Pagrindinis puslapis Lietuva Kas parveš Nepriklausomybės Aktą į Lietuvą?

Kas parveš Nepriklausomybės Aktą į Lietuvą?

www.voruta.lt

Po to, kai Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis Vokietijos užsienio reikalų ministerijos politiniame archyve rado Lietuvos nepriklausomybės aktą ir kai Prezidentė Dalia Grybauskaitė susisiekė su Vokietijos kanclerės Angelos Merkel biuru dėl šio dokumento grąžinimo Lietuvai, Lietuvos vežėjų sąjungos (LVS) generalinis sekretorius Sigitas Žilius pristato visuomenei unikalų projektą, skirtą Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui pažymėti. Jis, sulaukęs pritarimo iš įtakingų šalies institucijų ir bendrovių, nori ne tik parvežti dokumentą į Lietuvą, bet ir suteikti galimybę kiekvienam piliečiui pamatyti jį savo mieste ar net kaime.

Nepriklausomybės aktą parveš į Lietuvą

„Mes siūlome ne tik atsakingai parvežti Nepriklausomybės aktą į Lietuvą, bet ir turime idėją, kaip sukurti šventę visos Lietuvos žmonėms, kad šis šaliai reikšmingas įvykis nepasibaigtų sakiniu žiniasklaidoje „dokumentas buvo atskraidintas į Lietuvą ir nuo šiol bus saugomas archyve“. Mes esame įsitikinę, kad šį dokumentą turi pamatyti visa Lietuva, – net ir tie, kurie gal niekada nebuvo sostinėje ir jau niekad čia neatvažiuos. Juk tie, kurių tėvai ar seneliai kovojo už Lietuvos laisvę 1918 metais,dėl jos žuvo ar tie, kurie kentė tremtyje ir nepritekliuose, turi teisę, žvelgdami į šį dokumentą, prisiminti, kiek daug tai reiškė valstybei ir tautai. Jaunoji karta taip pat turėtų proga dar kartą įsisamoninti, kad tai, kas buvo padaryta dėl valstybingumo atkūrimo, buvo reikšminga ne tik anuomet, bet yra svarbu dabar. Sukvežimis, lydimas specialių saugumo pajėgų, atvyktų į kiekvieną Lietuvos miestą ir didesnius miestelius, numatytą valandą čią sustotų ribotam laikui ir žmonės galėtų savo akimis įsitikinti, kad Nepriklausomybės aktas yra tikras ir kalbantis jiems. Esame numatę optimaliausią maršrutą, turime tokiam gabenimui tinkamą transporto priemonę ir vairuotoją“, – ambicingus planus dėsto S. Žilius.

Palaiko ir KASP

Šiai valstybiniu mastu reikšmingai iniciatyvai pritaria ir Lietuvos kriuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) vadas pulkininkas Arturas Jasinskas. „Šis Aktas svarbus kiekvienam Lietuvos piliečiui, kiekvienam Lietuvos kariui. Juk Nepriklausomybės akte įrašytus siekius visų pirma įtvirtino kariai mūšio lauke, o pirmame kovos su bolševikais etape kariuomenę sudarė savanoriai. Jie atsiliepė į 1918 m. gruodžio 29 d. oficialų vyriausybės kvietimą ir gynė valstybę. Žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, man džiugu, kad LVS sugalvojo tokią nekomercinę, socialiai atsakingą iniciatyvą. Jei kariuomenės vadovybė skirtų KASP tam tikrą rolę šiame procese, tikrai prisidėtume, nes turime savanorius kiekviename miestelyje, kiekvienoje savivaldybėje. Be to, Lietuvos kariuomenėje yra karo policijos struktūra bei Judėjimo kontrolės centras, kurie turi patirties gabenant svarbius krovinius“, – dėsto A. Jasinskas.

Analizuojamas maršrutas ir techniniai reikalavimai

Mindaugas Makutėnas, logistikos įmonės „Simatra“ transporto direktorius,patikina, kad įmonė  šiam projektui, jei atsiras tokia galimybė, ruošiasi jau dabar. „Mąstome apie geriausius sprendimus tokio tipo gabenimui. Suvokiame, koks tai didelis ir atsakingas įsipareigojimas, tačiau jau dabar esame tikri, kad pasiūlytume geriausius sprendimus – saugų ir reikalavimus tokiam kroviniui atitinkantį logistikos procesą bei šventę kiekvienam šiam įvykiui neabejingam Lietuvos žmogui“, – kalba M. Makutėnas.

Projekto partneriai tiki iniciatyvos sėkme

Kai idėjos apie Nepriklausomybės akto pargabenimą į Lietuvą autoriai viešai prabilo apie šią iniciatyvą, netrukus atsirado palaikymo iš gerai žinomų įmonių. Degalinių tinklo „Neste Lietuva“ generalinis direktoriusRingaudas Steikūnas, išgirdęs, kad tokia iniciatyva jau greitai gali įgauti pagreitį, suskubo pasiūlyti savo paramą iniciatoriams. „Dėl degalų visam maršrutui rūpintis tikrai nereikės, nes mes prisiimame pareigą juos teikti nemokamai, nes tikime šio projekto sėkme ir naudingumu Lietuvai. Pats suradimo faktas dar ne viskas. Svarbu ir tai, kas vyks po to“, – patikina R. Steikūnas.

Draudikai irgi neliko abejingi

Kol kas nėra aišku, kokie reikalavimai bus taikomi draudimo kompanijai, kuri galėtų drausti tokios svarbos ir reikšmės valstybinį dokumentą, mat tokia praktika Lietuvoje nėra dažna. Kol kas kalbama apie tai, kad reikalingą draudimą socialiniais pagrindais suteiktų draudimo bendrovė „If“. „Mes palaikome šią iniciatyvą ir savo kompetencijos ribose padarysime viską, kad esant konkrečiam poreikiui, galėtume jį patenkinti“, – užtikrina „If“ rinkodaros departamento vadovas Džiugas Šaulys.