio autorius yra skulptorius Julius Narušis, atidengimo ceremonija numatyta tik kitąmet, kai Lietuva minės Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejų. Paminklo iniciatorius – Marijampolės Vytautų klubas. „Ta idėja puoselėta dar prieškariu. Tačiau tada nespėta surinkti reikiamos pinigų sumos“, – LŽ sakė Vytautų klubo narys Vytautas Grinius.
 
Anot jo, būta sumanymo monumentą Vytautui Didžiajam pastatyti centrinėje miesto aikštėje, kur dabar puikuojasi vasarą atidengtas paminklas „Kalbai ir Tautai“. Neišsipildė ir svajonė Vytauto parke sukurti vientisą kompoziciją, į kurią būtų įkomponuotas ir paminklas Vytautui Didžiajam, ir tremtiniams bei partizanams. Marijampoliečių sumanytam paminklui liko vietos tik Vytauto parko gilumoje, senų medžių apsuptyje. Šis parkas kol kas prižiūrimas menkai. Jį numatyta pertvarkyti tik po kelerių metų, kai savivaldybė šiam tikslui gaus Europos Sąjungos lėšų.
 
Vienas iš monumento Vytautui Didžiajam iniciatorių – marijampoliečių bendrijos pirmininkas Vytautas Gaulia – LŽ sakė, kad paminklas, apytiksliais skaičiavimais, kainuos maždaug 180–200 tūkst. litų. Dalis pinigų gauta iš įvairių rėmėjų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Lėšų nepagailėjo ir Marijampolės savivaldybė, skyrusi tam apie pusę reikiamos sumos.
 
V.Gaulios teigimu, iš pradžių skulptorius J.Narušis paminklą buvo pažadėjęs sukurti už 37 tūkst. litų. Vėliau už jį paprašyta 222 tūkst. ir net 380 tūkst. litų. „Jau buvome radę kitą skulptorių, kuris paminklą būtų sukūręs gerokai pigiau, tačiau įsitraukus savivaldybės vadovams pavyko susiderėti dėl dabartinės kainos“, – aiškino V. Gaulia.
 
Bendrijos pirmininkas neslėpė, kad pastatyti monumentą beveik 10 kartų pigiau, nei šiemet atsiėjo paminklas „Kalbai ir Tautai“, pavyko ir dėl to, jog granitą jam Vytautų klubas pirko gretimos Lenkijos Suvalkų krašte. Priminsime, kad savivaldybė savajam paminklui, kainavusiam beveik pustrečio milijono, medžiagas vežė iš Kinijos.
 
Pagal sutartį su Vytautų klubu monumentą Vytautui Didžiajam kūręs J. Narušis turėjo jį pastatyti dar liepą. Tačiau į savo nuolatinę vietą parke kunigaikštis iš Mokolų kaimo, kuriame įsikūrusios skulptoriaus dirbtuvės, „atjojo“ tik rudenį. „Marijampolėje jau buvo statomas didžiulis paminklas, todėl nenorėjau, kad būtų lenktyniaujama, kuris monumentas greičiau iškils ir bus gražesnis“, – aiškino J. Narušis.
 
Pasak skulptoriaus, šiuo metu paminklo kompozicija yra tik sumontuota, bet dar nebaigta. Tai tikimasi padaryti iki metų pabaigos.
 
 
„Lietuvos žinių“ nuotr.
 
Nuotraukoje: Paminklas Vytautui Didžiajam iškilo Marijampolės centre esančiame, bet menkai tvarkomame Vytauto parke

Naujienos iš interneto