Įmonės kultūra: kas tai ir kaip ją įvertinti?

Įmonės kultūra: kas tai ir kaip ją įvertinti?

Nors darbuotojams svarbiausiu motyvacijos veiksniu darbe išlieka atlygis ir komanda, žmonėms ne mažiau svarbi ir įmonės kultūra. Tyrimų bendrovės „Glassdoor“ duomenimis, net 77 procentai kandidatų atsakingai vertina, ar įmonėje gera dirbti. O net 6 iš 10 tyrimo respondentų teigimu, įmonės kultūra neretai kuria daugiau pridėtinės vertės nei finansinis atlygis. Tad kaip darbuotojams įsitikinti, kad įmonės kultūra jiems tinkama?

 

„Kompanijos kultūra apibrėžia organizacijos vertybes, normas, elgesio modelius ir bendravimo būdus. Visa tai atsispindi įmonės kasdienybėje ir kiekviename žingsnyje – būtent todėl tai toks svarbus aspektas darbuotojams“, – sako Henrika Bivainienė, HR ir atrankų sprendimų kompanijos „Amston“ vadovaujanti partnerė, ir dalinasi keturiais žingsniais, kaip pasitikrinti kompanijos kultūrą dar prieš įsidarbinant.

  1. Patikrinkite, kaip įmonė atrodo internete

Bendrą vaizdą susidaryti padės viešo įmonės įvaizdžio, reputacijos ir istorijos peržiūra internete.

„Pradėkite nuo įmonės tinklapių – dauguma kompanijų būtent čia pristato savo misiją, pagrindines vertybes ir komandą. Ši informacija padės suprasti, kam kompanija skiria daugiausia dėmesio, kas vertinama labiausiai ir ko tikimasi iš potencialių kandidatų. Taip galėsite įvertinti, ar norite dirbti tokioje ekosistemoje“, – pataria H. Bivainienė.

Ekspertė prideda, kad ne mažiau svarbu peržvelgti ir įmonės reputaciją žiniasklaidoje – tai padės patyrinėti, ar tekstu įmonės nurodytos vertybės ir kultūra išties propaguojamos įmonės viduje.

„Rekomenduojama patyrinėti, kokiomis žinutėmis ir kaip dažnai dalinasi kompanija, apie kokias papildomas veiklas pasakoja. Vertingu informacijos šaltiniu gali tapti ir socialiniai tinklai, jei juose įmonė dalinasi svarbiais gyvenimo momentais. Ne mažiau svarbu pasitikrinti, ką apie įmonę viešai kalba nepriklausomi šaltiniai – žiniasklaida, vartotojai ar buvę darbuotojai. Visos šios detalės plačiau atskleidžia įmonės kasdienybę ir leidžia įvertinti, ar deklaruojamos ir viešai aptariamos kompanijos kultūros sutampa“, – aiškina H. Bivainienė.

  2. Pabendraukite su darbuotojais

Bene geriausiai apie kultūrą sužinoti padeda kompanijoje dirbusiųjų patirtys. Todėl rekomenduojama siekti grįžtamojo ryšio iš buvusių ar esamų darbuotojų.

„Padėti rasti šiuos žmones gali socialiniai tinklai, pavyzdžiui, „LinkedIn“. Paieškos laukelyje įvedę kompanijos pavadinimą, nesunkiai rasite jos darbuotojus. Nesivaržykite klausti ir sužinoti, kokiomis aplinkybėmis žmogus įsidarbino, kokie jo santykiai su komanda bei vadovu, ar darbo specifika, krūvis atitinka pradžioje sukurtą viziją bei realybę prisijungus, ar apskritai jis patenkintas kuriama darbo aplinka“, – sako H. Bivainienė.

Ekspertė įspėja, kad ypač buvę kompanijos darbuotojai gali turėti asmeninių ir nebūtinai objektyvių nuoskaudų dėl darbo kompanijoje, tad jų grįžtamąjį ryšį reikėtų vertinti kiek kritiškiau.

„Kalbėdami su darbuotojais siekite objektyvių įžvalgų – leiskite žmonėms pasakoti faktus, o jų vertinimą pasilikite sau. Pavyzdžiui, pasiteiraukite, koks jūsų būsimo vadovo vadovavimo stilius, kaip vertinami darbuotojai, su kokiais sunkumais ir laimėjimais susiduria įmonė. Asmeninis darbuotojo vertinimas ir jausmai prasmingi ir taip leidžia daug sužinoti, bet jie turėtų likti papildomu informacijos šaltiniu“, – pataria H. Bivainienė.

 3. Darbo pokalbyje stebėkite detales

Darbo pokalbiai skirti ne tik darbdaviams rasti tinkamiausią kandidatą, bet ir darbo ieškantiems pasitikrinti, ar kompanija jiems tinkama. Todėl jau interviu metu rekomenduojama paieškoti indikacijų, kokia kultūra remdamiesi dirba būsimi darbdaviai.

„Atkreipkite dėmesį, kaip organizuotas interviu, ar pašnekovas nevėluoja, ar yra mandagus. O gal atvirkščiai – visas procesas atrodo neorganizuotas, interviu atliekančiam žmogui sudėtinga pateikti konkrečias sąlygas, detales apie darbą, pavyzdžius“, – pataria H. Bivainienė.

Ekspertės teigimu, šios detalės atskleidžia daug informacijos apie kompanijoje vyraujančią darbo kultūrą – požiūrį į discipliną, darbuotojų vertinimą, atsakingumą.

„Bet visa tai nereiškia, kad kultūrą turite suprasti slapta. Veiksmai neretai pasako daugiau nei žodžiai, bet pokalbio metu vis tiek drąsiai klauskite apie kultūrą – koks mikroklimatas vyrauja įmonėje, kokios vertybės skiepijamos komandai bei kaip sekasi jas puoselėti. O kompanijos atstovo veiksmus interviu metu vertinkite kaip papildomą informaciją – stebėkite, ar jie sutampa su tuo, kas deklaruojama žodžiais“, – sako H. Bivainienė.

 4. Padirbėkite įmonėje

Ekspertės teigimu, idealiausias būdas pažinti įmonės kultūrą yra darbas joje. Tad dar prieš sutariant dėl ilgalaikės partnerystės, rekomenduojama pasisiūlyti kiek padirbėti drauge su komanda.

„Pakanka vos kelių valandų, pusdienio ar dienos, kad suprastumėte, kaip kolegos bendrauja tarpusavyje, koks jų ryšys su vadovu, koks yra kasdienis gyvenimas, kokiomis nuotaikomis ir aktualijomis gyvena komanda. Tokiu būdu „savo kailiu“ patirsite, kaip atrodo darbas kompanijoje, ir ar norėtumėte taip leisti ištisus metus“, – sako H. Bivainienė.

„Amston“ ekspertė prideda, kad neretai pačios kompanijos siūlo bent dieną praleisti kartu, kad įvertintų ir kandidato kultūrinę atitiktį (angl. cultural fit). Bet, jei tokio pasiūlymo nesulaukiama, apie tokią galimybę galima užsiminti patiems.

Svarbiausia, kompanijos kultūrą vienu ar keliais šių būdų pasimatuoti iš anksto, dar prieš pasirašant darbo sutartį. Taip sužinosite daug naudingų detalių, kurios padės įvertinti, ar vyraujančioje įmonės kultūroje jausitės patogiai ir čia sklandžiai galėsite dirbti ilgą laiką.

Daugiau naudingos informacijos, patarimų ir paslaugų darbo ieškantiems rasite šiame puslapyje.

PR

Naujienos iš interneto