Pagrindinis puslapis Sena Voruta Etikos sargai: V. Tomaševskis savo elgesiu nerodo pagarbos žmogui ir valstybei

Etikos sargai: V. Tomaševskis savo elgesiu nerodo pagarbos žmogui ir valstybei

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, nors ir turėdamas teisę laisvai reikšti nuomonę bei ginti tautinių mažumų teises, savo viešu elgesiu nerodo pagarbos žmogui ir valstybei, teisingumui, nedidina pasitikėjimo valstybe ir jos institucijomis. Taip penktadienį, 2010 m. sausio 22 dieną, konstatavo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).
 
„Nekvestionuodama V. Tomaševskio, kaip Europos Parlamento (EP) nario, teisės laisvai reikšti savo nuomonę ir ginti tautinių mažumų teises, (komisija) konstatuoja, kad valstybės politiko, Lietuvos parlamentinės politinės partijos pirmininko, Lietuvos Respublikos piliečio V. Tomaševskio viešas elgesys bei pasirinkta veiklos forma nerodo pagarbos žmogui ir valstybei, teisingumui, nedidina pasitikėjimo valstybe ir jos institucijomis“, – teigiama išplatintame etikos sargų pareiškime.
 
Penktadienį jie turėjo svarstyti, ar V. Tomaševskis, reikšdamas nuomonę apie lenkų mažumos padėtį Lietuvoje, nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso.
 
VTEK jau nuo lapkričio tiria Seimo nario konservatoriaus-krikdemo Ryto Kupčinsko kreipimąsi dėl politiko pareiškimų. Lietuvos Sąjūdžio vardu į komisiją kreipęsis parlamentaras pasipiktino jo žodžiais, ištartais per susitikimą su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso. Rugsėjį, neseniai tapęs europarlamentaru, V. Tomaševskis pasidomėjo, ar aukštam Europos Sąjungos pareigūnui žinoma, kad tautinių mažumų teisės Lietuvoje regresuoja, o lenkų mažuma Lietuvoje diskriminuojama.
 
Be to, R. Kupčinskui užkliuvo Lenkijos europarlamentarų laiškas EP vadovui Jerzy“iui Buzekui. Šie paprašė ištirti, ar V. Tomaševskis nepažeidė „valstybės politiko elgesio principų (pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, nesavanaudiškumas, nesąžiningumas ir kt.)“.
 
V. Tomaševskis pareiškė VTEK tyrime įžvelgiantis ketinimus daryti jam spaudimą ir komisijos nekompetenciją. „Mane ima juokas. Tai rodo šios institucijos nekompetenciją“, – anksčiau BNS teigė europarlamentaras ir pabrėžė, kad už kalbas EP negali būti persekiojama. Pradėjus tyrimą jis sulaukė ne tik grupės kolegų iš Lenkijos, bet ir keliolikos Lietuvos Seimo narių užtarimo.
 
Penktadienį, sausio 22 dieną, išplatintame pareiškime VTEK priminė esanti „nepriklausoma kolegiali priežiūros institucija, kuriai jokia kita valstybės institucija ar valstybės pareigūnas negali duoti privalomų nurodymų dėl jos kompetencijai priklausančių klausimų sprendimo“.
 
Etikos sargai ne kartą prašė V. Tomaševskio paaiškinti savo žodžius, tačiau atsakymo nesulaukė.
 
K. Čachovskio nuotr.
 
 
Nuotraukoje: V. Tomaševskis