Pagrindinis puslapis Istorija Biržuose – garsaus Salaspilio mūšio atminimo ženklas

Biržuose – garsaus Salaspilio mūšio atminimo ženklas

Salaspilio mūšis, autorius Pieter Snayers, Wikimedia Commons nuotr.

Zinaida Paškevičienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Biržuose pradėtas statyti paminklas XVII amžiuje vykusiam Salaspilio mūšiui atminti. Tada Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) kariuomenė sustabdė tris kartus didesnę švedų kariuomenę ir apgynė Rygą.

Idėja įamžinti 1605-aisiais pasiektą pergalę kilo Lietuvos kariuomenės vadovams. Latviams atsisakius prisidėti prie šio paminklo, jis pradėtas statyti Biržuose, prie Širvenos ežero.

„Labai norėjom, kad šitas paminklas  stovėtų kelių sankryžoje, kad kiekvienas  įvažiuojantis  į miestą jį pamatytų ir iš karto pajustų, kad Biržai yra buvęs svarbus strateginis priešakinis atsparos punktas“, – pasakoja Biržų krašto muziejaus direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė.

Salaspilyje Latvijoje jau stovi Lenkijos ir Švedijos pastatyti paminklai. Iki šiol Salaspilio mūšis laikomas didžiausia to meto kariuomenės pergale 1600-ųjų 1611-ųjų Švedijos kare, kai triskart mažesnės lietuvių, lenkų, latvių pajėgos nugalėjo švedų kariuomenę ir apgynė Rygą – tuometinį Lenkijos karalystės ir LDK uostą.

Paminklas bus statomas pagal Vytauto Didžiojo karo muziejaus dailininkės Rasos Gumbrevičienės ir karo istoriko Arvydo Pociūno projektą. Ant 2 metrų aukščio postamento bus pastatyta 3 metrų aukščio kolona. Tai – 1633 m. Gdanske nulietos lietuviškos patrankos, kurios orginalass yra Švedijoje, vamzdžio kopija.

„Kopija bus papuošta ąžuolų lapais, mitologiniais elementais, žirgų formomis su lotyniškais užrašais“, – būsimą kūrinį apibūdina Biržų rajono savivaldybės vyr. architektas Mindaugas Gribauskas.

Paminklas kainuos apie 200 tūkst. litų, dalį lėšų surinko Atsargos karininkų sąjunga. Jį planuojama  atidengti birželio viduryje.

Naujienos iš interneto