Pagrindinis puslapis Sena Voruta Karaliaus Mindaugo Vorutos beieškant

Karaliaus Mindaugo Vorutos beieškant

Daugelis skaitytojų, be abejo, žino Lietuvos istorijos laikraštį “Voruta”, leidžiamą Vilniuje ir spausdinanti rašinius, skirtus Lietuvos istorijai populiarinti. Paprasti, nereikalaujantys papildomų žinių, tekstai supažindina mus su Lietuvos istorijos įvykiais bei istorinėmis asmenybėmis. Tačiau ne visi turbūt žino, ką reiškia laikraščio pavadinimas. Ir nenuostabu. Vorutos juk negalima pamatyti, nuvažiuoti prie jos. Jos tarsi ir nėra.
Voruta – pilis, vienintelį kartą paminėta Hipatijaus metraštyje, baigtame sudaryti XIII a. pab. Pilis, kurioje 1251 metų pirmoje pusėje jau apsikrikštijęs Mindaugas gynėsi nuo brolėnų Tautvilo ir Gedvydo remiamų žemaičių bei rusų kunigaikščio Danieliaus duotų karių. Gaila, bet šaltinis nenurodė vietos, kurioje stovėjo Voruta. Tai leido istorikams sukurti daugelį teorijų, “randančių” Vorutą įvairiose Lietuvos valstybės vietose. Pabandysiu trumpai aptarti, kodėl tiek daug teorijų buvo iškelta. Pagrindinė priežastis yra skirtingas šaltinių interpretavimas. Pavyzdžiui, Livonijos eiliuotoje kronikoje, sukurtoje XIII a. pabaigoje, aprašant prieš Mindaugo laikų krikštą vykusį Livonijos ordino žygį į Lietuvą rašoma, kad krikščionys taip toli niekad nebuvo nužygiavę. Remdamasis šia žinute, J.Totoraitis aiškina, kad Voruta buvusi už Kernavės, nes kronikoje randamas ir žygio į Kernavę aprašymas. Lenkų istorikas S.Zajenčkovskis, remdamasis ta pačia žinute, įrodinėja, kad Voruta kaip tik buvusi Kernavėje. Tokių pavyzdžių būtų galima pateikti ir daugiau. Kita priežastis – siekimas “atrasti” Vorutą,” priderinant” šaltinius prie iš anksto sukurtos teorijos. Pavyzdžiu galėtų būti daugelio istorikų teigimas, kad “Voruta” yra tik bendrinis žodis, reiškiantis seną pilį. Arba dar. Voruta – tai senasis Vilniaus pavadinimas ar piliakalnis prie Anykščių. Taigi Vorutą galima “atrasti” vos ne kiekviename piliakalnyje. Tuo tarpu Hipatijaus metraštis rašo, kad Mindaugas “pasitraukė į pilį, vardu Voruta”. Beje ši metraščio ištraukėlė puikuojasi “Vorutos” laikraščio vinjetėje. Skirtingas nuomones Vorutos klausimu nulėmė ir nevienodas pačios Vorutos supratimas. Vieniems tai buvo sostinė Vilnius, kitiems – svarbi Mindaugo pilis, tretiems – tiesiog eilinė pilaitė, pasitaikiusi Mindaugo kelyje.
Trumpai susipažinus su Vorutos problemomis kyla klausimas, ką turi bendro “abi” Vorutos? Kodėl laikraštis vadinasi Vorutos pilies vardu? Atsakymas, mano manymu, gana paprastas. Jas abi sieja ieškojimas, noras atrasti ir paaiškinti reikšmingus Lietuvos istorijos dalykus. “Vorutos” laikraštis tarsi istorikas, ieškantis Vorutos, nori rasti naujų žinių, naujai įvertinti tai, kas jau žinoma. Todėl jeigu tuo domitės, skaitykite ir prenumeruokite Lietuvos pašto skyriuose “Vorutą”… Savaitraštį galima nusipirkti ir “Lietuvos spaudos” kioskuose.