Pagrindinis puslapis Sena Voruta Lietuvos visuomenė šventė Vilniaus gimtadienį

Lietuvos visuomenė šventė Vilniaus gimtadienį

Mindauginiai Lietuvos valdovų rūmų pamatų fragmentai, geležies amžiaus laikotarpio Šventaragio slėnio laužavietė, pagoniškasis Vilniaus Katedros požemių aukuras bei daug kitų istorijos paminklų mums liudija, kad Vilnius visuomet buvo skirtingų tikybų, verslų ir luomų atstovų traukos centru.
Apie Vilniaus miesto įkūrimą mums byloja nevien Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino sapno legenda, bet ir rašytiniai šaltiniai, tarp kurių figuruoja žinomas seniausias 1323-01-25 d. kunigaikščio laiškas „Visiems visame pasaulio krikščionims“, kuriame minimas Vilniaus vardas.
2008-01-25 d. Draugijos „Pilis“ valdybos ir Valdovų rūmų paramos fondo iniciatyva prie Gedimino paminklo buvo paminėtas šis valstybinės reikšmės įvykis. Renginyje dalyvavo Vilniaus miesto meras J. Imbrasas, Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos nariai su vadu K. Ignatavičiumi  priešakyje, apeigų folkloro grupė „Kulgrinda“, direktorės Liudmilos Isajevos vadovaujamos Vilniaus Senamiesčio vidurinės  mokyklos mokytojų Žilvino Radavičiaus bei Gaivos Kairienės bei jų mokinių atstovaujama delegacija, politologė Inga Baranauskienė, tarnautojai, istorikai, kiti garbūs sostinės svečiai.
Vilniaus krašto bajorų vado, „Szaszor“ Lietuvos bajoro Jono Ragausko, iniciatyva Vilniaus Senamiesčio vidurinės mokyklos mokiniai Ignas Viljemsas Varanauskas, Artūras Zavadskis, Tomas Kuleša, Arūnas Skliutas, Aleksandras Somkinas, Stanislavas Gručkovskis, Dmitrij Voicechovič, Michailas Galenko, Dmitrijus Bobrovskis, Romanas Miskeloit, Jevgenijus Novikovas, Audrius Meškėnas, Tomas Kazlauskas tarsi didžiavyriai milžinai kartu su bajorais, prie renginio dalyvių puošnia gėlių puokšte papuošto Gedimino paminklo, sukūrė įvairiaspalvių kilmingųjų vėliavų jūrą, kurioje plevėsavo ir žydrai balta, pasaga su strėle padabinta Radavičių giminės vėliava.
Tikėkimės, kad ateityje šią šventę organizuos šalies vyriausybė, nes mūsų visuomenei būtina diegti Tėvynės meilę, pagarbą jos istorijai, tradicijų tęstinumui bei visuomeniškumui, o istorikai, poetai, menininkai ir žurnalistai sukurs daugiau mūsų sostinę pristatančios informacinės medžiagos. Šio renginio prasmė yra milžiniška dar ir dėl to, kad jis vyko greta Šventojo Kazimiero ir legendinių Lietuvos didikų amžinybę saugančios pagrindinės mūsų šalies šventovės – Katedros, atstatomų Valdovų rūmų, Vilniaus įkūrėjo Gedimino paminklo, bei aukštutinės pilies komplekso. Šie objektai dažnai sudaro įspūdį, jog Dievas, Tėvynė ir jos meilė bei patriotizmas yra neatskiriami, kad tai vieta, kur buvo kuriama daugiatautės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija bei iš dalies reprezentuojama šiandieninė mūsų valstybė.
Kadangi tarp Vilniaus Senamiesčio vidurinės mokyklos pedagogų populiari pilietiškumo idėja, planuojama nevien palaikyti Vilniaus gimtadienio paminėjimo tradiciją, bet ir lankytis edukacinėse ekskursijose, organizuoti atitinkamas piešinių parodas bei seminarus.

Voruta. –  2008, vas. 9, nr. 3 (645), 1, 11.