Pagrindinis puslapis Istorija Antrasis pasaulinis karas Išsiaiškino, kad nacių lyderis palaidotas žydų kapinėse

Išsiaiškino, kad nacių lyderis palaidotas žydų kapinėse

Algirdas ACUS, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Vokietijos istorikas sako atskleidęs paslaptį, kur dingo nacių slaptosios policijos Gestapo vadas Heinrichas Muelleris, pranykęs be žinios Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Tiesa, vargu ar atsakymas patiks nuo nacių nukentėjusiems žydams – Muellerio palaikai esą ilsisi žydų kapinėse Berlyno centre.

Policijos pareigūnas H. Muelleris į valdžią atėjus naciams tarnavo SS daliniuose, tapo Gestapo vadu ir per karą dalyvavo nacių konferencijoje, kurioje jie įsipareigojo iki galo išnaikinti žydus.

Paskutinį kartą liudininkai Muellerį matė Hitlerio bunkeryje, dieną prieš nusižudant fiureriui, Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Muelleris prisiekė neleisiąs, kad jį pagautų sovietai.

Istorikai nerado įtikinamų įrodymų paremti teiginius, esą Muelleris pabėgo į Pietų Ameriką. Profesorius Johannesas Tuchelis sako, kad pareigūnas žuvo per Berlyno šturmą ir yra užkastas masinėje kapavietėje Berlyno centre, kur XVII amžiuje buvo žydų kapinės, kurias vėliau išniekino naciai – pavertė masine kapaviete laidoti tiems, kurie žuvo sąjungininkams bombarduojant Berlyną.

„Ši paslaptis galėjo būti atskleista praėjusio amžiaus viduryje, kodėl reikėjo tiek laukti? Man atrodo, kad čia jokia paslaptis. Muelleris palaidotas Grosa Hamburger Štras kapinėse“, – įsitikinęs J. Tuchelis.

Istorikas rado duobkasio liudijimą, jis prisiminė laidojęs vyrą su generolo uniforma: „Duobkasiai turėjo padaryti darbą, jiems nerūpėjo, kur laidoti. O Muelleris jau nebuvo įtakingas pareigūnas, tik lavonas su generolo uniforma.“

Profesorius duobkasio liudijimą sugretino su Vokietijos ir Jungtinių Valstijų žvalgybos informacija, kitais istoriniais šaltiniais, todėl abejonių esą nėra. Tačiau žydų tradicija draudžia iškasinėti palaikus, todėl geriau įsitikinti, ar tarp daugybės palaikų tikrai yra ir Muellerio, labai sunku.