Pagrindinis puslapis Lietuva Rytų Lietuva Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ pirmininkas A.Masaitis: draugijos veikla Pietryčių Lietuvoje kasmet tampa vis reikalingesne

Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ pirmininkas A.Masaitis: draugijos veikla Pietryčių Lietuvoje kasmet tampa vis reikalingesne

Algimantas Masaitis – Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ pirmininkas. Filomenos Žibėnaitės nuotr.

Filomena ŽIBĖNAITĖ, Vilnius, www.voruta.lt

Lietuvių švietimo draugija „Rytas“, vadovaujama pirmininko Algimanto Masaičio, rinkosi įprastoje vietoje – Mokytojų namų svetainėje. Sausakimšoje salėje šįkart buvo tvirtinami nauji draugijos įstatai, renkama nauja valdyba ir jos pirmininkas.

Draugijos pirmininkas Algimantas Masaitis apžvelgė paskutinės kadencijos metu nuveiktus draugijos darbus, pasidžiaugė, kad visa, kas buvo numatyta planuose, yra įgyvendinta iki smulkmenų. Tai ir naujų kabinetų įrengimas, mokyklų aprūpinimas mokymo priemonėmis, naujų priešmokyklinių ir ikimokyklinių grupių įkūrimas, Pietryčių Lietuvos lietuviškų mokyklų renginiai. Nuo 2007 m.  Šalčininkų r. Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijoje įteikiama Stanislovo Rapolionio premija, nuo 2008 m. vyksta konkursai Pietryčių Lietuvos Metų Mokytojo nominacijai gauti. Nuo 2009 m. kasmet paskutinį gegužės penktadienį į menų šventę Juodšilių „Šilo“ gimnazijoje „Vilniaus jovarai“  susirenka Vilniaus r. lietuviškų mokyklų mokiniai. Tris kartus vyko rašinių ir meninės raiškos konkursai. Pirmasis konkursas, kurio tema „Kokią Lietuvą kurs mano karta?“, buvo paskelbtas 2006 m., jame dalyvavo visos Rytų Lietuvos mokyklos.

Konferencijos dalyviai Mokytojų namuose

Algimanto Masaičio nuomone, svarbiausias ir didžiausias darbas buvo nuveiktas Vilniaus rajone,  Vaidotuose. „Dvidešimt metų ši mokykla veikė kaip gretimos gimnazijos skyriukas mokymui nepritaikytoje patalpėlėje – labai mažuose, ankštuose kambariukuose buvo susigrūdusios keturios klasės. Šiai mokyklai padėjo Vilniaus technologijų, verslo ir žemės ūkio mokykla, visas keturias lietuviškos mokyklos klases priėmusi į savo gražų atskirą pastato korpusą. Vytauto Landsbergio ir Tautos fondai dar nupirko staliukus ir kėdutes, lentas, spinteles mokinių drabužiams, kitą reikalingą smulkų inventorių ir visiškai aprūpino visas keturias klases.“

Živilė Krasauskienė, Eitminiškių gimnazijos direktorė

Materialinė pagalba, pasak Algimanto Masaičio,  Pietryčių Lietuvos mokykloms yra nepaprastai  reikalinga. Vieni ištikimiausių ir rimčiausių „Ryto“ draugijos pagalbininkų – Vytauto Landsbergio ir Tautos Fondai.  Pastarieji kartu su „Ryto“ draugija labai daug padėjo mokykloms stiprinant jų mokymo bazę, finansuodami kasmet vykstančius, tradicinius renginius, organizuodami rašinių ir meninės raiškos konkursus ne tik Pietryčių, bet visoje Lietuvoje. Kasmet leidžiami ir mokykloms padovanojami švenčių, renginių filmukai, mokiniams ir mokytojams organizuojamos ekskursijos po Lietuvą ir netgi į Briuselį, Paryžių. Pirmuosius kompiuterius Pietryčių Lietuvos mokyklos gavo taip pat iš Vytauto Landsbergio fondo. Amerikos Tautos Fondui draugija ir mokytojai dėkingi už naujus baldus, žaislus, mokymo priemones, už ikimokyklinukams nupirktas kuprines su priedais visiems mokslo metams, o kur dar kalėdinės dovanėlės. Vien praėjusiais metais Tautos Fondo Lietuvos fondo Taryba Pietryčių Lietuvos švietimo reikmėms paskyrė beveik 30 000 dolerių!

Jonas Vasiliauskas, ŠMM Regioninių mokyklų skyriaus vedėjas

Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ konferencijoje buvo pateikta ir revizijos komisijos ataskaita, patvirtinti nauja draugijos įstatų redakcija. Į valdybą naujajai 2017 – 2021 metų kadencijai buvo nuspręsta rinkti ne 7, kaip buvo anksčiau, o 11 narių. Jais tapo: Sudervės pagrindinės mokyklos mokytoja Vita Burzdžiuvienė, doc.dr. Gediminas Kazėnas, Vilniaus rajono Rudaminos „Ryto“ gimnazijos direktorius Ramūnas Maniuška, Pabradės „Ryto“ gimnazijos direktorė Laima Markauskienė, Algimantas Masaitis, Šalčininkų rajono Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos direktorė Lolita Mikalauskienė, Vilniaus rajono Juodšilių „Šilo“ gimnazijos direktorės pavaduotoja Jolanta Novopašinienė, Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos pirmininkė Danguolė Sabienė, Ignalinos rajono Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos direktorė Elena Sekonienė, ŠMM Regioninių mokyklų skyriaus vedėjas Jonas Vasiliauskas ir ŠMM Regioninių mokyklų skyriaus vyriausiasis specialistas Vidmantas Vansavičius. Eiti draugijos pirmininko pareigas vėl buvo patikėta nepriekaištingos reputacijos asmeniui – Algimantui Masaičiui.

Danguolė Sabienė, Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos pirmininkė

Lietuvių švietimo draugija „Rytas“ buvo įkurta daugiau nei prieš 100 metų – 1913 m. sausio 31 d. Įkurtos draugijos tikslas – steigti lietuviškas mokyklas, rengti vadovėlius, lietuvių kalba šviesti, mokyti Pietryčių Lietuvos gyventojus. „Ryto“ draugija veikė iki 1938 metų. Sovietų okupacijos metais jokios galimybės atkurti šią draugiją nebuvo.

Vytautas Dailidka, buvęs Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos direktorius

2003-iaisias metais, „Vilnijos“ draugijos pirmininko dr. Kazimiero Garšvos iniciatyva,  vėl buvo atkurta lietuvių švietimo draugija „Rytas“. Pirmininku buvo išrinktas dr. Kazimieras Garšva. Po metų, 2004 – ųjų balandį, lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ pirmininku  išrinktas  Vilniaus rajono Marijampolio vidurinės mokyklos direktorius Algimantas Masaitis. 2013 m. spalio 4 d., dalyvaujant prezidentei D. Grybauskaitei, Marijampolio vidurinei mokyklai suteiktas Meilės Lukšienės vardas.

 Doc. dr. Gediminas Kazėnas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas

2013 – aisiais, Lietuvos nacionaliniame muziejuje, minint lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ šimtmečio jubiliejų, įvyko mokslinė konferencija.

F. Žibėnaitės nuotr.

Naujienos iš interneto